Događaji

Odredba novog Zakona o održivom gospodarenju otpadom

Kazna za neodvajanje otpada od tri do deset tisuća kuna!

Kazna za neodvajanje otpada od tri do deset tisuća kuna!

Prema konačnom prijedlogu zakona, gradovi i općine morat će osigurati barem po jedno reciklažno dvorište u svakoj gradskoj četvrti odnosno općini

Kaznu od tri do deset tisuća kuna ubuduće će plaćati vlasnik kuće, ili svi stanari u zgradi u čijem otpadu komunalni redar pronađe nešto što je trebalo prethodno biti ubačeno u poseban, a kući ili zgradi dostupan spremnik za papir, metal, biootpad, plastiku, staklo i slično, odnosno ukoliko u posebnom spremniku za te vrste otpada pronađe nešto što tamo ne pripada!, piše novilist

Odredba je to novog Zakona o održivom gospodarenju otpadom, koji je po hitnom postupku poslan iz Vlade u Sabor, a mogao bi biti izglasan već danas.

Komunalna inspekcija

To znači da će komunalni redari, koji će, uz opravdanu sumnju, moći ishoditi i nalog za ulazak u nečije privatno dvorište, a pogotovo »kopati« po kontejnerima i spremnicima stambenih zgrada, ukoliko u, primjerice, spremniku za odvajanje stakla ili plastike pronađu ostatke hrane ili vrećicu običnog smeća, vlasniku kuće odnosno predstavniku stanara moći napisati kaznu, koju će zgrada onda plaćati iz pričuve svih stanara.

Otkrije li komunalni redar čije je točno tako nepropisno odloženo smeće u spremnik neke zgrade, kaznu će slati tom stanaru, no ne utvrdi li, kaznu će plaćati svi. Na pitanje znači li to da će se stanari koji se drže pravila, i koji otpad budu propisno sortirali, sami morati obračunavati s onima koji pravila ne poštuju, u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode odgovaraju potvrdno, napominjući kako je riječ o švicarskom modelu, koji tamo - funkcionira. »Plati li zgrada više puta kaznu, valjda će se opametiti i onaj koji otpad nepropisno odlaže«, napominju.

Skupo svima

Kaznom od tri do deset tisuća kuna kažnjavat će se i fizičku osobu otkrivenu prilikom bacanja otpada u okoliš, ili onu koja otpad spaljuje, uključujući spaljivanje poljoprivrednog i šumarskog otpada. Potapanje otpada kažnjavat će se istim iznosom, dok će od sto tisuća do 500.000 kuna iznositi kazna jedinicama lokalne/regionalne samouprave koje ne osiguraju odvojeno prikupljanje otpada, reciklažna dvorišta i slično.

To i dalje, međutim, nije rješenje za kažnjive radnje poput ostavljanja smeća na i pored spremnika i slično. Kako savjetuju u Ministarstvu, građani će se morati, bude li trebalo, i budu li kazne uzastopne, sami opremiti kamerama! To znači da će morati špijunirati jedni druge i prijavljivati prekršitelje, što će, nema sumnje, u velikim stambenim zgradama izazvati brojne svađe i otvorene ratove!

Zajednički kontejneri

Prema konačnom prijedlogu zakona, gradovi i općine morat će osigurati barem po jedno reciklažno dvorište u svakoj gradskoj četvrti odnosno općini, u koje će građani moći besplatno odložiti, sortirati otpad, kao i, najkasnije do 2015. godine, dovoljno spremnika za odvojeno sakupljanje papira, metala, stakla, plastike, biootpada i tako dalje, pored već postojećih kontejnera za smeće. Kome god takav sprenik bude dostupan, a ipak u spremnik za staklo bude bacao biootpad ili obrnuto, varijacije su brojne, ispaštat će, i nečiji nemar skupo plaćati, svi građani, jednako oni ekološki osviješteni kao i oni koje za ekologiju nije briga.

Pitanja bez odgovora

Budući da će se kazne za neodvajanje otpada plaćati iz pričuve, postavlja se pitanje što je sa stanarima koji pričuvu ionako ne plaćaju, a kakvih ima nemali broj, i zbog kojih ostali već ispaštaju. Što i s onima koji u zgradi ne žive, a u tuđe spremnike budu nepropisno bacali svoj otpad, nije poznato, pa ostaje samo nada da će komunalna poduzeća građanima omogućiti nove kontejnere na zaključavanje, pa da se nepropisno odlaganje ograniči »barem« samo na stanare određene zgrade.

Kako jedinicama lokalne samouprave nalaže konačni prijedlog novog zakona, odvoz otpada »komunalci« će građanima, bilo da je riječ o komunalnim poduzećima u vlasništvu grada/općine ili privatnicima, moći naplaćivati isključivo po količini bačenog otpada, odnosno po volumenu ili masi. Za očekivati je da će se većina jedinica lokalne samouprave odlučiti za nastavak naplate po volumenu kanti, i ovisno o broju odvoza. Daju li se »komunalci« u nabavku nove opreme za vaganje i naplatu po masi, građani će plaćati najpravedniju, ali i najskuplju uslugu.

Educirati građane

Ovom, itekako rigoroznom metodom »mrkve i batine«, a više »batine«, hrvatski će građani morati postati Švicarci. Nesumnjivo će, međutim, uvijek biti onih koji će kvariti planove, i zadavati glavobolju ostalim stanarima stambenih zgrada.

Zakon za gradove i općine također predviđa jako visoke kazne prijeđu li dozvoljene količine otpada bačenog na odlagališta.

Zbog naknada koje će plaćati ukoliko ne smanje te količine, jedinice lokalne samouprave će se ili jako potruditi, pa organizirati efikasne sustave prikupljanja, i punom se parom dati u educiranje građana o važnosti selektriranja na kućnom pragu, ili će svojim »komunalcima« dati blagoslov da sve ostane po starom, a da naknade i kazne, iz svog džepa, namire - građani.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.