Događaji

Europski projekt

Europskim novcem do socijalne uključenosti

Europskim novcem do socijalne uključenosti

Europskim novcem u projekt socijalne uključenosti

Zadarska županija potpisala je danas ugovor o provedbi europskog projekta "Reach out" koji će realizirati zajedno s Bjelovarsko-bilogorskom županijom. Tim povodom na prezentaciju projekta u Gradsku knjižnicu Zadar stigao je i župan spomenute županije, Damir Bajs.

Ovaj projekt nastavlja se na ranije realiziran projekt, što je značajno jer se proširio i obuhvatit će osposobljavanje osoba nezaposlenih više od pet godina. Njih 20 bit će osposobljeno za obavljanje djelatnosti radnog asistenta.

Župani potpisali ugovor o suradnji

''Pomoći ćemo određenom broju osoba kako bi im stečena znanja pomogla u daljnjem usavršavanju. Želim da ovaj projekt bude škola budućim sličnim projektima socijalne uključenosti'', poručio je u pozdravnom govoru Stie Zrilić, zadarski župan.

Damir Bajs govorio je o važnosti suradnje brojnih institucija za pomoć onima kojima je pomoć najpotrebnija. ''Želimo pomoći našim sugrađanima koji imaju probleme u svakodnevnom životu. Idući put vi ćete biti naši gosti kada budemo evaluirali projekt'', kazao je Bajs.

U rujnu je krenuo projekt ''Work out'', s ciljem povećanja zapošljavanja osoba s intelektualnim poteškoćama, a sada je povećan i na novu ciljanu skupinu, one koji će educirati osobe s intelektualnim poteškoćama, a nisu zaposleni dulje od pet godina.

Projekt "Reach out" provodit će Udruga Svjetlo i Bjelovarsko- bilogorska županija, potom zadarski ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Centar za socijalnu skrb Zadar, bjelovarski ured HZZ-a, te Razvojna agencija Zadarske županije. Nositelj projekta je Zadarska županija.

Vrijednost projekta je 213 tisuća eura za ukupno 20 mjeseci, dakle do travnja 2015. godine.

Njihove i naše potrebe su potpuno iste!

Štićenici udruge Svjetlo u GKZD

Lepa Filipi iz udruge "Svjetlo" govorila je o osobama s intelektualnim poteškoćama.

''Njihove potrebe iste su kao potrebe svih nas. Trebaju ljubav, druženje, izlaske, kavu s prijateljima, a velika većina nema uvjete ni podršku za to.

Društvo im treba pružiti inkluzivni pristup, oni žive među nama i nakon gubitka svojih obitelji trebaju ostati s nama, a na to ih moramo pripremiti da kasnije jednostavnije i bolje žive.

Ako se u pravo vrijeme pruži prava podrška, to bolje'', kazala je Filipi.

U udruzi Svjetlo trenutno je 123 osobe s mentalnom retardacijom, ali to nije konačan broj. Od 123 osobe, 72 starije je od 21 godinu. Te osobe uglavnom su u kući.

''Potreban im je izlazak u društvo, partner, posao... Nadam se da ćemo velikoj većini osoba pružiti podršku ovim projektom i barem ih donekle osnažiti u socijalnoj komunikaciji'', zaključuje Filipi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.