Događaji

(Ne)ravnopravnost žena i muškaraca

Europski parlamentarci ne misle da žene i muškarci moraju imati istu plaću

Europski parlamentarci ne misle da žene i muškarci moraju imati istu plaću

Eurozastupnik Tonino Picula izrazio je u srijedu žaljenje zbog toga što Europski parlament nije podržao izvješće o jednakopravnosti muškaraca i žena, u kojemu se, među ostalim, pozivalo da im se zajamči ista plaća za isti posao.

Zastupnici EP-a na sjednici u Strasbourgu u utorak odbili su podržati to izvješće, poznatije pod nazivom »Zuber report« prema portugalskoj eurozastupnici Ines Cristini Zuber (GUE/NGL) koja ga je sastavila, a u kojemu je naveden niz mjera za povećanje ravnopravnosti žena i muškaraca.

Iako je odbačeno s vrlo malom razlikom u broju glasova: 298 zastupnika je bilo protiv, a 289 za, činjenica je da nije prihvaćeno i da nisu prepoznati njegovi, kako je rekao Picula, bitni ekonomski elementi koji su ukazivali na značajnu razliku među ženama i muškarcima - »elementi koji konstituiraju odnos suvremenoga društva prema jednom od vlastitih najvažnijih i najproduktivnijih dijelova - ženama«.

Zastupnici, većinom konzervativci, izjasnili su se protiv izvješća zbog liberalnog stajališta po pitanju pobačaja i prava LGBT osoba.

Od ukupno 12 hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu, šest ih se izjasnilo protiv izvješća, članovi HDZ-a i HSP-a Ante Starčevića.

U izvješću se tražilo od zemalja Europske unije da »zajamče poštovanje temeljnog načela iste plaće za isti rad muškarca i žene« i zabrane otpuštanje tijekom rodiljnog dopusta te se zauzima za borbu protiv seksističkih stereotipa.

Tako su na primjer žene 16 posto manje plaćene za isti rad od muškaraca dok prosječna razlika između muških i ženskih mirovina iznosi 39 posto.

Zdravka Bušić je u raspravi u EP-u o ovom izvješću izjavila da se radi o jako važnoj temi te da je istina da su žene na određenim pozicijama još uvijek manje plaćene od muškaraca na istim pozicijama. »Žene teže dolaze do upravljačkih pozicija i postotak žena uvijek je manji na političkim funkcijama. Žene su i ugroženija skupina - na zadnjoj plenarnoj sjednici raspravljali smo o nasilju nad ženama. Brojke koje izvjestiteljica navodi jesu zabrinjavajuće i trebamo reagirati na njih, ali način koji izvješće predlaže je pristran i ideološki obojen te kao takvo izvješće ne bi smjelo postati službeno stajalište ovog visokog doma, jedinog legitimnog predstavničkog tijela građana Europske unije«, rekla je Bušić, a objavljeno je na njezinoj službenoj internetskoj stranici kao zastupnice EP-a.

Međutim, istaknula je da se između redaka izvješća krije »relativizacija strukture temeljne društvene zajednice, a to je obitelj« i ustvrdila da izvješće predlaže niz problematičnih točaka. »Ono što smatram zabrinjavajućim je činjenično stanje demografske slike Europske unije, ali taj problem se nikada neće riješiti ovakvim preporukama. Ženama treba omogućiti da budu majke i olakšati im majčinstvo poticajnim mjerama. Treba im omogućiti da budu nositeljice društva i vrijednosti i vrednovati tu njihovu ulogu«, kazala je.

Davor Ivo Stier je rekao u raspravi da se uvijek zalagao za jednakost žena i muškaraca. »S druge strane, žao mi je što je izvjestiteljica u ovom izvješću, pogotovo kad su neka pitanja kao što je pravo na život, išla jednim ideološkim pristupom i da će to onemogućiti i da svi zastupnici ili da velika većina zastupnika podrži ovako važno izvješće. Mislim da kada je pitanje ravnopravnost žena i muškaraca trebali bismo ostaviti ideologiju sa strane i doista staviti pravo žena u prvi plan«, rekao je Stier, a objavljeno je na njegovoj službenoj stranici.

Ruža Tomašić je rekla da iz prve ruke zna koliki se izazovi nalaze pred ženom koja želi ostvariti profesionalnu karijeru i da vjeruje u jednakost, ali ne način kako je navedeno u izvješću. »Duboko vjerujem u jednakost žena i muškaraca, ali sam sigurna da do tog cilja nećemo stići uvodeći još malo diskriminacije u cijelu priču. Naime, i pozitivna diskriminacija je diskriminacija i kao takva je nepoželjna u borbi za jednakost. Želim ovim putem također poručiti da je daljnje plasiranje stavova o dobrovoljnom prekidu trudnoće kao ženskom pravu potpuno kontraproduktivno i da bi trebalo poštovati odluke ovoga doma koji ih je već nekoliko puta odbacio«, istaknula je.

Ines Cristina Zuber je zaključila da je parlament poslao »sramotan signal«, a belgijska socijalistička zastupnica Veronique De Keyser upozorila je na »nevjerojatan hod unatrag par dana nakon Međunarodnoga dana žena«.

»Glasovanjem nisu povrijeđene i napadnute samo žene, nego i čitavo društvo, naše vrijednosti i samo srce naše čovječnosti«, upozorilo je francusko izaslanstvo socijalističke skupine.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti