Događaji

Plinofikacija Dalmacije

Masovnog spajanja na plin nije bilo, a nema ni naznaka da će ga biti

Masovnog spajanja na plin nije bilo, a nema ni naznaka da će ga biti

Kako ide plinofikacija Dalmacije? Odlično! Koliko je potrošača spojeno na zemni plin? Premalo. Koliko je od toga imalo koristi lokalni proračun. Gotovo ništa!, piše Slobodna Dalmacija

Tako bi, ukratko, glasio dosadašnji rezultat velikog projekta kojim je Dalmacija konačno trebala biti plinoficirana. Godine 2011. EVN Croatia dobila je dozvolu za distribuciju zemnog plina na području Zadra, čime su bili ispunjeni svi potrebni uvjeti kako bi se već priključene kupce moglo opskrbljivati ekološki prihvatljivim, sigurnim i povoljnim energentom. I to besplatno, kako je bilo najavljeno u vrijeme kad je austrijski plinski gigant dobio taj posao u Hrvatskoj.

Zahtjevan pravilnik

Ipak, nije tako bilo. Cijena priključka plina nije bila besplatna, već je u startu iznosila oko 7000 kuna, ovisno o vrsti potrošača, udaljenosti od plinske mreže, kapacitetu priključka i uvjetima o plinskom priključku koje je propisala HERA u nedavno izdanom pravilniku. Kućanstva koja su se željela priključiti trebala su provesti pripremne korake detaljno opisane na EVN-ovoj web-stranici, a korisnik je morao snositi i trošak projekta koji izrađuje inženjer strojarstva, te trošak unutarnjih instalacija. Uglavnom, riječ je o investiciji na koju je malo tko pristao, jer nekih olakšica, kreditiranja ili sufinanciranja zapravo nije ni bilo.

U Zadru je plinofikacija vrlo brzo shvaćena poput novog Mercedesa. Odličan je, ali nedostižan! Osim poneke stambene novogradnje, poput zgrada u kvartu Crvene kuće ili većeg industrijskog potrošača kao što je tvornica "Maraska", zapravo se malo tko spojio na toliko željeni zemni plin od kojega se očekivalo puno, kako u spajanju jeftinijeg energenta u kućanstvima, tako i u pokretanju zadarskoga gospodarstva. Masovnog spajanja na plin svakako nije bilo, a nema ni naznaka da će ga biti.

Od tog velikog projekta ni jedinice lokalne samouprave nisu imale velike koristi. Iako za gradnju takvih razmjera postoji obveza plaćanja komunalnog doprinosa na izgradnju, što je trebalo donijeti milijune u proračun Grada Zadra i drugih jedinica lokalne samouprave, EVN-u je, kao obvezniku plaćanja komunalnog doprinosa, određen komunalni doprinos za izgradnju plinskog distribucijskog sustava grada Zadra u iznosu od samo - 19.187,55 kuna.

Samo kad je EVN investitor

- Prema Pravilniku Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i građenja o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa na pojedine građevine, komunalni se doprinos ne obračunava - objasnila je Marina Mihovilović-Pajkin, viša stručna suradnica za informiranje i odnose s javnošću u Uredu Grada Zadra.

- Sukladno odredbi članka 5. Pravilnika o načinu utvrđivanja obujma građevine za obračun komunalnog doprinosa (NN 136/06, 135/10, 14/11 i 55/12), u obujam građevine ne uračunavaju se, među ostalim, ni produktovodi, odnosno podzemni i nadzemni vodovi i instalacije (kabeli, kanali, cijevi i sl.) namijenjene prijenosu struje, nafte, plina, vode i otpadnih voda, elektroničkih komunikacijskih signala i druge infrastrukturne namjene.

Slijedom navedenog, u postupcima u kojima je investitor EVN, a građevine, vodovi i instalacije namijenjene su prijenosu plina, komunalni se obračun nije obračunavao, o čemu je dostavljen dopis tijelu nadležnom za izdavanje akta kojim se odobrava gradnja. U slučajevima kad je EVN bio investitor izgradnje građevina za koje se može utvrditi obujam za obračun komunalnog doprinosa, komunalni je doprinos uredno razrezan - objasnila je Mihovilović-Pajkin.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.