Europska komisija
U SAD i Kanadu Hrvati će moći bez vize?
Na pitanje zastupnika Tonina Picule koji je u studenom poslao pitanje Europskoj Komisiji koje mjere se planiraju poduzeti kako bi se vizni reciprocitet država članica EU-a s trećim zemljama, a posebno sa SAD-om zaista uspostavio, stigao je pozitivan odgovor:
„Komisija koristi svaku priliku kako bi ponovno izrazila zabrinutost zbog preostalih slučajeva neuzajamnosti s američkim i kanadskim vlastima. U tom kontekstu, kao pozitivan razvoj u odnosima između EU-a i Kanade, Komisija pozdravlja odluku kanadskih vlasti da se ukine obveza posjedovanja vize za češke građane od 14. studenog 2013. godine koja je uslijedila nakon niza sastanaka koji su omogućili značajnu razmjenu informacija između Komisije, ESVD-a i kanadskih vlasti o situaciji neuzajamnosti.", odgovorila je u ime Europske komisije povjerenica za unutarnje poslove Cecilia Malmström.
Zastupnik Picula u svom je pitanju upozorio na nelogičnosti u sustavu: „SAD trenutno zahtijeva vize za državljane EU-a iz Bugarske, s Cipra, iz Rumunjske, Poljske i Hrvatske, dok Kanada posjedovanje vize prilikom ulaska traži za državljane Bugarske i Rumunjske, te državljane Poljske i Litve u slučaju da ne posjeduju biometrijsku putovnicu. Važno je naglasiti kako broj izdanih viza za građane svih 5 članica kojima je viza potrebna za ulazak u SAD na godišnjoj razini u zadnjih 10 godina stagnira, ili je u slučaju Poljske u opadanju, dok postotak odbijenih viza kategorije B također stagnira ili značajno opada."
Picula je također dodao: „Nije zanemariv ni financijski aspekt reciprociteta prema kojem državljani 23 zemlje članica Unije moraju platiti samo 14 američkih dolara da bi se registrirali u američki sustav za autorizaciju putovanja, dok državljani ostalih pet prethodno spomenutih država članica moraju prosječno platiti 160 dolara za zahtjev za vizu."
Povjerenica Cecilia Malmström ističe "da je krajnji cilj Komisije postizanje pune vizne uzajamnosti za sve države članice s preostale dvije treće zemlje koje nastavljaju nametati obvezu posjedovanja vize za jednu ili više država članica: SAD-om i Kanadom. Komisija pozdravlja donošenje učinkovitijeg mehanizma uzajamnosti u Europskom parlamentu i Vijeću u sklopu izmjena i dopuna Uredbe 539/2001 koji će povećati vjerodostojnost zajedničke vizne politike i osigurati veću solidarnost među državama članicama, te da će ispitati sve postojeće slučajeve neuzajamnosti, uključujući i neuzajamnost sa SAD-om i Kanadom, u skladu s revidiranim mehanizmom uzajamnosti nakon što stupi na snagu."
Hrvatska ima svu argumentaciju da Europska komisija što ambicioznije „gura" i njezin slučaj. Uz nizak postotak odbijenih viza i stalan trend pada broja odbijenica tokom zadnjeg desetljeća, u prilog Hrvatskoj idu uvedene biometrijske putovnice. Dodatni je argument za razuvjeravanje američkih vlasti, naravno i članstvo Hrvatske prvo u NATO-savezu, potom u Europskoj uniji.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.