Mladi koji na Zavodu traže posao
Mladi u Hrvatskoj sve više razmišljaju o poslu izvan zemlje
Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje trenutno je prijavljeno 365.300 osoba, a prema posljednjim podacima s kraja listopada najviše je nezaposlenih mladih od 25 do 29 godina, čak 14,4% od ukupnog broja.
Mladi koji na Zavodu traže posao uglavnom nemaju previše sreće u pronalasku posla.
"Imam nekih 6 godina iskustva, kaj god izađe ili ne odgovore, ili se nitko ne javlja na mobitel, ili odbijenica, tako da bez obzira na iskustvo i sve. Nema, nema, za mlade nema ništa. Fakultet nemam, imam četverogodišnju srednju elektrotehničku, pa bilo kaj, radio sam i kao konobar, i kao u izradi garažnih vrata. Sad godinu dana ukupno u sezoni, u proizvodnji i otpremi."
Zbog takvog stanja dosta mladih se odlučuje i za posao izvan Hrvatske, samo da se radi, kažu, a želje su im dosta slične.
"Studiranje ne, koliko rad vani, Austrija, Njemačka, Kanada, možda negdje na sjever tipa Švedska, Norveška. A za posao, šta ja znam, to se treba odlučit konačno. Mislim da tko god da ode negdje van raditi, taj se neće vraćat sigurno. Pa Njemačka, Švicarska, Kanda, Australija, gdje su veće mogućnosti nego ovdje svakako."
Upravo zbog toga Zavod nudi niz mjera kojima se broj nezaposlenih, pogotovo kod mladih pokušava smanjiti.
"Paleta mjera, posebno sa naglaskom na paletu mjera za mlade, koji je krenuo tijekom sedmog mjeseca, gdje smo pokušali kao zavod usmjeriti i naše savjetnike, a i mlade ljude do 29 godina života, da se posebna skupina bavi njima, i cijeli paket namijenjen je njima", rekla je Marija Halić iz HZZ-a.
Zavod nudi i projekte prekvalifikacije i stručnog osposobljavanja za ona zanimanja koja su potrebna na tržištu rada, kako kod nas tako i u Europskoj uniji. Rukovoditeljica odsjeka mjera aktivne politike zapošljavanja Ljiljana Špoljarić poručuje:
"Za vrijeme obrazovanja, ona je i dalje prijavljena na evidenciji Zavoda, ima novčanu pomoć za vrijeme obrazovanja, troškove prijevoza, liječničke preglede. Brinemo o njima za vrijeme obrazovanja, da ih pripremimo za tržište rada", kaže Špoljarić.
Prioritet za uključenje u programe stručnog osposobljavanja imaju osobe mlađe od 30 godina, pod uvjetom da su minimalno mjesec dana prijavljeni na Zavod. U prošloj godini je Zavod kroz te programe osposobio 360 osoba, od kojih se većina stalno zaposlila.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da 3,8 posto građana Europske unije starosti između 20 i 64 godine, dakle radne dobi, živi i radi izvan svojih matičnih država.
-
Mladi u Hrvatskoj, u dobi između 19 i 29 godina, većinom ne razmišljaju o emigraciji dok ne vide mogu li se snaći u svojoj zemlji, a među motivima za odlazak u inozemstvo ističu školovanje, stjecanje iskustava, osamostaljenje i upoznavanje drugih kultura, pokazuju to rezultati istraživanja predstavljenog u utorak u organizaciji Zaklade Friedrich Ebert.
-
Inovativni hrvatski projekt Holiwork te Centar za nove tehnologije i poduzetništvo "Trokut", vrijedan 27 milijuna kuna, predstavljeni su u četvrtak u šibenskom Urbanom
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.