Nakon duge borbe
Strasbourg: Sud odredio da Turska mora obeštetiti ciparske Grke
Trinaest godina nakon što je Turska proglašena odgovornom za kršenje ljudskih prava zbog vojne intervencije na Cipru 1974. i podjele otoka, Europski sud za ljudska prava u ponedjeljak je odredio da ta zemlja mora isplatiti žrtvama - ciparskim Grcima, 90 milijuna eura odštete.
Obiteljima 1456 nestalih osoba bit će isplaćeno 30 milijuna eura, 60 milijuna dobit će ih ciparski Grci koji žive na poluotoku Karpasu na sjeveroistoku otoka, a žrtve su, kako stoji u objašnjenju suda, ponižavajućih diskriminacija.
Cilj odšteta koju je sud odredio nije obeštetiti ciparsku državu za kršenje ljudskih prava, već pojedinim žrtvama isplatiti odštetu, stoji u priopćenju Europskoga suda za ljudska prava. Novac će im isplatiti ciparska vlada. Ovom odlukom dovršena je presuda donesena 10. svibnja 2001. kojom je sud u Strasbourgu proglasio Tursku krivom za masovna i kontinuirana kršenja ljudskih prava od 1974.
Sud je svojedobno odgodio donošenje odluke o svoti koja će biti isplaćena žrtvama, a Cipar je tek u lipnju 2012. iznio svoje zahtjeve na koje je sud odgovorio u ponedjeljak.
1974. grčko-ciparski nacionalisti su uz potporu vojne hunte na vlasti u Ateni izvršili državni udar i svrgnuli ciparskog predsjednika i poglavara tamošnje pravoslavne crkve Makariosa, nakon čega su se turski vojnici, pozivajući se na ustav, iskrcali na otoku 20. srpnja 1974. Zaustavili su se u središtu glavnog grada Nikozije nakon što su zauzeli 37 posto teritorija otoka sa sjeverne strane. Tijekom invazije izbjeglo je 160.000 Grka i 60.000 Turaka. U znak odmazde za invaziju grčke su paravojne snage pobile cijelu mušku populaciju turskog sela Tokhni, a na grčkoj strani otoka kasnije je otkriveno još nekoliko masovnih grobnica. Događaji iz 1974. i danas dominiraju ciparskom politikom i glavni su predmet spora dviju etničkih zajednica na otoku. 1975. otok je podijeljen na grčki i turski dio između kojih je zona pod upravom UN-a. UN priznaje samo grčku vladu, a Turska je na sjeveru proglasila nepriznatu Tursku Republiku Sjeverni Cipar.
Vezane vijesti
-
-
-
Podsjetimo, od 35 "poglavlja" za pridruženje EU - Turska je završila jedan, a 18 su zamrznuta zbog protivljenja zemalja članica EU
-
Cipar je podijeljen od 1974. godine, kada je, nakon državnog udara grčkih nacionalista na Cipru, a uz potporu Atene, Ankara izvršila invaziju na taj otok
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.