Događaji

Europska unija stiže na granicu BiH

RH i BiH potpisale sporazum o prelasku granice

RH i BiH potpisale sporazum o prelasku granice

Ovo je drugi put u povijesti EU da se vrši promjena pravne stečevine kako bi se udovoljilo jednoj zemlji koja nije članica EU

Građani koji žive uz granicu Hrvatske i BiH, pod uvjetom da žive na manje od 5 kilometara od granice, uživat će u olakšanom režimu za prelazak granice nakon što ona 1. srpnja postane vanjska granica EU, piše vecernji.hr

Postoji mogućnost da se to pravilo u budućnosti proširi na sve koji žive do 30 kilometara od granice. To je jedan od detalja iz dvaju sporazuma koje su danas u zgradi Europske komisije u Bruxellesu potpisale Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

Od 1. srpnja, naglasio je europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele, Europska unija stiže na granicu BiH i ovi su sporazumi važni jer omogućuju normalan nastavak života i prilagođavanje toj novoj činjenici.

- Potpisivanjem ovih sporazuma omogućen je nastavak normalnog odnosa ljudi i gospodarstva BiH i Hrvatske. Uspješan dogovor, ma kako bio težak, dokaz je predanosti svih čimbenika u BiH na našem europskom putu - rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda.

Vesna Pusić i Bevanda potpisali su sporazum o graničnom prometu i sporazum o graničnim prijelazima, a Pusić i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija potpisali su i treći dokument - zajedničku izjavu o tumačenju i primjeni Sporazuma o slobodnom tranzitu kroz teritorij BiH u Neumu i kroz hrvatski teritorij do luke Ploče.

BiH je tim posljednjim dokumentom omogućila Hrvatima da olakšano prolaze kroz Neum nakon 1. srpnja, a Hrvatska i EU omogućile su BiH da nastavi koristiti hrvatsku luku Ploče kao da je bosanskohercegovačka luka. Kroz luku Ploče BiH će moći izvoziti poljoprivredne proizvode životinjskog porijekla koji inače nisu dozvoljeni u EU, a koje BiH izvozi u treće zemlje, pa će joj to iznimno biti dopušteno.

- Ovo je drugi put u povijesti EU da se vrši promjena pravne stečevine kako bi se udovoljilo jednoj zemlji koja nije članica EU. Prvi put to je učinjeno s Kalinjingradom u korist Rusije, pri čemu je to bio blaži slučaj. Oni su tada dobili pristup kroz EU do vlastite luke, a mi sad dobivamo pristup kroz EU do hrvatske luke - rekao je Lagumdžija.

No, EU nije dopustila Bosni i Hercegovini da preko luke Ploče iz trećih zemalja uvozi hranu i druge proizvode koji ne zadovoljavaju standarde EU.

Hrvatska i BiH imat će dva velika granična prijelaza, tzv. BIP-a ili inspekcijske granične postaje. To su Gradiška-Stara Gradiška i Bijača-Metković 2. Treći takav veliki prijelaz kod Ličkog Petrovog sela, koji je u pregovorima tražila BiH, zasad nije predviđen. Štefan Fuele naglasio je kako je otvaranje tog BIP-a ipak moguće u budućnosti ako se za to steknu uvjeti.

Vjekoslav Bevanda čestitao je Hrvatskoj na ulasku u EU, ali čestitao je i Uniji na "prijemu jedne nove, kvalitetne zemlje, nama susjedne Republike Hrvatske".

VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.