Događaji

Ova konstatacija jedna je od rijetkih

Pitka voda je javno dobro i takva treba ostati zauvijek

Pitka voda je javno dobro i takva treba ostati zauvijek

Nema tome dugo otkad je većina njemačkih zastupnika u parlamentu unatoč UN-ovoj Općoj deklaraciji o ljudskim pravima izbacila vodu s popisa temeljnih ljudskih prava i tako širom otvorila vrata privatizaciji.

 

Nakon toga nitko neće moći spriječiti multinacionalne kompanije da počnu više zarađivati na onome što život znači. Iako kod nas nema naznaka privatizaciji, mnogi prebacivanje lokalnih vodovoda u ruke Hrvatskih voda iščitavaju upravo kao utiranje puta takvom scenariju.

Pitka voda je javno dobro i takva treba ostati zauvijek. Ova konstatacija jedna je od rijetkih, možda i jedina, koja uspijeva ujediniti zelene aktiviste, lijeve udruge civilnog sektora i desnici naklonjenu Katoličku crkvu. Hrvatske vode ostale su javna tvrtka, no proteklih dana ponovno se zakotrljala priča o privatizaciji. Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina najavio je gašenje većine komunalnih poduzeća koja se bave vodoopskrbom i odvodnjom. Na negativne reakcije javnosti odmah je odgovorio premijer Zoran Milanović koji tvrdi da privatizacija ne dolazi u obzir.

Hrvatska je u samom europskom vrhu po zalihama pitke vode, a svim vodnim resursima upravljaju Hrvatske vode. Predsjednik Euromeditaranskog foruma i nekadašnji saborski zastupnik Tonči Tadić upozorava da tu činjenicu prečesto uzimamo zdravo za gotovo. Tadić je upozorio i na rast hrvatskog deficita te na sve manje državne imovine čijom bi se prodajom ili privatizacijom mogle krpati proračunske rupe. Dirne li netko u vodu i pokuša liberalizirati njezino korištenje ili distribuciju, kazao je, neće se dobro provesti.

No opasnost od skupe i građanima nedostupne vode ne prijeti samo od klasične prodaje vodnih izvora. U Hrvatskoj, srećom, distribuciju i dalje vode komunalne tvrtke, a ne privatnici. U tom scenariju teško bi bilo održati sadašnje cijene kubika. Građani i civilne udruge trebaju imati širom otvorene oči kad je voda u pitanju, poručio je antikorupcijski ekspert Zorislav Antun Petrović. Što točno plaćamo i kako se formira cijena vode - ni danas često ne znamo. Što nam budućnost donosi, teško je predvidjeti, pogotovo kad se zna da je kao rješenje za prezaduženost nekim državama EU-a ponuđeno upravo u obliku prodaje i privatizacije vode.

HRT


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.