Događaji

Prema pojedinačnim dijagnozama

Kod muškaraca vodeći karcinom prostate

Kod muškaraca vodeći karcinom prostate

U zadnjih 15 godina u Zadarskoj županiji bilježi se povećanje broja novooboljelih od karcinoma za 53 posto, dok se broj umrlih od malignih bolesti, osobito kod žena, povećao za 47 posto.

Prema pojedinačnim dijagnozama, na drugo mjesto, gdje je prije bila zloćudna novotvorina debelog crijeva, popeo se rak pluća ili bronha. Karcinom kože ili zloćudni melanom u značajnom je porastu kod oba spola - podaci su o stanju oboljelih od malignih bolesti u Zadarskoj županiji izneseni u utorak na konferenciji za novinare Lige za borbu protiv raka Zadar i zadarskog Zavoda za javno zdravstvo.

- Na prvome mjestu kod žena i dalje je najzastupljenija zloćudna novotvorina dojke, a na drugom mjestu je ginekološki karcinom, gdje ubrajamo karcinom maternice i jajnika. Što se tiče smrtnosti kod muškaraca, vodeći je postao karcinom prostate, a prije je to bio rak debelog crijeva. U broju umrlih, karcinom pluća popeo se kod žena na drugo mjesto - izvijestila je dr. Ljilja Balorda na konferenciji za novinare organiziranoj u prostorijama zadarske Lige za borbu protiv raka povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka.

Komentirajući alarmantni porast oboljelih od malignih bolesti u Zadarskoj županiji, predsjednik zadarske Lige za borbu protiv raka dr. Branko Dukić upozorio je na važnost preventivnih pregleda.

Bolji rezultati

- Do sada još lijeka protiv raka nemamo, ali najveća dobit bi bila da imamo što bolje rezultate, da se više ljudi odazove pregledima, pogotovo oni starije dobi kada je opasnost od raka veća. Preporučuje se da češće obilaze liječnika oni koji su slučaj već imali u obitelji - kazao je dodajući kako je uz redovite liječničke pregleda u prevenciji malignih bolesti važna bolja prehrana, uredan život te prestanak pušenja.

Na važnost tri nacionalna preventivna programa ranog otkrivanja tumora dojke, maternice i debelog crijeva koji se u Zadarskoj županiji provode u različitim vremenskim periodima upozorila je dr. Balorda.

- Nažalost, ne možemo se pohvaliti dobrom odazivu, iako su karcinomi koji se otkriju zahvaljujući tim programima u pravilu čak centimetar manji, što je vrlo važno - kazala je.

Naglasila je potom kako se unutar Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke odazvalo samo 9 do 11 posto pozvanih žena.

Nešto bolji odaziv bio je za program ranog otkirivanja karcinoma debelog crijeva, dok se za pregled vrata maternice nije odazvala čak 21 tisuća žena, od 24 do 69 godina.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.