Događaji

Ostaje po starom:

Vjerske udruge i sindikati izvan Zakona o udrugama

Vjerske udruge i sindikati izvan Zakona o udrugama

Novi Zakon o udrugama ipak se neće supsidijarno primjenjivati na sindikate, političke stranke, vjerske zajednice i udruge poslodavaca. Prema prijedlogu tog zakona koji je u javnoj raspravi bio početkom godine novi se zakon trebao supsidijarno primjenjivati i na njih, piše Novi list

Međutim, Ministarstvo uprave je u javnoj raspravi, čiji su objedinjeni rezultati nedavno objavljeni, prihvatilo primjedbu pet sindikalnih središnjica te će se sindikati, vjerske organizacije, udruge poslodavaca i političke stranke tretirati kao i dosad, dakle u skladu s posebnim zakonima koji se na njih odnose.

Nezgodno i opasno

Osim zbog poštovanja Zakona o radu, ali i niza međunarodnih konvencija koji su u ovom slučaju bili na strani sindikata, za njih je to bilo važno i zato što ukidanjem supsidijarne primjene Zakona o udrugama otpada mogućnost da Ministarstvo uprave provodi upravni nadzor nad sindikatima, a što će biti njegova ovlast u odnosu na udruge.

To bi za sindikate državnih službenika bilo nezgodno, a potencijalno i opasno jer bi nazdor nad njihovim radom zapravo provodio poslodavac. Među javne izvore financiranja iz kojih udruge mogu biti financirane uvrstit će se i sredstva iz proračuna EU i taj će se novac tretirati kao javna sredstva budući da Hrvatska kao članica Unije doprinosi tom proračunu.

Javni izvještaji

Korigiran je i članak koji obvezuje na javno izvještavanje udruge koje su financirane iz javnih izvora. Prema prvotnom prijedlogu one su o utrošku tako dobivenog novca morale javno izvještavati na svojim internetskim stranicama. Međutim, time bi one udruge koje nemaju internetsku stranicu bile stavljene u neravnopravan položaj. Stoga će putem interneta o utrošku sredstava iz javnih izvora morati izvijestiti one udruge koje imaju web stranicu, a koje nemaju to će morati učiniti »na drugi odgovarajući način«.

Iz konačnog prijedloga zakona bit će brisano i cijela glava koja je regulirala zabranu rada udruge. To ne znači da rad udruge neće biti moguće zabraniti, već to da je ono što se htjelo regulirati tom glavom regulirano Zakonom o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela, pa to nema potrebe razrađivati i u Zakonu o udrugama.

Iz prijedloga zakona brisat će se i odredba u kojoj je nabrojeno kome udruga nema pravo raspodjeljivati svoju dobit. Na temelju takve odredbe netko bi mogao zaključiti kome ima pravo raspodjeljivati dobit (svima koji nisu navedeni), a udruge, ostvare li dobit u poslovanju, nju nemaju pravo raspodjeljivati, odnosno isplaćivati.

Prihvaćene su i neke jezične ispravke, pa tako više neće biti, kao vrsta udruga, navođene »ekološke udruge«, budući da se ekologija smatra znanošću, nego će biti riječ o »udrugama za zaštitu okoliša«. Novi Zakon o udrugama u proceduri Vlade očekuje se u listopadu, nakon čega će biti upućen u saborsku proceduru.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.