Događaji

Nacionalna akcija

Za spas zadarskog azila i zabranu šinterskog biznisa

Za spas zadarskog azila i zabranu šinterskog biznisa
Arhiva

Vijest da se uskoro zatvara neslužbeni Zadarski azil za nezbrinute životinje izazvala je glasnu reakciju u javnosti, te potpisivanje peticije u kojoj su tisuće Zadrana dali svoj glas za izgradnju novog azila i protiv šinterske službe koja bi trebala ubuduće zbrinjavati pse lutalice na zadarskom području, piše Narodni list

Najveći je problem narav takve službe, koja je obavezna nakon 60 dana, u slučaju da ne pronađe udomitelja, pse usmrtiti. Ova je vijest, osim lokalne peticije, čini se pokrenula i veću akciju na nacionalnom nivou, kojom će brojne udruge ljubitelja životinja nastojati prisiliti Ministarstvo poljoprivrede na donošenje novih zakonskih rješenja, prekidanje sve češće prakse pretvaranja ove humane djelatnosti u biznis i uvođenje tzv. no-kill azila na području cijele Hrvatske.

Nacionalna akcija

Sklapanje ugovora sa šinterskom službom As-Eko iz Šibenika i izjava dogradonačelnika Zvonimira Vrančića kako ilegalni azil na Žmirićima nije potreban Zadru i kao takav nema osnove za daljnje postojanje, izazvali su žestoku reakciju zadarske javnosti. Vrlo brzo organizirana je peticija za raskidanje ugovora sa šinterskom službom i spas Zadarskog azila, odnosno gradnju novih prostora u kojima bi azil poslovao legalno, a vijest o ukidanju azila se priširila po cijeloj Hrvatskoj. Voditeljicu zadarskog azila Marijanu Mustać zatekli samo na Narodnom trgu u akciji prikupljanja potpisa, a da će ih biti značajan broj vidjelo se po velikom interesu Zadrana koji su neprekidno dolazili i potpisivali peticiju.

- Trenutno smo samo na Narodnom trgu skupili više od dvije tisuće potpisa, no potpisuje se i na drugim mjestima u Zadru i cijeloj Hrvatskoj, a konačan broj potpisa znat ćemo u subotu ( 5. travnja op.a) kad završava akcija. No, ovo je tek početna akcija kojom ćemo, zajedno s drugim udrugama iz Hrvatske, krenuti aktivno sa zahtjevima prema Ministarstvu poljoprivrede da se zaustavi biznis u zbrinjavanju životinja. Sve je više slučajeva u cijeloj Hrvatskoj gdje azile od udruga preuzimaju tvrtke, čije je konačno rješenje ubijanje životinja. - upozorava Mustać.

Trenutno je u azilu smješteno oko 55 pasa, svakodnevno primaju i udomljavaju ih. Posljednje tri godine trošak prehrane i ostalih potreba pasa plaćaju njemačke udruge za zaštitu životinja s kojima i dogovaraju udomljavanje, a kako kaže Mustać, od Grada Zadra sredstva su prestala dolaziti.

- Prijašnjih smo godina dobivali novac, no 2013. i 2014. od Grada Zadra smo dobili ravno nula kuna. Ono što se spominje da je isplaćeno u 2013. je ustvari plaćanje dugova veterinarima za 2012. godinu, a do nas od tog novca nije došlo ništa. - kaže Mustać.

U međuvremenu, gradom i lokalnim medijima počele su se prenositi glasine kako Gradske vlasti pogoduju poduzetničkim interesima i da im pritom smeta azil na pozicji na Žmirićima. Na teren je upisana lokalna tvrtka u vlasništvu poznatog zadarskog poduzetnika Zdenka Zrilića, koji već godinama dopušta djelovanje azila na njegovom terenu, bez ikakve naknade.

Zrilić ih ne tjera

- U posljednjem kontaktu s vlasnikom terena obećano nam je da nas se neće dirati dok Grad ne riješi novi azil, no kako je to sad propalo još uvijek ne znamo koje su sad namjere. Čuli smo svakakve glasine, da će se na tom terenu otvarati trgovački centar, benzinska pumpa, pa sve do ovih novih medijskih napisa o McDonaldsu. - zaključila je Mustać. Da bi se uvjerili je li došlo do kakvih promjena u odnosu prema azilu, kontaktirali smo i Zdenka Zrilića. Na pitanje o eventualnim planovima sa zemljištem na kojem se nalazi azil, Zrilić odgovara kako trenutno nema nikakvog dogovora o nekim projektima, niti su dosad krenuli u neki projekt, traženje dozvola, komunalnih priključaka ili slično.

- Činjenica da nismo poduzimali nikakve radnje u pravcu izmještanja azila, koji se protupravno nalazi na privatnom zemljištu u našem vlasništvu, vjerujem govori dovoljno o našoj dobroj volji da pomognemo Gradu Zadru i Županiji dok isti ne pronađu rješenje, odnosno novu lokaciju za azil. - zaključio je Zrilić.

Objašnjenje cijele situacije s azilom i stavom Grada Zadra dao nam je i dogradonačelnik Zvonimir Vrančić.

- Važno je reći da se građani grada Zadra vrlo odgovorno ponašaju prema svojim ljubimcima i mi imamo vrlo mali broj napuštenih životinja, a u taj improvizirani azil na Žmirićima se skupljaju psi s područja cijele županije, a najmanje iz grada Zadra. Grad nema s azilom na Žmirićima ništa u smislu da mi njega možemo zabranjivati ili zatvarati, radi se o tome da je veterinarska inspekcija prije dvije godine donijela rješenje zabrane daljnjeg skupljanja životinja i u toj situaciji Grad Zadar je morao ugovoriti posao s nekom firmom koja ima dozvolu za rad. Što se tiče gradnje eventualnog azila, to mora biti na jednoj široj razini koja će obuhvatiti sve jedinice lokalne samouprave u širem okruženju, a Grad Zadar će u tome rado sudjelovati. Prema našim procjenama takav je zahvat poprilično velik, radi se o četiri do pet milijuna kuna i to bi doista trebao biti projekt na višem nivou. - kazao je Vrančić i dodao kako peticija građana može biti dobra inicijativa za izgradnju županijskog skloništa za životinje.

Prvotravanjska šala

Vijest objavljena prvog travnja kako će se zadarski azil uskoro izmjestiti zbog gradnje McDonald's-ovog fast food centra, uznemirila je ionako nabrijanu zadarsku javnost. No, vijest je demantirao Zdenko Zrilić koji je potvrdio da je zemljište i dalje u njegovom vlasništvu te da nisu predali nikakav zahtjev za spajanje na cestovnu i ostalu komunalnu infrastrukturu. Vijest su komentirali i iz tvrtke Globalna hrana d.o.o., nositelja franšize u Hrvatskoj, napomenuvši kako McDonald's vidi svoju budućnost u Zadru, ali dosad nisu sklapali nikakve ugovore, niti su o mogućoj poziciji vršili bilo kakve pregovore.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.