Događaji

Hvaljenje ubijanjem

Organizacije za zaštitu prirode ogorčene ubijanjem risa

Organizacije za zaštitu prirode ogorčene ubijanjem risa

Svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature) i IUCN (International Union for Conservation of Nature) ogorčene su objavom fotografije četiriju lovaca iz Fojnice u Bosni i Hercegovini, koji su ispod planine Vrtača ubili risa, te se fotografijom pohvalili na svom Facebook profilu.

Ris je zaštićen Zakonom o lovstvu BiH, kao i istim zakonom u svim državama regije te u Europi, navodi u priopćenju WWF. "Time što je ubijen ris, nije samo narušen zakon, već je učinjena i trajna šteta Bosni i Hercegovini uništavanjem njezinih prirodnih dobara, koja pripadaju cijelom narodu", istaknuo je u priopćenju Leon Kebe iz WWF-a.

WWF-u je prioritet zaštita velikih zvijeri čije su populacije u cijeloj regiji ugrožene gubitkom staništa, nedostatkom hrane i ilegalnim lovom. Kebe ističe da se zakon koji je na snazi mora provesti, a krivci kazniti.

"Problem nezakonitog lova prisutan je u našoj regiji. Osim dosljednog poštovanja zakona, rješavanje problema zahtjeva mobilizaciju brojnih zainteresiranih grupa, ponajprije lovačkih udruženja, podizanje svijesti i obrazovanje o značaju zaštite i očuvanja divljih vrsta", izjavio je Boris Erg, direktor IUCN-ovog Programskog ureda za jugoistočnu Europu.

Procjenjuje se da populacija risa u čitavoj Europi ima 8000 jedinki. U jugoistočnoj Europi ris se nalazi na Karpatskim i Dinarskim planinama, ima ga i u Makedoniji. S obzirom na malu brojnost, svaka jedinka je od izuzetne vrijednosti.

Europska populacija risa kritičnu točku dosegla je krajem 50-tih godina prošlog stoljeća, kada je pala na samo 700 jedinki. Od tada brojne organizacije i institucije koje se bave zaštitom divljih životinja ulažu velike napore da bi se broj jedinki povećao.

Iako se u posljednjih 50-60 godina broj jedinki povećao na oko 8000, to i dalje nije dovoljno za stabilnu i zdravu populaciju. Za porast brojnosti risa mora se ukloniti svaka izravna prijetnja, od kojih je najveća krivolov, navodi WWF.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.