Događaji

Sirija je dobila 15 dana predaha...

Sirija: ruski plan za mir ili taktika odugovlačenja?

Sirija: ruski plan za mir ili taktika odugovlačenja?

Sirija je dobila 15 dana predaha. Američki predsjednik Barack Obama pristao je razmotriti diplomatsko rješenje i ruski plan razoružanja Sirije pod međunarodnom kontrolom. Ipak, svi još drže figu u džepu. Diplomaciji će se dati šansa, ali prst je i dalje na okidaču.

Pregovori se nastavljaju, ali vojska je spremna za udar - sažetak je to sinoćnjeg obraćanja naciji američkog predsjednika Baracka Obame, koje je gledala cijela Amerika.

"Mnogi od vas su se pitali: Zašto ne prepustimo ovo drugima. Nekoliko vas mi je prišlo i reklo: Ne moramo mi biti svjetski policajac. Slažem se. Želim mirno rješenje", istaknuo je Obama

A to želi i velika većina Amerikanaca. "Ne slažem se s napadom, volim Obamu glasovala sam za njega ali s napadom se ne slažem. U Iraku se dokazalo da naši obavještajci nisu uvijek u pravu. Mislim da trebamo iscrpiti sve ostalo prije vojnog udara", kažu Amerikanci "Dat ćemo šansu diplomaciji", obećao je Obama i zatražio odgodu glasovanja o napadu u Kongresu. Vojska ostaje u stanju pune pripravnosti, ako ipak bude trebalo djelovati.

S Rusima se nastavljaju razgovori o eliminiranju sirijskog kemijskog naoružanja. "Prerano je reći hoće li ova ponuda uspjeti, ali inicijativa ima šansu ukloniti to kemijsko oružje. Pogotovo zato jer je Rusija Assadov saveznik", istaknuo je Obama.

I dok jedni pozdravljaju Obaminu racionalnost i privrženost mirnom rješenju, drugi su uvjereni da se zaokret dogodio jer vojna akcija ne bi dobila potporu u Kongresu, što bi za američkog predsjednika bio težak udarac. Sva istraživanja naime pokazuju da je situacija u Kongresu slična onoj u javnom mnijenju, otprilike 70 naprema 30 protiv vojne intervencije. U svakom slučaju slijedi period intenzivnih diplomatskih pregovora, a Amerikanci neće biti naivni - poručio je državni tajnik John Kerry.

"Čekamo taj prijedlog, ali nećemo čekati dugo. Ovo ne smije biti proces odugovlačenja ili izbjegavanja. Sve mora biti jasno i mjerljivo. Bit će jako teško ispuniti naše uvjete".

Kerry i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov sastat će se sutra u Ženevi i početi raditi na planu rezolucije. Iz Sirije stižu poruke da su spremni na sve kako bi izbjegli vojni udar, no mnogi sumnjaju u iskrenost Assadovog režima. Kako uopće biti siguran da će predati baš svo kemijsko oružje?


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.