Događaji

Split

Djelomično odgođena deložacija u Splitu

Djelomično odgođena deložacija u Splitu

Na adresi Dinka Šimunovića 2a na splitskom Trsteniku deložiraju se poslovni prostori i garaže. Najavljena deložacija 14 obitelji iz zgrade obavit će se u roku od sedam dana. Naime, tijekom vikenda, šest obitelji se uspjelo nagoditi, a dok je za osam obitelji deložacija danas odgođena.

Već dvanaest godina stanari ove zgrade neuspješno pokušavaju riješiti svoju pravnu situaciju.

Kupili su stanove 2003. godine, dok je na snazi bila punomoć Mihovila Vatavuka, vlasnika zemljišta na kojem je izgrađen objekt, kojim ovlašćuje tvrtku 'Incon' da stanove u toj zgradi može prodavati i naplaćivati.

Nakon toga je Općinski sud u Splitu, na traženje obitelji Vatavuk koja je s 'Inconom' raskinula poslovnu suradnju, donio privremenu mjeru kojom 'Inconu' brani prodaju stanova.

Na temelju presude da obitelji Vatavuk pripada zgrada koju je 'Incon' izgradio na njihovu zemljištu, sud je prije nekoliko godina donio zaključak o deložaciji iz svih 40-ak stanova.

"Nadamo se da to toga neće doći jer je velika većina bila razumna i po razumnoj su se cijeni nagodili s vlasnicima zemljišta i nekretnine. Tako da ne očekujemo neke veće probleme", rekao nam je odvjetnik obitelji Vatavuk, Rino Petričić.

Nekoliko obitelji podnijelo je i privatne žalbe na ovu odluku za koje je ročište zakazano tek 14. siječnja, ali ono ne odgađa izvršenje deložacije.

"Svima koji su bili socijalno ugroženi, izašlo se u susret, ali su sklopili nagodbu. Riješili su svoj status. Danas su samo oni koji ne žele ni na koji način riješiti, a to je na njihovoj volji", istaknuo je Petričić.

Branko Čutura, odvjetnik stanara nije želio previše komentirati nastalu situaciju.

"Ovo što se danas događa, izgleda da nije pravna država", istaknuo je Čutura.

Nitko osim stanara nije danas mogao niti unutra niti van jer je zgrada bila okružena s gotovo 50 interventnih policajaca.

A stanari koji su deložirali svoje garaže nisu skrivali bijes. Kažu kako ih se reketari jer moraju platiti 200 eura za stanove, koje su već odavno i preplatili.

"Imam stan, garažu, drvarnicu, krvavo plaćeno prije 15 godina, 250.000 eura, da me se reketari nakon 15 godina, sramota. Sram me je gdje živim. Vidljivo je i vrapcima na grani da se radi o reketarenju, udruženoj mafiji i bandi. Neću nastradati. Ovo je otimačina poštenih ljudi. Banda lopovska. Neka premijer konkretno riješi ovaj predmet", rekao nam je Branimir Vidošević, čiju suprugu su odvela kola Hitne pomoći jer joj je tijekom deložacije pozlilo.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.