Događaji

Nasilje nad radnim zakonodavstvom

Vlada privremeno odustala od ZOR-a, sindikati ne odustaju od prosvjeda

Vlada privremeno odustala od ZOR-a, sindikati ne odustaju od prosvjeda

Dan prije sindikalnog prosvjeda protiv nasilja nad radnim zakonodavstvom, Vlada je iz procedure privremeno povukla prijedlog novog Zakona o radu, ne zbog straha nego radi potrebnog im time-outa. Od prosvjeda pod prozorima Banskih dvora sindikati ne odustaju, a protiv anti-radničkih zakona koji idu na ruku brutalnoj pohlepi krupnog kapitala prosvjedovat će s njima i laburisti.

Nakon skoro godinu dana pregovora koje su prošlog tjedna sindikati napustili uz prijetnje sutrašnjim prosvjedom i u skoroj budućnosti mogućim generalnim štrajkom, Vlada je naprasno odustala od ideje da sporni prijedlog novog Zakon o radu sa sutrašnje sjednice uputi u saborsku proceduru.

"Uzimamo jedan time-out da sa svima sjednemo za stol i porazgovaramo o tome kakav trebamo Zakon o radu, treba li neke stvari u njemu promijeniti. Ne odustajemo od Zakona o radu, ali shvaćamo da su potrebni još određeni razgovori i pregovori", objasnio je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, opravdavajući je se da nije stigao provjeriti je li ZOR usklađen s pravnom stečevinom EU i da je logično da zakon zbog dva saborska čitanja ide u siječnju.

"Želimo omogućiti svima, tko god ima nešto reći o Zakonu, da ima vremena da to kaže. Nismo se uplašili niti sindikata, niti prosvjeda jer je sasvim jasno da Zakon o radu trebamo donijeti", rekao je Mrsić.

Sindikati, međutim, od sutrašnjeg prosvjeda ne odustaju jer on i nije bio usmjeren samo protiv Zakona o radu nego i protiv Zakona o povremenim poslovima i Zakona o mirovinskom osiguranju kojim bi se radni vijek produžio na 67 godina, govori šef SSSH Mladen Novosel.

"Prosvjed će se sutra održati na Markovom trgu, ali će se nastaviti i sve druge aktivnosti koje smo već usuglasili i dogovorili, a koje će tijekom narednih dana biti ponovo objavljene, a u svakom su slučaju vezane uz generalni štrajk", izjavio je Novosel.

Sutrašnjem prosvjedu na Markovom trgu pridružit će se i Hrvatski laburisti koji uličnim akcijama već danima upozoravaju na opasnosti anti-radničkih zakona.

"Zakoni odgovaraju konceptu najbrutalnijeg oblika neoliberalnog kapitalizma i posljedica su brutalne pohlepe za profitom", ocjenjuje šef stranke Dragutin Lesar, a saborski zastupnik laburista Zlatko Tušak da se novim Zakonom o radu želi uvesti jeftina i poslušna radna snaga.

"Uvode se i neka nova pravila koja će onemogućavati provođenje zakonitosti štrajka, uvodi se obvezni 56-satni radni tjedan, a raspored će se odvijati prema želji poslodavaca", kaže Tušek.

O spornoj odredbi o povećanju tjedne satnice s maksimalnih 48 radnih sati na 56 sati i neravnomjernoj raspodjeli radnog vremena, ministar Mrsić spreman je razgovarati, a tvrdi i kako sindikati nemaju ništa protiv da se ravno vrijeme drugačije rasporedi.

"To znači da se u jednom tjednu radi više od 40 sati, a da se u roku od 4 mjeseca to vrijeme 'ispegla' i da se u prosjeku radi 40 radi, samo je pitanje na koji način - s ili bez kolektivnog ugovora. Možemo sjesti za stol i o tome razgovarati", izjavio je Mrsić.

Razgovarati bi sindikati htjeli i o predloženoj minimalnoj plaći za iduću godinu. Predloženih 3017 kuna mjesečno umjesto 3137 koliko su oni predložili, je socijalno neosjetljivo ali i pogrešno izračunato.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.