Događaji

Tisuće prevarenih

Laburisti traže zaštitu korisnika kredita kod austrijskih kreditnih zadruga

Laburisti traže zaštitu korisnika kredita kod austrijskih kreditnih zadruga

Na slučajeve tisuća hrvatskih građana koji su zbog loših kredita podignutih kod austrijskih Raiffeisen kreditnih zadruga upozorili su Hrvatski laburisti i zatražili zaštitu od DORH-a.

Na kredite kod austrijskih Raiffeisen kreditnih zadruga, s kamatama do 15 posto, u Hrvatskoj je nasjelo oko 20 tisuća građana. Uglavnom nisu bili kreditno sposobni i pristali su na alternativni oblik kreditiranja za koji su saznali iz oglasa u novinama. Kada su potpisivali ugovore u prisustvu odvjetnika i javnih bilježnika nisu sumnjali da s kreditima nešto nije u redu. Jedan od njih je i Stjepan Pongrad koji je 2007. podigao kredit od 30 tisuća eura, a danas duguje još 21 tisuću.

"Kad imate nasušnu potrebu za novcem, ne pitate previše. Vama je cilj da dođete do tog novca, a kad dođete do njega, onda tek počnete razmišljati. Žalosno je, ali je tako. Mi smo potpisivali to kod odvjetnika, u njihovim uredima, javni bilježnici su ovjeravali sve te potpise, solminizirali su te ugovore. Znali su što rade, oni su bili s njima u nekoj sprezi", rekao je Pongrad.

Dio hrvatskih korisnika takvih kredita registriralo je udrugu 'Stop bank' te su pozvali sve građane koji imaju loše kredite kod austrijskih zadruga da podnesu pojedinačne kaznene prijave. Sumnjaju da je cijela operacija, koja je počela 2003. godine, sprovedena s ciljem oduzimanja vrijednih nekretnina. Od oko 20 tisuća građana koje imaju ovakve kredite, dug je do sada otplatilo njih dvoje, a procjenjuje se da je bez nekretnina ostalo njih sedam tisuća. Saborska zastupnica Laburista Nensi Tireli poziva stoga glavnog državnog odvjetnika.

"Pozivam ga da u ovom trenutku iskoristi jedini mehanizam koji imau svojim rukama, a to je da stavi plombe na zabilježbu u zemljišno-knjižnom izvatku na one nekretnine koje su trenutno upostupku ovrha jer smo svjedoci toga da se ovrhe rješavaju uistinu svakodnevno i da se vrijedne nekretnine ovršuju prvi, drugi i treći put za smiješne novce", izjavila je Tireli.

Obratili su se i Ministarstvu financija koje ih je izvijestilo da Porezna uprava i financijski inspektorat provode nadzor nad sumnjivim odvjetničkim uredima te da su prijave proslijeđene DORH-u koji je zatražio da njihovo poslovanje pročešlja kriminalistička policija.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.