Događaji

Međunarodni dan planina, 11. prosinca

Međunarodni dan planina, 11. prosinca

"Gorsko i planinsko područje zauzimaju čak 21 posto teritorija Hrvatske, dok u Europi zauzimaju 17 posto. Zaštita planina i planinskih staništa, očuvanje izvora pitke vode, šuma i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta važan su dio održivog razvoja za koji smo se opredijelili", podsjetio je ministar Zmajlović, navodi u priopćenju Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.

Međunarodni dan planina bit će obilježen 11. prosinca na temu "Planine - ključ za održivu budućnost", a tom prigodom nacionalni park Sjeverni Velebit te parkovi prirode Velebit, Biokovo, Papuk i Učka organiziraju bogati program za građane.

Javna ustanova "Park prirode Velebit" će danas u 10 sati na lokaciji Crnika, u blizini Centra za zaštitu ptica grabljivica, obilježiti Međunarodni dan planina puštanjem u prirodu oporavljenog bjeloglavog supa.

U petak, 13. prosinca, Javna ustanova "Park prirode Velebit" u suradnji sa Javnom ustanovom "Nacionalni park Sjeverni Velebit" organizirat će proslavu u dvorani Društvenog doma Krasno u 18 sati. Posjetiteljima će biti prikazane prezentacije o parku, predstavljene knjige i film o arhitektonskim i prirodnim bogatstvima toga područja.

"Park prirode Velebit" najveće je i najsloženije zaštićeno područje u Hrvatskoj. Prostire se na području triju županija - Ličko-senjske, Zadarske i Šibensko-kninske. Velebit pripada sustavu Dinarida. Ukupna dužina Velebita je oko 145 kilometara, a najviši je vrh Vaganski vrh visine od 1757 metara.

Područje se odlikuje neizmjernim bogatstvom krških reljefa, speleoloških objekata, endemičnim biljnim i životinjskim vrstama. Na Velebitu se nalaze posebni rezervat šumske vegetacije Štirovača, geomorfološki spomenik prirode Cerovačke špilje, značajni krajobraz uvala Zavratnica, paleontološki spomenik prirode Velnačka glavica te više značajnih reljefno-pejzažnih cjelina.

Velike prirodne vrijednosti potvrđuje i činjenica da se na području Velebita nalaze čak dva nacionalna parka - "Nacionalni park Paklenica" i "Nacionalni park Sjeverni Velebit".

Javna ustanova "Park prirode Biokovo" Međunarodni dan planina danas će obilježiti akcijom čišćenja i označavanja podgrebenske planinarske staze Vela. Polazak sudionika je u 8 sati ispred Javne ustanove "Park prirode Biokovo".

Park prirode Biokovo prostire se na površini od 196 kilometara četvornih i obuhvaća planinski masiv od prijevoja Dupci do Gornjih Igrana u dužini od oko 30 kilometara, a najviši vrh je Sveti Jure na visini od 1762 metra. Glavna obilježja su vrtače, škrape, kamenice, jame, brojne endemične biljne i životinjske vrste, a u sastavu Parka nalazi se i Biokovski botanički vrt Kotišina.

Javna ustanova "Park prirode Učka" u suradnji sa Prirodoslovnim muzejom Rijeka organizira prigodan program za učenike škola članica Mreže škola Parka prirode Učka - Lupoglavac, Veprinac i Lovran. Danas u 10 sati u riječkom Prirodoslovnom muzeju održat će se predavanje i edukativna radionica pod nazivom 'Zzzimski san', a u 19 sati predavanje na temu "Park prirode Učka - prirodne vrijednosti, zaštita i edukacija". Park obuhvaća istoimenu planinu i dio područja Ćićarije na površini od 160 kilometara četvornih, a smješten je uz obalu sjevernog Jadrana te veže Istru i kontinentalni dio Hrvatske.

Vrijednosti zbog kojih je Učka proglašena parkom prirode leže u njenom reljefu i neposrednoj blizini mora, što je uvjetovalo razvoju specifične klime te bujne šumske vegetacije, a na području Parka nalaze se brojne endemske ugrožene i zaštićene biljne i životinjske vrste.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode podsjeća da su Ujedinjeni narodi 2002. godine proglasili 11. prosinca Međunarodnim danom planina kako bi se pridonijelo boljem shvaćanju globalne važnosti planina koje osiguravaju većinu pitke vode, utočište su brojnim biljnim i životinjskim vrstama te dom svakom desetom čovjeku.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.