Nepravilnosti u zakonu
Neovisni internetski mediji traže odgodu donošenja Zakona o elektroničkim medijima
Inicijative neovisnih internetskih medija poslala je otvoreno pismo Saboru, saborskim zastupnicima i nadležnim saborskim odborima u kojem ukazuje na nepravilnosti u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima te Zakonu o porezu na dodanu vrijednost. Inicijativa, koju čini 13 internetskih portala i koja ističe kako predstavlja relevantan uzorak internetske medijske scene, traži odgodu donošenja ovih zakona. Otvoreno pismo ove inicijative prenosimo u cijelosti.
"Potaknuti činjenicom da je Vlada RH usvojila, te u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima i konačni prijedlog Zakona o porezu na dodanu vrijednost, kao i nedavno završenom javnom raspravom o nacrtu Programa dodjele bespovratnih sredstava neprofitnim medijima, prisiljeni smo reagirati zbog diskriminacije dionika najbrojnije medijske grupacije u zemlji - one neovisnih internetskih medija.
Smatramo da procedura donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima nije provedena sukladno zakonu te je navedeni Zakon stavljen na javnu raspravu tek po završetku prvog čitanja i rasprave u Saboru, a najveći dio javne rasprave koja se odvijala na stranicama Ministarstva kulture je prešućen (u poglavlju VI. tog dokumenta - 'Prijedlozi i mišljenja dani na prijedlog zakona koje predlagatelj nije prihvatio, s obrazloženjem'). Ako već predlagač zakona ima pravo ne prihvatiti kritike i prijedloge, nema ih pravo zanijekati i ne obrazložiti zbog čega ih ne prihvaća. Na ovaj način predlagač zakona je doveo u zabludu i Vladu RH, a dovest će u zabludu i saborske zastupnike kojima će isto tako zanijekati glavninu disonantnih tonova i kontraargumente iz javne rasprave.
Stoga tražimo da se po hitnom postupku provedu slijedeće mjere:
1. Odgađanje donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima kako bi se isti mogao pripremiti i provesti sukladno zakonima Republike Hrvatske i Europske Unije, a sve slijedom nepravilno provedene procedure i nedovoljne informiranosti Vlade RH i saborskih zastupnika o kritikama i prijedlozima od strane Hrvatskog novinarskog društva, Hrvatske udruge poslodavaca, članova Inicijative neovisnih internetskih medija i ostalih.
2. Definiranje javnog interesa u kulturi Republike Hrvatske:
Sukladno prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima kao i svim javnim izjavama Ministarstva kulture kao predlagača promjena zakona pretpostavlja se da su isključivo neproftini mediji (odnosno neprofitne organizacije koje su u sklopu svog djelovanja izdavači internet portala) vođeni javnim interesom, što samo po sebi nije i ne može biti istina. Takva pretpostavka iskazuje se uz potpuno odsustvo bilo kakvih čvrstih kriterija javnog interesa te evaluacije zadovoljavanja istoga, pogotovo u smislu dosega ciljanog segmenta stanovništva. Ovakvo stajalište je veoma diskriminatorno i suprotno načelima slobodnog novinarstva.
3. Izmjena prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima odnosno rješavanje problema sustava potpora i poticaja
Predloženim promjenama Zakona o elektroničkim medijima i Zakona o medijima stvaraju se pretpostavke za potpuno isključivanje neovisnih internetskih izdavača čiji su osnivači trgovačka društva, uz nezakonito favoriziranje tzv. trećeg medijskog sektora - internetskih portala osnovanih od strane organizacija civilnog društva koje se kategorizira kao 'neprofitne medije'. Time se nastavlja diskriminacija neovisnih internetskih medija koje se potpuno isključuje iz brojnih sustava potpora i poticaja države. Predloženim zakonskim promjenama uvodi se pojam 'neprofitni medij', a organizacijama civilnog društva kao isključivim izdavačima (što nije točno!) daje povlašteni status i otvaraju se nemjerljivo veće mogućnosti financiranja istih putem poticaja, potpora i donacija. Neovisni internetski mediji ostaju tako na marginama kako zakonskih rješenja tako i mogućnosti ravnopravnog sudjelovanja na tržištu, što je protivno hrvatskim zakonima kao i zakonima Europske unije. Princip održivosti projekta nalazi se u svim natječajima za dodjelu sredstava u Europi, osim u predloženim načinima dodjele sredstava tzv. trećem medijskom sektoru.
Smatramo da ključni kriterij za dodjelu javnih sredstava mora biti kvaliteta programa odnosno objavljenog sadržaja, a ne pravna osobnost izdavača.
Kako prema mišljenju konzultiranih pravnih stručnjaka predložene zakonske promjene nisu sukladne zakonu slobodnog tržišnog natjecanja, pozivamo na trenutnu odgodu donošenja navedenih zakona i ujedno molimo da se sa članovima ove Inicijative neovisnih internetskih medija dogovori sastanak kako bismo mogli dodatno argumentirati izrečene stavove i temeljem svog dugogodišnjeg iskustva predložiti rješenja koja će biti u skladu sa zakonom i najboljom praksom", stoji u priopćenju inicijative neovisnih internetskih medija u koju su uključeni portali www.ezadar.hr, www.filmski.net, www.klinfo.hr, www.kupus.net, www.metro-portal.hr, www.mvinfo.hr, www.muzika.hr, www.osijek031.com, www.pogledaj.to, www.radio808.com, www.teatar.hr, www.urbancult.hr i www.znano.st.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.