Konzumiranje pića...
Plastična ambalaža ipak izaziva rak?
Konzumiranje pića iz plastičnih boca može dovesti do pojave vrlo teških bolesti, poput raka, upozoravaju ponovo neki od stručnjaka koji se bave ovim pitanjem, piše doznajemo.com
Na potrošače se apelira da dobro provjere oznake na dnu boce, kako bi izbjegli korištenje onih proizvoda koji mogu biti potencijalno štetni za zdravlje.
Naime, plastična ambalaža s oznakama HDP, HDPE, LDPE, PP ne otpušta opasne sastojke u vodu, dok su ostale plastične ambalaže dugoročno opasne po organizam, jer je napitak u njima podložan djelovanju štetnih tvari, a kod naknadnog punjenja, naravno, i bakteriološkom.
Svaki proizvođač dužan je označiti sastav boce, pa se tako na njima nalaze razne slovne i brojčane oznake, poput:
PET ili PETE - označava flaše namijenjene jednokratnoj upotrebi. Moguće je da ispuštaju teški metal antimon i kemijsku tvar EPA, koji ometaju djelovanje hormona, kao i neke kancerogene spojeve.
HDP ili HDPE - plastika koja vjerojatno ispušta najmanje kemikalija u vodu.
PVC ili 3V - ispušta dvije otrovne kemikalije, koje ometaju djelovanje hormona u ljudskom tijelu, a najčešće se koristi za izradu flaša.
LDPE - plastika koja se ne koristi za izradu flaša, nego za izradu plastičnih vrećica, iako ne ispušta kemikalije u vodu.
PP - još jedna ‘dobra' plastika (bijele ili poluprozirne boje), koja se koristi kao ambalaža za sirupe ili za čaše za jogurt.
PS - ispušta u vodu kancerogenu tvar Stiren, a naviše se koristi za izradu čaša za kavu za jednokratnu uporabu i za ambalažu brze hrane.
PC ili bez oznake - najlošija plastika za prehrambene proizvode, jer izlučuje kemikaliju BPA, usprkos tome, koristi se kod izrade bočica za dojenčad, sportskih flaša i posuda za spremanje hrane.
Dokazano je da se u PET-ambalaži nalaze po zdravlje štetni sastojci (heksanon, oktan, nonan, benzen, toulen). No, navodno je eksperimentalno dokazano da je mogućnost zagađenja sadržaja u boci malo vjerojatna..
Ipak, sumnje ostaju, posebno one da se pod djelovanjem svjetlosti i/ili temperature struktura PET polimera razgrađuje, čime se otrovnim proizvodima zagađuje sadržaj.
doznajemo.com/eZd
Vezane vijesti
-
-
Direktor pulske tvrtke Jadran metal Edi Pavletić tvrdi da iza cjelokupnog skupljanja PET ambalaže stoji kriminal i izvlačenje novca
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.