Istraživanje...
Trakošćan za Kineze među najromantičnijim mjestima za vjenčanja
Pri spomenu Hrvatske, strancima je prva asocijacija - more. Ne i Kinezima, kojima je za oko zapeo sjeverni dio naše zemlje. Osim u Kumrovcu, sve više ih je i u okolici dvorca Trakošćan, kojem su čak dodijelili i jednu laskavu titulu.
Istraživanje koje je nedavno provela Hrvatska turistička zajednica, među turistima iz sjeverne i srednje Europe, pokazuje da su isti za odmor u Hrvatskoj uglavnom biraju Jadran. Tek rijetki, poput Njemaca i Austrijanaca, za odmor biraju kontinentalni dio naše zemlje. Među njima su Japanci i Kinezi, koji često svraćaju u dvorac Trakošćan, koji su proglasili drugim najromantičnijim mjestom u Europi za sklapanje brakova. Potvrdio nam je to i ravnatelj dvorca Adam Pintarić.
"Japanci povremeno dolaze na obnovu zavjeta vjenčanja, tu kad nas u kapelici. A pogotovo Kinezi, čija platežna moć je veća. Oduševljeni su lokacijom. Rado dolaze, a osnovne informacije su dobili preko interneta. Imamo zanimljivu web stranicu koja ih, uvjetno rečeno, dovlači da dođu sim", kaže Pinatrić.
No, na to se odlučuju samo oni dubljeg džepa. Zanimalo nas je kolike su cijene.
"To je relativno malo. 500 kuna je najam kapelice, a tisuću kuna je najam za fotografiranje. To je uglavnom cijeli trošak, osim naravno ako organiziraju domjenak. Onda troškovi rastu", ističe ravnatelj.
Godišnje ih posjeti između 60 i 70 tisuća posjetitelja. Trakošćan je jedini dvorac u Hrvatskoj čiji interijer nije mijenjan od prijašnjih vlasnika - Draškovića. Danas je u državnom vlasništvu, i to na lokaciji koju Bednjanci zovu.
"Najljepši kemauček na svijetu"Bednjace razumiju rijetki. Danas ih ovim starim narječjem priča tek nešto više od 4 i pol tisuće, što je dvostruko manje nego prije 40 godina. To naslijeđe vjerno čuva i Denis Genc.
"Ukućani ovako pričaju svakodnevno. No kod mlađih generacija to se polako gubi. No sad se u škole uvodi taj bednjanski govor kako bi se sve to ponovno obnovilo", navodi Genc.
Bednjanski se ubraja među najkompliciranije govore kajkavskoga narječja, a svoju posebnost sačuvao je zahvaljujući zatvorenosti i prometnoj izoliranosti bednjanskoga kraja. Kako bi sačuvali govor za buduće generacije, tamošnje lokalne vlasti financirat će izradu bednjanskog rječnika, u suradnji s Institutom za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.