Ova konstatacija jedna je od rijetkih
Pitka voda je javno dobro i takva treba ostati zauvijek
Nema tome dugo otkad je većina njemačkih zastupnika u parlamentu unatoč UN-ovoj Općoj deklaraciji o ljudskim pravima izbacila vodu s popisa temeljnih ljudskih prava i tako širom otvorila vrata privatizaciji.
Nakon toga nitko neće moći spriječiti multinacionalne kompanije da počnu više zarađivati na onome što život znači. Iako kod nas nema naznaka privatizaciji, mnogi prebacivanje lokalnih vodovoda u ruke Hrvatskih voda iščitavaju upravo kao utiranje puta takvom scenariju.
Pitka voda je javno dobro i takva treba ostati zauvijek. Ova konstatacija jedna je od rijetkih, možda i jedina, koja uspijeva ujediniti zelene aktiviste, lijeve udruge civilnog sektora i desnici naklonjenu Katoličku crkvu. Hrvatske vode ostale su javna tvrtka, no proteklih dana ponovno se zakotrljala priča o privatizaciji. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina najavio je gašenje većine komunalnih poduzeća koja se bave vodoopskrbom i odvodnjom. Na negativne reakcije javnosti odmah je odgovorio premijer Zoran Milanović koji tvrdi da privatizacija ne dolazi u obzir.
Hrvatska je u samom europskom vrhu po zalihama pitke vode, a svim vodnim resursima upravljaju Hrvatske vode. Predsjednik Euromeditaranskog foruma i nekadašnji saborski zastupnik Tonči Tadić upozorava da tu činjenicu prečesto uzimamo zdravo za gotovo. Tadić je upozorio i na rast hrvatskog deficita te na sve manje državne imovine čijom bi se prodajom ili privatizacijom mogle krpati proračunske rupe. Dirne li netko u vodu i pokuša liberalizirati njezino korištenje ili distribuciju, kazao je, neće se dobro provesti.
No opasnost od skupe i građanima nedostupne vode ne prijeti samo od klasične prodaje vodnih izvora. U Hrvatskoj, srećom, distribuciju i dalje vode komunalne tvrtke, a ne privatnici. U tom scenariju teško bi bilo održati sadašnje cijene kubika. Građani i civilne udruge trebaju imati širom otvorene oči kad je voda u pitanju, poručio je antikorupcijski ekspert Zorislav Antun Petrović. Što točno plaćamo i kako se formira cijena vode - ni danas često ne znamo. Što nam budućnost donosi, teško je predvidjeti, pogotovo kad se zna da je kao rješenje za prezaduženost nekim državama EU-a ponuđeno upravo u obliku prodaje i privatizacije vode.
HRT
Vezane vijesti
-
Županijski Zavod za javno zdravstvo utvrdio je 13. lipnja crijevne i fekalne bakterije u petrinjskom gradskom vodovodu te je u dijelovima Petrinje bila zabranjena uporaba pitke vode
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
Dragan Primorac, predsjednički kandidat HDZ-a i partnera, poručio je u subotu u Splitu da će zakočiti ulazak Srbije u EU ako nam ne otvori arhive o grobnicama hrvatskih žrtava, te da će se zauzimati za jačanje hrvatske granice kako bi se onemogućio ulazak ilegalnih migranata u našu zemlju.
-
U zagrebačkom hotelu Zonar, 12.12. točno u 12 sati je održana promocija i najava najvećeg vinskog festivala u Dalmaciji – Zadar Wine Festivala, te kušanje 12 pomno odabranih vina.
-
Zagrebački ETER Band, poznat po zabavnim nastupima i raznovrsnom repertoaru, u nedjelju, 15. prosinca prvi put će nastupiti na zadarskom Adventu.
-
Javnim pozivom za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zadra za 2025. godinu planirana je dodjela sredstava u iznosu od 332.000,00 eura.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.