Događaji

Neslužbene informacije

HEP odustaje od natječaja "skrojenog" za Institut "Hrvoje Požar"?

HEP odustaje od natječaja

Odustaje li HEP od natječaja raspisanog za poslove restrukturiranja, kako matične tvrtke, tako i HEP - ODS-a (Operator distribucijskog sustava), a koji su, s PDV-om, trebali biti vrijedni cijelih 22,5 milijuna kuna? Prema našim neslužbenim izvorima, na Nadzornom odboru HEP-a donesena je početkom mjeseca upravo takva odluka. HEP je početkom mjeseca priopćio kako traje ocjenjivanje pristiglih ponuda, te da bi odluka o konzultantima trebala biti donesena početkom sljedeće godine, prenosi slobodnadalmacija.hr .

Iako natječaj za HEP traje 120 dana, a za HEP - ODS 90 dana, već i iz ovog odgađanja odluke o izboru pobjednika natječaja koji je zaključen krajem listopada može se naslutiti kako u HEP-u postoje prijepori, a lako je moguće i naslutiti njihov uzrok: iz svih uvjeta u natječaju proizlazi kako je na natječaju sasvim izvjesna pobjeda Instituta "Hrvoje Požar". Naime, kao ključan uvjet koji donosi najviše bodova na natječaju navode se poslovi s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom, HERA-om.

Suradnja s HERA-om

Traži se, dakle, da tvrtke koje se javljaju na natječaj imaju "minimalno jedan ugovor o uspješno izvršenom projektu iz kojeg je jasno vidljivo da ponuditelj ima iskustvo u provedbi aktivnosti usklađivanja načina poslovanja kompanija s energetskim regulatorom na području Hrvatske (HERA - Hrvatska energetska regulatorna agencija), u zadnje tri godine, u kontekstu liberalizacije tržišta električne energije u Hrvatskoj".

Isti se uvjeti, suradnja s HERA-om u energetskim projektima, traže i od stručnjaka koje kompanija mora imati. Upravo Institut "Hrvoje Požar" po tom pitanju, barem se tako može zaključiti prema javno dostupnim podacima o javnoj nabavi HERA-e, ima najdeblji "dosje".

Cijela je natječajna dokumentacija formulirana na način da sama cijena usluga nije najvažniji kriterij za dobivanje posla. Najniža ponuđena cijena nosi 20 posto bodova, dok se po 40 posto bodova odnosi na već obavljene slične poslove za druge energetske kompanije, te stručnu ekipiranost ponuditelja. A u toj stručnoj ekipiranosti prednost opet imaju osobe koje su surađivale s HERA-om.

No, natječajna je dokumentacija tijekom natječaja mijenjana, tako da je ublažen dio koji se odnosi na odrađene poslove za druge energetske kompanije.

Prema početnoj dokumentaciji, bila je potrebna potvrda kompanije za koju je odrađen posao da je projekt uspješno isporučen i proveden, a prema izmijenjenim odredbama, dovoljna je izjava ponuditelja o obavljenim projektima za druge energetske kompanije, uz dokaz da je takva potvrda zatražena.

HEP u tom slučaju zadržava pravo naknadne provjere podataka.Zbog ovako koncipiranog bodovanja, na natječaj se nisu javile neke od vodećih svjetskih konzalting agencija koje su slične programe vodile za druge energetske kompanije u svijetu.

Ono što budi dodatnu sumnju da nije riječ samo o pukom pogodovanju državnom institutu jest činjenica da se Institut "Hrvoje Požar" na dva natječaja javlja s različitim partnerima, od kojih je jedna tvrtka, konzultantska kompanija A.T. Kearney, povezana sa članom Uprave HEP-a koji je ovlašten za samostalno odlučivanje o svim postupcima javne nabave.

Za bogatiji natječaj za restrukturiranje HEP-ODS-a, vrijedan 11 milijuna kuna plus PDV, Institut se javio s uglednom konzultantskom tvrtkom Arthur D. Litlle partnership te Odvjetničkim uredom "Žurić i partneri". Za natječaj za restrukturiranje same matične tvrtke, HEP grupe, Institut "Hrvoje Požar" javio se s konzultantskom tvrtkom A.T. Kearney.

U toj je tvrtki, prije nego što je prešao u državnu HŽ infrastrukturu, a potom u HEP, radio Ivan Matasić, član Uprave HEP-a za financije, ujedno i opunomoćen od Tomislava Šerića, predsjednika Uprave HEP-a, za samostalno upravljanje postupcima javne nabave.

Točnije, kako stoji u punomoći, da "donosi odluke o imenovanju ovlaštenih predstavnika, odluke o odabiru i poništenju postupaka javne nabave bez obzira na vrijednost, te na potpisivanje svih dokumenata vezanih uz javnu nabavu koju provodi Hrvatska Elektroprivreda d.d. u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun članica HEP Grupe d.d."

Problematična javna nabava
Ivan Matasić je na glasu kao osoba bliska ministru gospodarstva Ivanu Vrdoljaku, a u HEP je stigao iz HŽ infrastrukture, gdje je također bio zadužen za financije i javnu nabavu. Istovremeno, u HEP-u je u tijeku provedba četverogodišnjeg programa restrukturiranja koji je donijela sama uprava kompanije, a po tom programu, uz otpremnine, HEP bi trebalo napustiti 1500 ljudi.

Što bi onda Upravi trebali isporučiti konzultanti? Predmet nabave je "izrada studije operativnog i strateškog restrukturiranja kompanije i podrška u implementaciji". Konzultanti bi dakle trebali dokučiti kako da se HEP transformira u efikasnu i konkurentnu kompaniju na tržištu na koje su goropadno već kročili drugi distributeri, nudeći u startu niže cijene.

Čemu onda uprava koja to ne zna sama? Teško je dati odgovor na pitanje, osim što je sigurno da će imati dovoljno vremena koncentrirati se na javnu nabavu koja je i dalje u ovoj državnoj tvrtki više nego problematična.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.