Događaji

U Banskim dvorima...

Mrsić: Isplata božićnica i regresa kad se oporavi ekonomija

Mrsić: Isplata božićnica i regresa kad se oporavi ekonomija

U Banskim dvorima danas je potpisan Dodatak Kolektivnom ugovoru za javne službe te državne službenike i namještenike. Dodatke kojima ostaju bez božićnica i regresa, a umanjuju se jubilarne nagrade, terenski dodaci i naknade za prijevoz, u ime Vlade potpisao je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić.

Dodatke Kolektivnom ugovoru Mrsić je potpisao s predstavnicima pet sindikata državnih i javnih službi (Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, Nezavisni sindikat zaposlenih u hrvatskom zdravstvenom osiguranju, Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika, Nezavisni sindikata djelatnika MUP-a te Sindikat policije).

I poručio kako Vlada u ovom trenutku čini najviše što može, no zbog stanja u proračunu, ne može osigurati dodatna sredstva za isplatu božićnica i regresa.

''Napominjem da smo u dodatku vrlo jasno rekli da u trenutku kada se oporavi ekonomija automatski bez pregovora nastavljaju se isplaćivati materijalna prava, onako kao što su definirana u Temeljnom KU. Dakle, ide onda i isplata božićnica i regresa'', ponovio je Mrsić.

Isto je državnim i javnim službama iz Rijeke poručio premijer Milanović, koji iduće godine očekuje rast s blagim oporavkom zaposlenosti, no istodobno ističe da će proces oporavka trajati nekoliko godina.

''Što se tiče ovih drugih parametara, to je dogovoreno. Dakle, dok društveni proizvod ne bude rasta i deficit ne padne ispod 3 posto, to će, nažalost, biti za sve nas'', rekao je premijer. Uoči objave preporuka Vijeća Europske unije u proceduri prekomjernog deficita, Milanović je rekao da Vladu čekaju još neke odluke koje će morati donositi u sljedeće tri godine.

Dodatak Temeljnom KU, kojim su javne službe pristale na umanjene dnevnice (iznose 150 kuna) i jubilarne nagrade (500 kuna), u Banskim dvorima nisu potpisali sindikati socijalne skrbi te kulture iako su ga ranije parafirali. Mrsić je izrazio žaljenje.

''Žao mi je da su pojedini sindikati iznevjerili povjerenje koje su sami dali u onom trenutku kada su parafirali sporazum'', rekao je Mrsić.

Spomenka Avberšek priznala je da je novim Kolektivnim ugovorom Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi dobio i veća materijalna prava, poručivši da se božićnica i regresa nije lako odreći.

''Ako prosvjeta zato što nema novaca nije dobila prijevoz, ako nijedan 'penzić' neće dobiti božićnicu, ako 360 tisuća ljudi nemaju posao, to je minimum minimuma solidarnosti'', rekla je Avberšek.

A zbog najavljenog ukidanja granskog kolektivnog ugovora, učitelji ne isključuju i mogući štrajk. Ministra Željka Jovanovića kazneno su prijavili zbog neisplate dijela plaća, a pripremaju i tužbu zbog neisplate putnih troškova. V.d. predsjednika sindikata Vladimir Milošević.

''Kako je Vlada beskompromisno udarila po nama, Sindikat hrvatskih učitelja će od sada odgovarati na isti način. Poduzimat ćemo sve ono što je u našoj moći sukladno zakonskim propisima da ih zaustavimo'', najavio je Milošević.

U sindikalne akcije uskoro bi, vjeruje, mogla cijela vertikala obrazovanja ako se Banski dvori ogluše na njihove zahtjeve.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.