Događaji

"Posvađana djeca"

'Rat' vladajućih i sindikata; Ribić: Neka se Obersnel pogleda u ogledalo

'Rat' vladajućih i sindikata; Ribić: Neka se Obersnel pogleda u ogledalo

Prepucavanje i međusobne prozivke sindikata i Vlade nastavljen je i nakon prvosvibanjske proslave, i ove godine u znaku podjele porcija graha. Optužbe vladajućih o 'zimskom snu' za vrijeme prošle HDZ-ove vlade odbacio je čelnik Matice sindikata Vilim Ribić, iznova stajući u obranu sindikalnog obraza. A pod povećalom medija i dalje je sukob Milanović-Linić.

Vilim Ribić je odlučio uzvratiti SDP-ovom Vojku Obersnelu koji je sindikate jučer prozvao za prodaju HDZ-u 2011. te izdaju radnika odustajanjem od referenduma o ZOR-u. Optužio ga je da laže, odgovornost prebacio na Ustavni sud, a Obersnelu poručio neka se, poput njega, pogleda u moralno ogledalo.

"Priča o tome da smo mi ljudima uskratili potpise koje smo mukotrpno i teško skupljali mjesec dana, da smo mi onda ljudima oduzeli pravo da se provede referendum je dno dna. Ne znam kako se taj gospodin može gledati u ogledalo, a nama savjetuje da se gledamo u ogledalo. Ja sam se danas gledao pola sata u ogledalo", kazao je Ribić.

Od prvomajskog marša sindikati su odustali predizborne 2011. godine, objašnjavajući to uvažavanjem od strane Kosoričine vlade s kojom su uspjeli riješiti niz otvorenih pitanja poput neisplate plaća. Ne ulazeći u prognoze ishoda aktualnog sindikalnog obračuna s Kukuriku vladom, analitičar Žarko Puhovski konstatira jedno.

"Istina je nažalost ta, da se većina koju vode socijaldemokrati pokazala mnogo manje sposobnom i voljnom za razgovore sa sindikatima od ranije većine koju je vodila Jadranka Kosor", kaže Puhovski.

Dok su sindikati SDP-ovoj koaliciji dali crveni karton, Puhovski se načelno slaže s prvom potpredsjednicom i šeficom HNS-a Pusić koja je o mogućnosti prijevremenih izbora jasno poručila...

"Naravno, ne dolazi u obzir da Vlada podnosi ostavku, ovo nije država koja si može priuštiti nestabilnosti cijelo vrijeme i izbore različitih vrsta. Svatko tko dobije na izborima ima obavezu raditi svoj posao četiri godine kako god težak bio", istaknula je Pusić.

Za Puhovskog, međutim, izvanredni izbori su besmisleni. Ne zato što bi Vlada, kaže, loš posao trebala odraditi do kraja, već nema nikakvih razloga vjerovati oporbi da će biti bolja, dok treće varijante ni nema.

"To je razlog, po mojem sudu, zbog kojega nema mogućnosti da izvanredni ili prijevremeni izbori budu rješenje. Jedino rješenje bi bilo da u SDP-u i HNS-u skupe snage i promijene premijera", smatra Puhovski.

A dok s jedne strane udaraju sindikati, Vladu pritišće i zaleđen odnos Zorana Milanovića i Slavka Linića o čijoj smjeni ne razmišlja. Kaže, provjera koju je najavio ne znači da Linić ne radi dobro svoj posao. Na pitanje ima li i dalje njegovu potporu, Milanović je rekao kako ne vidi problem u tome što je Linić ostao bez dvoje ključnih pomoćnika.

"To ne znači ništa. Puno pomoćnika se promijenilo ove godine. U Vladi ima više od stotinu pomoćnika. Možete ostati bez pet pomoćnika. Mnogi pomoćnici su promijenjeni u ovih 2,5 godina. Nitko niti ne zna i neće znati, ljudi rade ozbiljan, odgovoran posao. Sve sam već rekao, neke stvari ću morati osobno provjeriti i uvjeriti se da sve funkcionira kao što ja smatram da treba funkcionirati. I ničiju odgovornost niti krivnju uopće ne želim prejudicirati unaprijed", istaknuo je Milanović.

Problem zato vidi šef HDZ-a Tomislav Karamarko, koji misli da je već svima jasna duboka podjela u Vladi na različite struje, klanove i interese.

"Sad to sve izbija na površinu. Nije dobro. U preteškoj smo gospodarskoj situaciji i inoj drugoj, da bi se oni tako ponašali kao posvađana djeca", kazao je Karamarko.

Što o svemu misle oni koji sve to plaćaju vidjet će se već 25. svibnja na izborima za EP.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.