Događaji

Kako bi smanjili liste čekanja i rasteretio skupi bolnički sustav

Od 1. rujna: Odlazak specijalistu nemoguća misija

Od 1. rujna: Odlazak specijalistu nemoguća misija

Pacijent više neće jednom godišnje na pregled kardiologu da mu on izmjeri tlak i kontrolira stanje jer to je posao liječnika i sestre u obiteljskoj ordinaciji

Obiteljski liječnici od 1. rujna postaju glavni skrbitelji za zdravlje svojih pacijenata, a upućivanje pacijenta na specijalističke preglede bez prethodno obavljene potrebne dijagnostike odlazi u povijest, piše vecernji.hr

Kako bi smanjili liste čekanja, ali i financijski rasteretili skupi bolnički sustav, u HZZO-u su osmislili stroža pravila kada i pod kojim uvjetima obiteljski liječnik smije pacijenta uputiti na pregled specijalisti ili na bolničko liječenje. U Zavodu osmislili su i nove uputnice po kojima će vidjeti koliko je i pod kojim uvjetima pojedini obitelji liječnik pacijenata uputio na preglede u bolnicu te kontrolirati opravdanost korištenja skupe sekundarne zdravstvene zaštite.

Pratit će se po šifri

- Pacijent više neće jednom godišnje na pregled kardiologu da mu on izmjeri tlak i kontrolira stanje jer to je posao liječnika i sestre u obiteljskoj ordinaciji - objasnio je promjene šef HZZO-a Siniša Varga. Specijalistu će ići samo pacijent čije se stanje kronične bolesti pogoršalo do te mjere da ga obiteljski liječnik s dijagnostikom i lijekovima kojima raspolaže više neće moći držati pod kontrolom.

Na uputnicama bit će slova A, B, C i D, a koja označavaju je li pacijent upućen na konzilijarni (savjetodavni) pregled specijalistu u bolnicu, bolničko liječenje, specijalističku obradu ili ambulantno liječenje. - Razlika između konzilijarnog pregleda i specijalističke obrade je u tome što se uputivši pacijenta na konzilijarni pregled specijalistu u bolnicu traži samo savjet za terapiju ili daljnje liječenje - kazao je Varga.

Uputnica za specijalističko liječenje znači da je obiteljski liječnik, primjerice dijabetičara zbog pogoršanja bolesti, uputio bolničkom liječniku da ga liječi dok mu se stanje ne stabilizira. A nova uputnica s oznakom A kojom je obiteljski liječnik pacijenta uputio na konzilijarni pregled donosi novosti i bolničkom specijalisti koji će na svom nalazu moći preporučiti neki lijek ili dijagnostičku obradu, no hoće li ih pacijent i dobiti, ovisit će o odluci obiteljskog liječnika.

- Ako specijalist inzistira na nekoj pretrazi ili lijeku, obiteljski liječnik će na uputnici upisati njegovu šifru pa ćemo mi u Zavodu kontrolirati i što rade bolnički liječnici - upozorio je Varga.

Interne uputnice bolnički liječnik moći će izdavati pacijentu samo nakon prijma na bolničko liječenje i to najviše šest mjeseci nakon otpusta pacijenta iz bolnice. Godinu dana nakon hospitalizacije bolnički liječnik moći će pacijenta naručiti na samo tri kontrolna pregleda.

- Pacijent upućen na hitni bolnički prijam moći će na temelju jedne uputnice u sedam dana obaviti sve potrebne pretrage u bolnici - kazao je Varga i dodao da će uputnica za specijalističku zdravstvenu zaštitu (C) vrijediti godinu dana, a preko nje će pacijent moći obaviti specijalistički pregled i cjelovitu obradu u bolnici. Dodao je i da uputnice koje su pacijenti dosad dobili vrijede te da se na Hitnu i dalje može bez uputnice. Kako bi dodatno uštedjeli, liječnici će za sva bolovanja morati imati nalaze, a strogo će se kontrolirati i propisuju li najjeftiniju inačicu lijeka.

Još se ne zna za doplatu

Još nije odlučeno hoće li pacijent morati doplatiti ako želi skuplji lijek. Iako se uvođenjem novosti u HZZO-u nadaju da će se smanjiti liste čekanja na kojima samo na kontrole čeka 300.000 ljudi zbog loše informatizacije, čak i velikih bolnica, nisu sigurni koliki će imati uspjeha. - Vinogradska bolnica još nije informatizirana, a ima ih još - upozorio je Varga.

VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.