Događaji

Vlada ozbiljno shvaća značaj onoga što dolazi iz Bruxellesa

Predstavnik EK-a: Vlada ima 10 dana da izbjegne sankcije

Predstavnik EK-a: Vlada ima 10 dana da izbjegne sankcije

Gostujući u Dnevniku 3 HTV-a predstavnik Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević rekao je kako vjeruje da Vlada dovoljno ozbiljno shvaća značaj onoga što dolazi iz Bruxellesa bez obzira na to što interpretacije mogu biti različite.

- Vladi ostaje deset radnih dana i vjerujem da je to dovoljno vremena da se nađe rješenje kako bi se izbjegle sankcije. Kao predstavnik EK-a mogu reći da Komisija očekuje da se bezuvjetno prihvati ono što je Hrvatska potpisala - naglasio je Baričević.
Vlada pisala Komisiji: Nikada se nikoga nije tako kažnjavalo

Hrvatska Vlada poslala je Europskoj komisiji neslužbeno pismo (non paper) u kojem argumentira stavove o europskom uhidbenom nalogu zbog kojeg EK Hrvatskoj prijeti sankcijama, piše Jutarnji list.

U pismu Vlada objašnjava kako je došlo do donošenja tzv. 'Lex Perković', zašto i kako su to učinili. Izrazili su zabrinutost najavljenim sankcijama i uskraćivanja schengenskog fonda budući da je riječ o postupcima 'koji se nikada nisu koristili protiv bilo koje države članice za ovu vrstu neusklađenosti'.

Vlada je ponovno spomenula primjere Slovenije i Češke nad kojima se, iako su još uvijek u suprotnosti s pravnom stečevinom EU, nikakve sankcije nisu nametnule. Vlada je ponovila kako će Zakon proslijediti u Sabor te da će se on uskoro odobriti, ali da je potrebno vremensko ograničenje njegovog stupanja na snagu 15. srpnja 2014. upravo kako bi doveli zločince pred lice pravde, budući da je u planu ukidanje zastare na politička ubojstva. Time će, stoji u pismu Vlade, biti moguće da se počinitelji izvedu pred lice pravde u Hrvatskoj ili u bilo kojoj drugoj državi članici EU-a.

- Predložene mjere dodatno insinuiraju vrlo opasne i otvorene optužbe na račun Hrvatske čime se insinuira zločinačka namjera dijela hrvatske Vlade da štiti gnusne ubojice. Ništa ne može biti dalje od istine - stoji u pismu Vlade.

Dodaju da su umjesto političkog dijaloga s EK osjetili bitno drugačiji pristup od strane EK u odnosu na Hrvatsku, 'uključujući i neprihvatljive javne komentare koji nisu na razini dijaloga uspostavljenog između Komisije i države članice'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.