Događaji

Odbili njene amandmane

Holy napustila SDP i ostaje nezavisna zastupnica

Holy napustila SDP i ostaje nezavisna zastupnica

Mirela Holy više nije članica SDP-a. Ljubav je pukla jer Vlada nije prihvatila njezine amandmane na Zakone o zaštiti prirode i okoliša, kojima je uvjetovala svoj ostanak u stranci. "Presudila je njezina tvrdoglavost, a ne zdrav razum", poručio je resorni ministar Mihael Zmajlović.

Da je spremna izaći iz stranke, ako se u Zakon o zaštiti prirode ne ugradi i odredba o osnivanju Nacionalne parkovne agencije, Holy je najavila još u ožujku. Jučerašnje odbijanje njezinih amandmana, njezin nasljednik u ministarskoj fotelji u Saboru je danas samo potvrdio.

"Amandman se ne prihvaća iz razloga što je analiza pokazala da socijalni, ekonomski i politički troškovi osnivanja agencije nisu opravdani", rekao je Mihael Zmajlović.

"Ne prihvaćam ovu argumentaciju, ali ću ipak povući amandman jer ne želim dovesti u neugodnu situaciju kolege iz kluba", rekla je Holy.Holy je već prije današnje sjednice obavijestila da izlazi iz stranke.

"Prije izvjesnog vremena, poslala sam dopis predsjedniku stranke, u kojem ga obavještavam da izlazim iz stranke zbog toga što ne poštujemo politike na temelju kojih smo dobili izbore, odnosno, konkretno, politiku zaštite prirode. Ostat ću zastupnica u Hrvatskom saboru zbog toga što se i dalje želim baviti politikom", naglasila je Holy.

Ne namjerava se priključiti nekoj drugoj stranci ili Klubu zastupnika, već ostaje nezavisna zastupnica. Na pitanje kako je reagirao premijer Zoran Milanović, Holy je rekla da mu je bilo žao, kao što je i njoj žao što napušta SDP.

Evo kako je njezin odlazak komentirao ministar Zmajlović koji je na jučerašnjem zajedničkom ručku, sada je očito, nije uspio uvjeriti da se predomisli.

"Iskreno, imao sam dojam da sam bio vrlo uvjerljv jer nisam čuo niti jedan protuargument, tako da mi je zbog toga iskreno žao jer mislim da je prevladala tvrdoglavost, a ne zdrav razum. Ne postoji nijedan zdravorazumski razlog za izlazak iz stranke jer u ciljevima se slažemo, ali ona je tako odlučila", rekao je Zmajlović.

Na odlazak sada već bivše stranačke kolegice, reagirao je Igor Dragovan, te HNS-ov Jozo Radoš.

"Meni je osobno zbog toga žao i to je sve što mogu komentirati", rekao je Dragovan.

"To je onda zapravo trebalo učiniti ranije, ako je već bilo jasno da ona ne želi pod tim okolnostima funkcionirati u stranci, a bilo je, čini mi se, jasno, onda je to trebalo učiniti ranije, a ne opterećivati tim odnosnom i stranku i hrvatsku javnost", kazao je Radoš.

Za HDZ-ovog Darka Milinovića odlazak Mirele Holy iz SDP-a još je jedna potvrda da je Plan 21 mrtvo slovo na papiru.

"I potvrda velikog raskola ne samo u vladajućoj koaliciji i između koalicijskih partnera, već i u samom SDP-u. Neka prestanu maltretirati hrvatski narod. Uistinu je sazrijelo vrijeme i nakon ovoga danas, da se raspišu privremeni izbori", istaknuo je Milinović.

Kritizirala je oporba vladajuće i zbog Zakona o pravosudnoj suradnji s članicama EU. Glasovanje o tom zakonu odgođeno je zbog dodatnih konzultacija s Bruxellesom, što su u oporbi ocijenili blamažom. Kosor podsjetila je da je još 2010. donesen Zakon o europskom uhidbenom nalogu, tada se na njega nitko nije žalio, pa joj nije jasno zašto Vlada sada uvodi vremensko ograničenje za primjenu tog naloga.

"Vlada si nepotrebno otvara bokove za kritike i u Hrvatskoj i izvan nje, a to nije dobro. Bilo bi jako loše da pod nekom sjenom 1. srpnja postanemo članica", poručila je Kosor.

"Prije svega, mi se blamiramo u očima EU iz dana u dan donoseći u Saboru skandalozne stvari. Ne znam što Europa misli o nama, ali meni je važno da se ja sramim zbog takvih stvari i što je meni neugodno. A to što kažu u Europi, vjerojatno nas gledaju očima, oni koji znaju zbog čega smo to donijeli, ne znam kako će Njemačka reagirati na ovu odluku koja je zapravo podmukla, to je zabijanje noža iza leđa", kazao je Laburist Branko Vukšić.

Vladajući uvjeravaju kako zakonske izmjene nemaju veze s Josipom Perkovićem kojeg Njemačka traži zbog sudjelovanja u likvidaciji Stjepana Đurekovića, a u odgodi glasovanja ne vide ništa sporno.

"Mi ćemo nakon provedenih konzultacija s Europskom komisijom o Zakonu glasovati idući tjedan", rekao je Igor Dragovan.

Dodajmo da je šest hrvatskih europarlamentaraca, kojima mandat počinje 1. srpnja ulaskom Hrvatske u EU, stavilo danas svoje saborske mandate u mirovanje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.