Nove optužbe
Obustavite referendum! Ovo je udar na Ustav
'U Ustavu stoji da je Hrvatska izgrađena na antifašističkim temeljima, isto kao što stoji da smo svi jednaki, no ako referendumsko pitanje prođe, Ustav će prekršiti sam sebe', ističu predlagatelji obustave referenduma, koji bi se nakon prikupljanja potpisa inicijative U ime obitelji trebao održati 1. prosinca.
"Nepotrebno je i diskriminirajuće mijenjati Ustav kako bi se ostvarila ustavna supremacija jedne vrste zajednice, koja je već regulirana i definirana nižim aktima, te je provođenje referenduma narodne inicijative zbog zadržavanja istog pravila besmisleno, a širenje sadržaja Ustava na evidentno zakonsku materiju u suprotnosti s temeljnim načelima dobre vladavine Europske unije i europskog ustavnopravnog civilizacijskog kruga. Konstitucionalizacija zakonske materije neprihvatljiv je način pravne regulacije."
Ovo je dio prijedloga za odbacivanje referenduma o ustavnoj definiciji braka. koji bi se trebao održati 1. prosinca, a podnijeli su ga aktivist za zaštitu ljudskih prava Srđan Dvornik, profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu Borislav Mikulić, novinarka Nataša Škaričić te Dijana Ćurković, asistentica na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Prošloga tjedna pokušali su također skrenuti pozornost saborskim zastupnicima da je njihova zadaća zatražiti ocjenu ustavnosti referenduma za koje je inicijativa U ime obitelji prikupila više od 700 tisuća potpisa, no bez uspjeha.
Više od stotinu zastupnika pomireno je s raspisivanjem referenduma koji će nas koštati 47 milijuna kuna. Prijedlog je Ustavnom sudu podnesen u ponedjeljak oko 10 sati, a neki od predlagatelja sastali su se i s predsjednicom Ustavnog suda Jasnom Omejec.
Konzervativni udar na Ustav
"Nadamo se da Ustavni sud neće dopustiti ono što je dopustio Sabor, da prvi narodni ustavotvorni referendum prođe bez ikakve javne rasprave. Nedopustivo je da konzervativci izvrše udar na Ustav RH, a da javnost o tome raspravlja samo na razini svjetonazorskog sukoba između onih koji su za i onih koji su protiv gej brakova", kazala nam je Nataša Škaričić.
Ćurković pak ističe da su pravnici okupljeni oko ove inicijative protiv referenduma uočili da je Sabor pogriješio ne zato što je trebao podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti, nego zato što je morao to učiniti.
Ako se ocjenjivalo pitanje o istupanju iz Jugoslavije, zašto se nije ispitalo i ovo?
"To je dio procedure. Kad smo se odvajali od Jugoslavije, pitanje je isto poslano na ocjenu ustavnosti, iako se unaprijed znalo da će proći", navela je Ćurković.
Za ovo se pak pitanje ne zna unaprijed. I to iz više razloga. No, izdvojimo samo neke od njih koji su navedeni u prijedlogu da se referendum odbaci. Predlagatelji se, među ostalim, služe priopćenjem Ustavnog suda koji navodi da će se referendum održati u okolnostima nerazrađenog zakonskog okvira za narodni ustavotvorni referendum. To je posebno opasno jer bi moglo dovesti do degradacije temeljnih ustavnih načela, poput jednakosti, ograničavanja univerzalnog ljudskog prava na brak jednoj manjini, zatim ugradnje diskriminacije po spolnoj orijentaciji u Ustav, što je protivno članku 35. Ustava...
Pravo da u Ustav unesu svoje usko i isključivo shvaćanje kao opće obvezatnu normu
Brak kao pravni institut pruža zajedništvu određena jamstva i zaštitu kakvu drugi oblici nemaju ili je nemaju u potpunosti, podsjećaju.
"Implicitnom postavkom da su za takva jamstva i zaštitu 'podobne' samo heteroseksualne zajednice, ostale se neizravno, ali logički nedvojbeno protuustavno lišava štovanja i pravne zaštite njihovog obiteljskog života i niječe im se dostojanstvo, ugled i čast", navode u prijedlogu.
Uvođenjem takve definicije u Ustav, nastavljaju, priznalo bi se s pravom nespojiv stav da pristaše jednog shvaćanja - ekskluzivnosti heteroseksualnog braka - imaju pravo u Ustav unijeti svoje usko i isključivo shvaćanje kao opće obvezatnu normu.
Što je s ustavnim antifašističkim temeljima RH?
Do ovakvog prijedloga došlo je, zaključuje Ćurković, zbog oglušivanja Sabora na zahtjev građana da zatraži ocjenu ustavnosti:
"Moj dojam je da je to znak straha od hrvatskih zakona, ali i bahatosti ove vlasti, koja ne dopušta da itko, pa čak ni onaj koji je zakonski primoran, preispita njezine odluke. Također, pokazuje i nebrigu za temelj demokracije: jednakost pred zakonima. Referendum nije demokratski mehanizam ako je njegovo pitanje makar implicitno fašističko. U Ustavu stoji da je Hrvatska izgrađena na antifašističkim temeljima, isto kao što stoji da smo svi jednaki, no ako referendumsko pitanje prođe, Ustav će prekršiti sam sebe. Upast ćemo u pravni paradoks koji može imati dugoročne posljedice u hrvatskom zakonodavstvu".
Marš 'Glasam protiv!'
Lezbijska grupa Kontra, Rišpet - LGBT udruga Split i Ženska mreža Hrvatske pozivaju građane "kojima je stalo da se u njihovoj zemlji štite i poštuju ljudska prava manjina" da im se pridruže u Maršu "Glasam protiv!" 30. studenog u podne na Cvjetnom trgu.
"Kao građani i građanke ove zemlje moramo se zapitati što će biti u budućnosti; čija ljudska prava će se naći na referendumu sljedeći puta? Hoćemo li na ovakav način raspravljati o pobačaju, smrtnoj kazni ili pravima nacionalnih manjina?", pitaju organizatori marša koji će se održati dan prije referenduma koji će njihove obitelji trajno "proglasiti građanima drugog reda".
Pravo na zaštitu obiteljskog života jedno je temeljnih ljudskih prava, ističu oni, a istospolne obitelji u hrvatskom društvu postoje i suočavaju se s diskriminacijom u svakodnevnom životu koja je rezultat loših pravnih regulativa.
"Ni Vlada, ni Hrvatski sabor, ni Ustavni sud nisu se službeno očitovali o sadržaju referendumskog pitanja. Političke stranke i državne institucije još jednom su time pokazale političku neodgovornost i demokratsku nezrelost. Dok upućujemo posljednji apel Ustavnom sudu da spriječi referendum o manjinskim ljudskim pravima, obraćamo se ujedno svim građanima i građankama Hrvatske", stoji u pozivu na marš koji će završiti pozivom građana da glasaju "protiv" i to na Trgu svetog Marka.
danas.hr
Vezane vijesti
-
Prva procjena o (ne) uspjehu Mostova referenduma protiv "stožerokracije", kako su nazvali svrhu referendumske inicijative, trebala bi se dobiti u srijedu, piše u nedjelju Jutarnji list.
-
Hrvatski suverenisti objavili su u utorak da inicijativa "Zaštitimo hrvatsku kunu", potaknuta najavljenim uvođenjem eura, nije prikupila dovoljno potpisa da se Ustavom propiše kako se o promjeni valute odlučuje samo na referendumu - prikupili su 334.582 potpisa, a nedostajalo ih je još 34.285.
-
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista i predstavnik Organizacijskog odbora referendumske inicijative "Zaštitimo hrvatsku kunu" Marko Milanović Litre izjavio je u subotu u Zagrebu da je u pet dana prikupljeno 157.000 potpisa te da su organizatori zadovoljni tijekom prikupljanja.
-
Referendumska inicijativa 'Zaštitimo hrvatsku kunu' u nedjelju je na Trgu bana Jelačića u Zagrebu počela s prikupljanje potpisa građana za raspisivanje referenduma kojim, kako kažu, hrvatskom narodu žele omogući da sam odlučuje o vlastitoj novčanoj valuti.
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.