Događaji

Ukidaju se granice

HUP očekuje kaos: zakon o PDV-u stiže jako kasno

HUP očekuje kaos: zakon o PDV-u stiže jako kasno

S 1. srpnja ulaskom u Europsku uniju, stiže nam i novi Zakon o porezu na dodanu vrijednost. Za sve poklonike šopinga, u Austriji primjeric, to znači oproštaj od popularnog 'mervera'. Za 32 tisuće poduzetnika prisutnih na zajedničkom tržištu, pak, trebalo bi značiti više pravne sigurnosti, likvidnosti i porezne discipline. Na dobitku su i stranci koji mogu tražiti povrat PDV-a, najavljuju iz Porezne uprave.

Za deset dana ukidaju se carinske i fiskalne granice s 27 ostalih članica EU, a klasični uvoz i izvoz ostaju samo prema trećim zemljama, ističe ravnateljica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec.

"Nema više carinskih formalnosti, nema plaćanja uvoza i uvoznih davanja, iskazivanja obveze kao obračunske kategorije. Carinski postupci zamjenjuju se prijavama o isporukama na području EU. Znači, bivši izvoz sada je isporuka dobara u zemlje EU. Bivši uvoz znači stjecanje dobara unutar EU. A učinak svega toga je povećana likvidnost poreznih obveznika, olakšano financiranje poslovanja i primjena brojnih pravila o mjestu oporezivanja", pojasnila je ravnateljica Porezne uprave.

U Hrvatskoj udruzi poslodavaca, pak, predviđaju skori kaos. Zakon stiže u zadnji čas, tu je i fiskalizacija na tržnicama, a na sve to već su ranije upozoravali, kaže direktor HUP-a Davor Majetić.

"Pravilnik se tek donosi, 1.7. je praktički drugi tjedan, što znači da će biti malo vremena za prilagodbu i za edukaciju. Sigurno je da će biti puno pitanja i puno kaosa dok se to ne uhoda. Neću govoriti o troškovima koje će imati tvrtke. Teško je procijeniti, ali sigurno da će ti troškovi, obzirom da su se morali dogoditi u kratkom roku te prilagodbe, biti daleko veći nego da smo to mogli pripremiti u miru", istaknuo je Majetić.

Neki su ipak spremni za promjene. U 'Munji' su nabavili softver i prošli edukaciju, sada ih čeka uhodavanje s novim poreznim režimom. Direktor Ivan Miloloža strahuje od nečeg drugog, mogućih posljedica zakona na likvidnost unutarnje proizvodnje.

"Nemate više onu mogućnost, barem još nije objašnjena, privremenog uvoza, odnosno, uvoza na doradu gdje ne plaćate niti PDV, niti carinu. Znači, to je strahovito velik pritisak i udar na to. Odnosno, nije se našlo rješenje", kaže Miloloža.

Kako bilo, nova pravila stižu već za četiri radna dana. Europske tvrtke moći će, pak, po novome tražiti povrat poreza za, primjerice, putne i ostale troškove. To ćemo osjetiti kroz manje proračunske prihode od PDV-a, kaže pomoćnica ravnateljice porezne Marijana Vuraić Kudeljan.

"I to za ovih šest mjeseci očekujemo da bi se mogli smanjiti prihodi za 505 milijuna kuna, a inače, na godišnjoj razini očekujemo smanjenje oko milijardu kuna", naglasila je Vuraić Kudeljan.

Porezne uprave EU članica preko VIES baze podataka provjeravat će je li u zemlji isporuke plaćen porez, i to uz pomoć PDV identifikacijskog broja koji će imati i naši poduzetnici. Svi detalji novog režima mogu se saznati na stranicama Porezne uprave ili izravno u središnjem uredu u Zagrebu.

Zakon uvodi i nove kategorije obveznika PDV-a, pa tako uz poduzetnike, to postaju i gradovi, općine i ministarstva ako gospodarskom djelatnošću ostvare iznad 230 tisuća kuna. Samobor je, primjerice već u toj obvezi, no gradonačelnik Krešo Beljak priznaje da su od 1. srpnja očekivali micanje barijera.

"I da ćemo onda uz jednostavniju administraciju i uz jednostavniji Porezni zakon, uspjeti svi zajedno podići kvalitetu života i živjeti bolje. Na ovaj način je to jednostavno, koliko sam ja uspio shvatiti, neprovedivo. Odnosno, provedivo je samo u jednom dijelu, a kako će se stvar odvijati, to će se najbolje pokazati u praksi", ističe Beljak.

Hrvatska u EU ulazi s općom stopom od 25 % i dvije snižene. Onom od 5 % u koju ulaze i dnevne novine iznad 25 tisuća riječi, i onom od 10 % koju će od 1. srpnja imati ulaznice za koncerte i smještaj na plovnim objektima nautičkog turizma.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.