Događaji

Nakon prikupljanja potpisa, kreće procedura

Promjena Ustava: što nakon prikupljenih potpisa?

Promjena Ustava: što nakon prikupljenih potpisa?

Nakon prikupljanja potpisa, kreće procedura. Ako se pokaže da su potpisi valjani i da ih ima dovoljno, onda Sabor mora donijeti odluku o raspisivanju referenduma

Ustavnopravni stručnjak Zvonimir Lauc za Media servis pojasnio je sve nejasnoće oko referendumske izmjene Ustava. Kaže kod nas je dosta jasno definirano pitanje raspisivanja referenduma i promjena Ustava i putem referenduma.

 

Objašnjava da je jasno naznačeno kako Sabor može raspisati referendum o prijedlogu za promjenu Ustava, kao i da to može učiniti predsjednik Republike na prijedlog Vlade ili uz supotpis predsjednika Vlade. "Ali otvorili smo mogućnosti i da će se referendum raspisati ako to zatraži 10 posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj, ne Republike Hrvatske, to je velika razlika", kaže Lauc ističući kako nije Inicijativa 'U ime obitelji' nije trebala sakupiti 450 tisuća potpisa.

"Ni govora, to je vrlo jasno napisano. Ali to je sve stvar nekih širih interpretacija, politiziranja i tome slično", kaže Lauc.

Nakon prikupljanja potpisa, kreće procedura. Ako se pokaže da su potpisi valjani i da ih ima dovoljno, onda Sabor mora donijeti odluku o raspisivanju referenduma. "On tu odluku ne donosi 2/3 većinom već običnom većinom, relativnom većinom, donosi većinom glasova uz uvjet da je na sjednici nazočna većina zastupnika", kaže Lauc i naglašava.

"To nije posebno propisano. Ustav uvijek propisuje kvalificiranu većinu, u ovom slučaju Ustav ništa nije propisao i onda se mora tako tumačiti. Znači običnom većinom on donosi odluku o raspisivanju referenduma. Nikava natopolovična većina, dvotorećinska većina itd.", tvrdi Lauc koji je odgovorio na pitanje i što ako većina građana na referendumu podrži ugrađivanje definicije braka u Ustav.

"Radi se o promjeni Ustava referendumom", zaključuje Lauc.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.