„Viđenje Hrvatske u Europskoj Uniji očima Doris Pack"
Doris Pack: EU je tu da pomogne Hrvatskoj, ali jedino o njenim naporima ovisi hoće li ta prilika biti iskorištena
Ne bojte se novih vremena koja dolaze. Pristup EU nudi mnoge prilike mladim ljudima, ali morate ih sami zgrabiti, kazala je Doris Pack zadarskim studentima
U sklopu projekta Sveučilišta u Zadru "Hrvatska - obraz i odraz", kojega vodi prorektorica Dijana Vican, gospođa Doris Pack danas je u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održala javno predavanje na temu „Viđenje Hrvatske u Europskoj Uniji očima Doris Pack" .
Gospođa Doris Pack je članica Europskog parlamenta i predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje, te počasna doktorica Sveučilišta u Zadru
Skori ulazak u Europsku Uniju, nakon dugih i iscrpnih pregovora, bit će novi povijesni trenutak za Hrvatsku. Svojim gostovanjem Doris Pack nam je dala odgovore na pitanja koja si svakodnevno postavljamo - s kakvim identitetom Hrvatska ulazi u europski suživot s obzirom na gospodarstvo, obrazovanje i tržište rada; na čemu Hrvatska i Hrvati trebaju raditi više i intenzivnije; kakva poruku ima za mlade, studente, građane; što će 1. srpnja biti posve drukčije za građane RH?, itd.
Nemojte se bojati gubitka kulturnog i nacionalnog identiteta nakon pristupanja EU
Geografska i kulturna jedinstvenost hrvatske obale nešto su za što se vrijedi boriti, kazala je na početku Doris Pack, naglašavajući kako je ključno zaštiti i sačuvati bogato i jedinstveno kulturno nasljeđe ugroženih otočnih zajednica. Kao predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje u EP oduševljena je što kao zemlja koristimo obrazovanje i znanje kao instrumente čuvanja i poticanja duhovnog i kulturnog nasljeđa svoje zajednice.
"Hvalevrijedno je što ste prepoznali važnost kulturnog identiteta što je jedna od glavnih smjernica europske kulturne politike. S druge strane, svjesna sam straha mnogih stanovnika Hrvatske da će njihova zemlja izgubiti svoj kulturni i nacionalni identitet nakon pristupanja EU. No, taj strah je neopravdan. Živjeli ste u Jugoslaviji i znate što znači izgubiti identitet jer ste patili u takvoj zajednici", kazala je Pack.
Nikada prije u povijesti EU nije bilo nužno zatvoriti čak 25 poglavlja!
Hrvatski put u Europsku uniju nije bio lak, nastavila je Doris Pack. "Na tom putovanju koje je službeno započelo 2003., a neslužbeno već 2001., Hrvatska je naišla na mnoge prepreke i barijere. Nikada prije u povijesti EU nije bilo nužno zatvoriti čak 25 poglavlja da bi se zadovoljili uvjeti za pristupanje. Ali Hrvatska je ostala koncentrirana i strpljivo je jednog po jednog zatvarala naš to sam posebno ponosna."
Njemačka će posljednja u nizu ratificirati ugovor o pristupanju Hrastek EU. No, to nije zato što je Njemačka bila na bilo koji način protiv Hrvatske, nego jednostavno zato što je previše posla kojeg parlament u Bundestagu treba obaviti prije nadolazećih izbora
"Sretna sam što vrijeme ulaska Hrvatske u EU dolazi, iako je moglo doći i puno prije. 1. srpnja Hrvatska će postati punopravnom članicom EU i time će prihvatiti u potpunosti njena načela. Ali nema vremena za odmaranje, Hrvatska mora nastaviti s reformama i nastaviti se boriti s krizom u kojoj se nalazi, možda najvećom u svojoj povijesti." Kazala je i kako se mnogi boje da Hrvatska pogođena krizom nije spremna za pridruživanje EU i da je taj pokušaj osuđen na propast. "Ali ja se s tim ne slažem. Hrvatska je ispunila sve zadatke koji su pred nju postavljeni kroz dugi proces pristupnih pregovora pokazavši tako da je spremna preuzeti sve odgovornosti koje donosi članstvo", rekla je Pack.
Hrvatska treba EU da bi ponovno stala na noge
Pristupanje EU je upravo onaj korak koji Hrvatskoj sada treba da bi ponovno stala na noge. "Ne kažem da je EU zemlja meda i mlijeka, ali to je prilika koju morate prihvatiti. EU je tu da vam pomogne i da vas podržava, ali jedino o Hrvatskoj i njenim naporima ovisi hoće li ta prilika biti iskorištena", tvrdi Doris Pack. Osvrnula se i mnoštvo prednosti koje članstvo u EU donosi našoj zemlji prilikom čega je najveći naglasak stavila na - sudjelovanje u političkim procesima EU i financijska prednost članstva, posebno u vidu europskih fondova.
Pitanje obrazovne perspektive u EU
Od velike je važnosti razviti prekogranične strukture i suradnju srednjoeuropskih sveučilišta da bi se konsolidirale i ojačale metode istraživanja u podučavanju. "Kroz zajedničke napore moramo stvoriti sferu za europsko obrazovanje i istraživanje u kojoj će raznolikost obrazovnih sustava u Europi biti priznata", tvrdi Pack.
Iako EU pomaže međunarodnom suradnjom u visokom obrazovanju, inicijativa mora doći iz same zemlje, naglasila je. U slučaju Hrvatske, već duže vrijeme traži se način za priznavanje profesionalnog iskustva kako bi se ljude vratilo iz radnog života na sveučilište. Drugi veliki izazov u bliskoj budućnosti je europsko ujednačavanje obrazovanja učitelja što predstavlja važnu spojnicu u razvitku kolektivne europske svijesti, dodaje Pack.
Njezina posljednja napomena na ovu temu bila je vezana za nužnost višejezičnosti i međukulturalnosti europskog učenja i obrazovanja.
"Internacionalizacija obrazovanih sustava u Europi isključivo na engleskom jeziku, posebno na sveučilištima, dugoročno ugrožava europski unifikacijski proces. Samo engleski jezik nije dovoljan!
EU i njene članice se stoga susreću s izazovom da postave obrazovanje i osposobljavanje u Europi na višejezične i međukulturalne osnove te da promiču višejezičnost na sveučilištima. Pristupanje EU zadati će tako i Hrvatskoj nove ciljeve u njezinoj obrazovnoj politici i hrvatskim sveučilištima.
Doris Pack se na kraju predavanja obratila i velikom broju prisutnih studenata u publici zbog čega joj je posebno bilo drago:
"Ne bojte se novih vremena koja dolaze. Pristup EU nudi mnoge prilike mladim ljudima, ali morate ih sami zgrabiti. Odlična prilika za mlade je volontiranje, za sve mlad e od 18 do 28 godina otići na 1 godinu ili na 6 mjeseci u jednu od 48 zemalja u Europi i raditi nešto na volonterskoj bazi. To je dobro ne samo zato što ćete pomoći drugima, nego i zato što ćete mnogo naučiti o sebi. Hrvatska ima puno prijatelja u svijetu i ja sam sigurno jedna od njih. U Hrvatskoj sam mnogo naučila i moram reći da ću joj se uvijek vraćati."
Vezane vijesti
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
Izdvojeno
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.