Događaji

Nema kompromisa

Sve izvjesniji opći štrajk u zdravstvu

Sve izvjesniji opći štrajk u zdravstvu

Opći štrajk djelatnika u zdravstvu sve je izvjesniji. Naime, propala je i treća runda pregovora o novom kolektivnom ugovoru. Razgovore su nakon više od tri sata prekinuli predstavnici liječničkog sindikata i sindikata medicinskih sestara i tehničara.

Treća runda pregovora, no ne i treća sreća. Predstavnici strukovnih sindikata nezadovoljni vladinim odbijanjem da polazišna točka za pregovore bude kolektivni ugovor iz 2011., kojeg je sud u lipnju proglasio ništavnim, prekinuli su pregovore, te će pred GSV-om pokrenuti postupak mirenja. Ne pronađe li se i tada zajednički jezik ide se u štrajk.

"Cilj nam je učinkovit štrajk, želimo da traje što kraće, kako bi bili pošteđeni građani i korisnici, mislim na pacijente i naravno, mi koji smo sudionici. Štrajk ima jedan jedini cilj, osvjestiti Vladu kao poslodavca i ukazati na sve probleme koji su nastali, zato što je vođena kriva zdravstvena politika" rekao je predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić.

S druge strane, već za tjedan pregovore o novom Kolektivnom ugovoru nastavlja Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi. Njegova čelnica Spomenka Avberšek ističe da je potpuno normalno da je osnova za pregovore kolektivni ugovor, koji je trenutno na snazi. Uvjerena je i da s Vladom može postići dogovor oko novog.

"I pregovori nisu prekinuti, ako su Babić i kolegica Prašnjak rekli: Mi ne želimo. To je njihovo pravo, ali i pravo je sindikata da učinimo sve i vjerujte na riječ, učinit ćemo sve da kolektivni ugovor postoji u sustavu zdravstva i da on bude pravično raspodijeljen na sve radnike u zdravstvu i zdravstvenom osiguranju", poručila je Avberšek.

Kako bi se novi kolektivni ugovor odnosio i na sindikate koji ga nisu potpisali, čelnik liječničkog sindikata Ivica Babić u tom slučaju otvoreno najavljuje.

"Neće Vlada imati socijalni mir. Imat će doktore u štrajku, imat će sve probleme koji iz toga proizlaze. Ako moje kolege ne prihvate raditi više od 48 sati, odnosno raditi prekovremeno duže od 8 sati, sustav se ne može učinkovito organizirati. Može se zbrinuti hitno stanje", naglasio je Babić.

Iz Ministarstva zdravlja priopćili su da nije bilo razloga za prekid pregovora budući da do razgovora o sadržaju prava iz Kolektivnog ugovora nije došlo. Strukovni sindikati još skrivaju datum mogućeg štrajka, no jedno je sigurno: on je u ovim trenutku sve izvjesniji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.