Događaji

Za obiteljske kuće

Obnovite fasadu uz popust i do 80 posto

Obnovite fasadu uz popust i do 80 posto

Gotovo trećina energije koja se potroši u Hrvatskoj otpada na kućanstva, dobrim dijelom na grijanje i hlađenje, što se može drastično smanjiti upravo obnovom fasada

Nakon projekta energetske učinkovitosti u zgradarstvu, koji su uglavnom koristili lokalna samouprava i razne institucije, prilika za jeftiniju obnovu fasada ukazuje se i običnim građanima za obiteljske kuće, piše Narodni list

Naime, Ministarstvo zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavili su natječaj za obnovu obiteljskih kuća, u kojima se građanima sufinancira i do 80 posto troškova. Idealna je to prilika, pogotovo za brojne građane u Zadarskoj županiji gdje veliki broj njih živi u područjima s najvećim udjelom sufinanciranja, da za relativno mali novac obnove svoje kuće i uštede na mjesečnim računima za potrošnju energije.

Poticaj gospodarstvu

Kako je istaknuto na predstavljanju projekta, u Hrvatskoj imamo oko 150 milijuna kvadratnih metara stambenog prostora, a više od 60 posto je izgrađeno do 1987. godine i energetski je neučinkovito. Gotovo trećina energije koja se potroši u Hrvatskoj otpada na kućanstva, dobrim dijelom na grijanje i hlađenje, što se može drastično smanjiti upravo obnovom fasada.

Upravo se zato pokreće program energetske obnove obiteljskih kuća, čime se može značajno utjecati na manju potrošnju energije, a time i smanjenje emisije CO2. Uz državni interes zbog međunarodnih ugovora, u ovom projektu velika je i korist za građane, jer u obnovljenim objektima je ugodnije, kvalitetnije i, što je najvažnije, jeftinije stanovati.

Projekt energetske obnove obiteljskih kuća omogućuje obnovu fasada uz poticaj države od 40 do 80 posto vrijednosti, dok će za ostatak preko jedinica lokalne samouprave građani moći dobiti povoljne kredite. Prema planovima Fonda za zaštitu okoliša, na godišnjoj razini na ovaj bi se način trebalo obnoviti oko 2.000 objekata. Uz nespornu korist za građane, ovaj projekt trebao bi imati i značajan utjecaj na gospodarstvo, odnosno na građevinski sektor, koji je već godinama ponajviše pogođen gospodarskom krizom.

Tako bi veliki dio godišnje investicije u ovom projektu, vrijednosti predviđene na 207 milijuna kuna godišnje, išlo direktno u radne sate hrvatskim tvrtkama i obrtnicima koji se bave ovim djelatnostima. U projektu energetske obnove u zgradarstvu, koji ipak nije značajnije pokrenuo hrvatsko gospodarstvo, samo prošle godine je sufinancirano projekata u iznosu od 377 milijuna kuna, za što je država osigurala oko 107 milijuna kuna.

Najveći dio tog novca potrošen je na energetsku obnovu jedinica lokalne samouprave i javnih ustanova, od upravnih zgrada do škola i dječjih vrtića. Tek manji dio sredstava bio je namijenjen trgovačkim društvima i obrtnicima za subvencioniranje kamata na odobrene kredite.

Kako do subvencija

Javni poziv za sudjelovanje u natječaju Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavljen je krajem ožujka i svi vlasnici kuća koji je namjeravaju obnoviti trebali bi pripaziti na raspisivanje natječaja i rezultate.

Treba istaknuti kako je aktualni natječaj Fonda ustvari poziv gradovima, općinama i županijama koje svojim građanima namjeravaju omogućiti sudjelovanje u ovom projektu, dok će natječaji za građane biti objavljivani od strane JLS i to nakon što prođu na natječaju Fonda. Dakle, hoćete li moći uopće sudjelovati u ovom projektu, ovisit će u početku isključivo o volji za sudjelovanjem i organiziranosti grada i općine u kojoj živite.

Pod obiteljskom kućom u ovom natječaju smatraju se objekti na zasebnoj građevinskoj čestici, bruto građevinske površine do 400 metara četvornih. Uvjeti su također da je objekt u cijelosti namijenjen stanovanju te da se sastoji od najviše dvije stambene jedinice. Fond će dodjeljivati sredstva do 80 posto, ali ne više od 60.000 kuna, za obiteljske kuće na područjima od posebne državne skrbi, u prvoj skupini otoka, u zaštićenim dijelovima prirode te u gradovima i općinama ispod 75 posto indeksa razvijenosti. Sa 60 posto, ali ne više od 45.000 kuna, Fond će sufinancirati drugu skupinu otoka, brdsko-planinska područja, te gradove i općine u skupini od 75 do 100 posto indeksa razvijenosti.

Za sve ostale sufinancirat će se 40 posto obnove, ali ne više od 30.000 kuna, dok općine i gradovi u svakom projektu moraju sudjelovati s najmanje 2,5 do 10 posto vlastitih sredstava. Ovime bi se za otočane, građane u nerazvijenim općinama ili područjima od posebne državne skrbi, troškovi obnove obiteljskih kuća mogli svesti na nulu, obzirom da država podmiruje 80 posto troška, a preostalih 20 posto na kredit ionako bi se moglo prelomiti na nemalim uštedama u mjesečnim računima.

Opravdanim se troškovima smatraju zamjena stolarije s onom boljeg koeficjenta prolaska energije, isto tako i fasade, ugradnju plinskih kondenzacijskih kotlova i uređaja za povrat topline otpadnog zraka, te ujedno i izradu energetskog certifikata. Također treba napomenuti i kako program predviđa obnovu najviše do 100 obiteljskih kuća u svakoj od županija, što znači da se treba pripremiti što prije kako bi se mogli prijaviti na natječaje. Stoga već sad građani mogu pripremiti potrebnu dokumentaciju koja uključuje potvrdu o prebivalištu i dokaz da je kuća legalna, te pismo namjere u kojem potvrđujete spremnost ulaganja vlastitih sredstava u projekt obnove. Energetski certifikat nije nužan za sudjelovanje u natječaju, no postoji kasnija obaveza njegove izrade što se također može uvrstiti u trošak projekta.

Obaveze općina i gradova

Gradovi, općine i županije koje će sudjelovati u ovom projektu imaju brojne obaveze, od promocije ovog projekta u lokalnim medijima, distribucije promotivnih materijala Fonda, do obaveze provjere svih prijava građana i prikupljanja njihove dokumentacije. Prednost pritom moraju davati građanima ćije obiteljske kuće imaju lošija energetska svojstva fasada, stolarije i opreme za grijanje vode i prostora. Tu su također obaveze stručnog nadzora ugrađene opreme, uplata Fondovih sredstava fizičkim osobama ili izvođačima radova u roku od 15 dana, te završno izvješće i dokazi o isplati.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.