Događaji

Toplina u zraku zbunila biljke i životinje

Zasad nema velikog pomora pčela u zadarskom kraju

Zasad nema velikog pomora pčela u zadarskom kraju

Posljednjih dana pčelari diljem zemlje digli su se na noge, toplo vrijeme koje veseli građane zbog manjeg računa za grijanje zbunilo je pčele koje misle da je proljeće te izlaze iz košnica, piše Narodni list

Toplina u zraku zbunila je i biljke koje su počele pupati, a poneke i cvjetati. Pčelari sad strahuju od prevrtljive veljače i mogućih niskih temperatura, jer do proljeće je još puno i za očekivati je da će temperature još uvijek ići ispod ništice.

Upitali smo stoga Zlatka Elveđija, predsjednika zadarske pčelarske udruge Dalmatinka kakva je situacija na terenu. "Po mojim informacijama zadarski pčelari još nisu počeli prijavljivati štetu, jer još uvijek nema štete. Gubitci koji su do sada nastali uzrokovani su nametnikom Varroa, i još je rano govoriti o zimskim gubitcima, to ćemo znati tek negdje u ožujku.

Situacija s vremenom je kritična, jer pčela lete vani, stoga pčelari trebaju biti na oprezu i češće pregledavati svoje zajednice i stavljati šećerne pogače ako primijete da nema hrane. Mi se nadamo da ovaj mediteranski dio i neće imati velike oscilacije temperature, a pčele mogu preživjeti temperature od 7-8 stupnjeva, pogotovo ako taj period kratko traje." - ističe Elveđi.

No ako ipak dođe do značajnog pada temperature koji će potrajati dulji period, posljedice će osjetiti i potrošači meda, jer će se to odraziti i na cijenu ovog prirodnog lijeka. U Zadarskoj županiji ima oko 250 registriranih pčelara, a još ih je gotovo 50 neregistriranih, a ukupno proizvedu i do 250 000 kilograma meda u plodnim godinama. Ipak, posljednjih nekoliko godina ta je proizvodnja bila puno manja, jer uvjeti nisu bili najpogodniji.

Elveđi upozorava kako pčele u prirodi imaju mnogo veću ulogu od puke proizvodnje meda - "Ljudi bi trebali biti svjesni važnosti pčela, jer nas one drže na životu, neki znanstvenici govore da bi u slučaju nestanka pčela, u roku od 25 godina nestale sve biljne vrste osim žitarica."

Uvoz pčela u SAD iz Australije

Problem pomora pčela nije samo hrvatski, slične situacije često se znaju dogoditi i u SAD-u, no oni taj problem rješavaju uvozom pčela iz Australije. No to nije rješenje za Hrvatsku, jer je uvoz pčela zabranjen. "Mi pčelarimo sa sivom pčelom i druge vrste pčela nisu dobrodošle na ovo područje, jer se ova pokazala kao najbolja, i po preživljavanju u našim uvjetima i po proizvodnji meda. Stoga se druge pčele ne smiju uvoziti." - objašnjava Elveđi, koji se osvrnuo i na činjenicu kako pčelari u SAD-u zarađuju na oprašivanju, te im proizvodnja meda nije primarna djelatnost. "Pčelari iznajmljuju farmerima pčele da opraše biljke, a to kod nas uopće nije razvijeno." - zaključuje Elveđi.

Kako prijaviti pomor pčela

Obrasci za prijavu štete poslani su svim pčelarskim udrugama, isprintane obrasce pčelari trebaju ispuniti i u slučaju gubitaka poslati na Agronomski fakultet, a ako se pojavi sumnja na bolest, bit će potrebno poslati i uzorke pčela zbog analize.

 Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.