Događaji

Ne želimo napetost i tenzije u javnosti!

Biskupi prozvali Jovanovića zbog diskriminiranja vjeronauka: Krši se Međunarodni ugovor sa Svetom stolicom

Biskupi prozvali Jovanovića zbog diskriminiranja vjeronauka: Krši se Međunarodni ugovor sa Svetom stolicom

Biskupe smeta odnos prema vjeronauku u javnim osnovnim i srednjim školama, osobito nakon naputka ministra Jovanovića da se taj predmet provodi prvi ili zadnji sat nastave

Crkva je i danas izložena ideološkim pritiscima, vladajući krše potpisane ugovore sa Svetom Stolicom i sporazume između države i Hrvatske biskupske konferencije, djeci se u školama nameće rodna ideologija i gradivo suprotno kršćanskom nauku, a dijalog s predstavnicima vlasti gotovo da i ne postoji - to je samo dio kritika koje su hrvatski biskupi uputili aktualnoj vlasti nakon završetka 47.plenarnog zasjedanja HBK u Zagrebu u petak, piše Slobodna Dalmacija

Međutim, kako su na novinskoj konferenciji više puta ponovili predstavnici HBK, mons. Đuro Hranić, osječko-đakovački nadbiskup i predsjednik Vijeća za katehizaciju, mons.Valter Župan, krčki biskup i predsjednik Vijeća za obitelj te mons. Slobodan Štambuk, predsjednik Vijeća HBK za misije, Crkva ne želi dizati tenzije nego rješenja za postojeće probleme pronaći u dijalogu.

-Ne želimo napetost i tenzije u javnosti, nego poštivanje potpisanih ugovora. Crkva u Hrvatskoj osjeća se suodgovornom i htjela bi biti suradnicom, a ne suparnicom vlasti. Moramo sjesti i zajedno rješavati otvorena pitanja, bilo bi nam drago da tijela koja sada ne funkcioniraju počnu raditi - poručio je biskup Hranić. Unatoč pozivu da se „spusti lopta", upravo je msgr.Hranić naveo brojne probleme koji postoje u školama, te istaknuo kako Crkva u vezi tih otvorenih pitanja nema sugovornika u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, odnosno da ministar Željko Jovanović već godinu dana ignorira višekratne usmene i pismene pozive iz HBK za susretom.

-Održan je samo jedan susret na nižoj razini, između ministrove pomoćnice i predstojnika Nacionalnoga katehetskog ureda, koji su dobili zadatak pripremiti susret ministra Jovanovića i predsjednika Vijeća za katehizaciju, ali od toga nije bilo ništa. Nisu se usuglasili čak ni oko zapisnika - prenio je nadbiskup Hranić, dodajući da, otkada je iz Ministarstva otišla bivša zamjenica ministra Marija Lugarić, supredsjedateljica mješovite komisije MZOS-a i HBK, nema više ni sastanaka te komisije.

Među problemima koje je nadbiskup Hranić naveo je smanjivanje satnice vjeronauka u srednjim medicinskim školama, koji se umjesto tijekom cijelog školovanja, sada provodi samo u prva dva razreda i to jedan sat tjedno. Time se grubo krši ugovor Hrvatske i Svete Stolice, nastava vjeronauka dovedena je u nepovoljan i diskriminirajući položaj, a ugrožena je i egzistencija vjeroučitelja kojima je zbog toga umanjena satnica.

Biskupe smeta i odnos prema vjeronauku u javnim osnovnim i srednjim školama, osobito nakon naputka ministra Jovanovića da se taj predmet provodi prvi ili zadnji sat nastave.

-Vjeronauk se proglašava krivim za nešto što je u nadležnosti školskih vlasti i Ministarstva. Oni trebaju osigurati alternativne mogućnosti rada za djecu koja ne pohađaju vjeronauk - kaže msgr.Hranić, dodajući kako su pojedini ravnatelji neskloni vjeronauku sada dobili 'krila i perje' za šikaniranje tog predmeta.

Iako ne osporavaju potrebu provedbe zdravstvenog i eksperimentalnog građanskog odgoja u školama, biskupi su izrazili zabrinutost nepoštivanjem prava roditelja na odgoj i obrazovanje djece u skladu s njihovim uvjerenjima. Osobito ih brinu najave uvođenja modula o rodnoj ravnopravnosti u program građanskog odgoja bez održane javne rasprave.

-Nerijetko su sadržaji tih predmeta protivni kršćanskoj antropologiji, tradiciji i vjerovanjima Katoličke crkve. Imamo ozbiljnih primjedbi na nametanje 'gender' ideologije, gdje je još opasniji građanski odgoj. Marginaliziraju se odgoj i sadržaji koje nudi katolički konfesionalni vjeronauk. Škola postaje sve više poprište nametanja ideologije vladajućih struktura - optužio je nadbiskup Hranić.

Također, biskupi su duboko zabrinuti zbog dokidanja autonomije Religijskog programa na HRT-u, čime se, kažu izravno krši sporazumom te ustanove s HBK, a Religijski program dovodi u neravnopravan položaj. Ne nađe li se razumijevanja da se ti problemi riješe, biskupi će se putem Nuncijature u RH obratiti Vatikanu.
Marijana Cvrtila

Da se o ravnopravnosti spolova mora voditi računa i kada je u pitanju jači spol, zauzeo se biskup Valter Župan. Naime, uz nekoliko kritika na račun predloženih nacrta Zakona o socijalnoj skrbi te Obiteljskog zakona iz resora ministrice Milanke Opačić, biskup Župan je, uz ostalo, prigovorio:

-Prilikom izrade nacrta zakona trebalo se više voditi računa o ravnopravnosti spolova, a ne da je u radnoj skupini za izradu zakona čak 14 ženskih osoba, a samo jedna muška. U prijedlogu ima nekoliko odredbi koje bi mogle ići na štetu očeva - upozorava msgr.Župan.

Ćirilica je simbol, a simboli funkcioniraju na nekoj drugoj razini, a ne samo razumskoj. Tu su uključene i emocije i o njima treba voditi računa. Nikome tamo ne smeta ćirilica kao pismo, nismo protiv ostvarenja prava Srba u Hrvatskoj, ali treba stati na loptu, ostati trijezan. Ako je potrebno treba za trenutak i odgoditi nešto kako biste riješili problem - prokomentirao je nadbiskup Hranić posljednja događanja u Vukovaru i atmosferu zbog postavljanja ćiriličnih ploča.

On je pozdravio dolazak premijera Milanovića u grad-heroj te izrazio žaljenje što do susreta dviju strana nije došlo i prije.

-Drago mi je da je premijer otišao u Vukovar. Dolazim odande i znam koliko je važno da se čuje glas obiju strana. Ako na silu provodite zakon, ništa nećete ostvariti. Treba vidjeti jesu li ostvarene sve zakonske pretpostavke za uvođenjem dvojezičnih natpisa - kazao je, uz ostalo, nadbiskup ističući kako najprije treba riješiti uzrok, a ne nametati.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.