Događaji

Nakon prosvjeda

Milanović nezadovoljnima poručio da neće mijenjati smjer

Milanović nezadovoljnima poručio da neće mijenjati smjer

Dan poslije prvosvibanjskog prosvjeda, premijer Zoran Milanović iskoristio je sjednicu Vlade da sindikalnim nezadovoljnicima odgovori kako imaju pravo biti nezadovoljni, ali da njegova Vlada neće mijenjati smjer niti gurati zemlju u dužničku krizu.

Dvadesetak tisuća nezadovoljnika koji su na Praznik rada sa glavnog zagrebačkog trga tražili promjenu smjera Vladine ekononomske politike, nije uplašilo premijera Zorana Milanovića.

"Poštujem i na neki način i podržavam pravo na nezadovoljstvo i prosvjede. Dobro je čuti prijedloge, ali za mene u ovom trenutku alternative onome što radimo praktički nema. Smjer koji imamo je takav. Ne pada mi napamet, a siguran sam ni ikome od vas, da zemlju guramo u dužničko ropstvo i na rub ponora da bismo funkcionirali na način na koji su neki navikli funkcionirati u Hrvatskoj", odgovorio je premijer nezadovoljnicima sa sjednice Vlade, a naciju pozvao na strpljenje, rad i svijest o tome da je kriza vrijeme za promjene.

"Svaka čast svakome. Naš zadatak je da onima koji nemaju posao, damo posao, odnosno da osiguramo uvjete za taj posao, onima koji ga imaju stabilnost i nekakvu predvidivost, ali nikome, pa ni sebi ne mogu jamčiti apsolutnu sigurnost. Jer ako je jamčim sebi, onda je prvom do sebe moram uzeti, a svi smo dio istog društva", rekao je premijer.

Ni Milanovićevi ministri nisu impresionirani prvosvibanjskim porukama. Prvu potpredsjednicu Vlade Vesnu Pusić nisu uznemirili sindikalni zahtjevi.

"Ovo su kritike koje su normalne u demokratskim zemljama, ali na ljudima koji su dobili povjerenje na izborima je da preuzmu odgovornost da se dovrše projekti i da se dođe do rezultata", poručila je Pusić.

A hoće li i sindikati tražiti povjerenje na parlamentarnim izborima, kao što se moglo naslutiti iz jučerašnjih parola o potrebi za trećom političkom opcijom, rano je prognozirati, no potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Branko Grčić i ministar financija Slavko Linić, od konkurencije ne strahuju.

"Osnujte stranku, ljudi, natječite se i dokažite da ste bolji, a ja mislim da niste", poručio je Grčić.

"Oni vole sjedati na dvije stolice, ali evidentno je da bi bilo dobro da budu u politici. Trebali bi vrlo jasno reći kako će to ostvariti", dodao je Linić.

A na sjednici Vlade ministar Linić je najavio, a premijer Milanović pojasnio nova pravila igre od 1. srpnja - nadzor nad dodjelom i korištenjem državnih potpora preuzima Europska komisija.

"Nadzor nije više hrvatski, nisu hrvatske institucije. Sad su europski, daleko žešći kriteriji", rekao je Linić.

"Za one koji još nisu shvatili, vrijeme je da shvate, ulazimo u potpuno novi prostor i nova pravila, zahtjevnija, teža. Nema više varanja, nema više potkradanja", pojasnio je Milanović.

Nema više ni državnih potpora za brodogradnju, željeznicu i metalsku industriju na koje je prethodnih godina odlazilo tri četvrtine svih potpora. Privatizacija brodograđevne industrije je pri kraju, a u privatizaciju će i željeznice, za sada HŽ Cargo, tvrtku za koju je u resorno ministarstvo stiglo sedam pisama namjere i za koju je Vlada danas odlučila da treba provesti postupak prikupljanja obvezujućih ponuda.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.