Događaji

Bogatstvo voda

Zadarska županija po bogatstvu vodom može biti raj

Zadarska županija po bogatstvu vodom može biti raj

Ne samo da vodno bogatstvo trebamo zaštititi od zagađenja, održati javni sustav u kojem stanovništvo koristi javne vodovode kao izvor vode za piće, već goleme količine vode treba i obuzdati

Ulaskom u Europsku uniju, Hrvatska je na sebe preuzela mnoge obaveze, čije neispunjavanje može rezultirati i visokim kaznama. Jedna od njih, o kojoj je bilo riječi i u projektu GuardEn, u sklopu kojeg je Razvojna agencija Zadarske županije organizirala edukativnu radionicu, jest i Okvirna direktiva o vodama, dokument koji zemljama članicama daje ciljeve koje moraju ispuniti u zaštiti, korištenju i obrani od voda, saznaje Narodni list

Ova je tema za Hrvatsku izuzetno bitna jer, ako po ičemu, Hrvatska se u Europi ističe upravo po svojem bogatstvu vodnih resursa, čija se zaštita i korištenje što skorije moraju urediti upravo po europskim pravilima.

Bogatstvo voda

Sve veća potrošnja vode u svijetu dovodi do ozbiljnijeg pristupa vodnim resursima koje Hrvatska ima u velikim količinama, no u brizi o njima uvelike zaostaje za ostalim članicama EU. Po nekoliko različitih istraživanja Hrvatska je po bogatstvu i dostupnosti vodenih izvora na trećem ili četvrtom mjestu u Europi, dok je u svijetu 42. i to ne po broju stanovnika ili površini, već po ukupnim vodnim resursima što je, obzirom na relativno malu površinu naše države, doista impresivno.

Ne samo da se zalihe podzemnih voda u Hrvatskoj procjenjuju u golemim količinama koje i višestruko veće zemlje mogu samo sanjati, već je i korištenje vode u Hrvatskoj, gdje većina stanovništva koristi vodu za piće iz slavina, pojam koji i razvijenije zapadne zemlje već duže vrijeme ne poznaju. Međutim, nedavne poplave u Slavoniji, a s druge strane strahovite suše otprije koju godinu, pokazuju da Hrvatska još uvijek ne zna kako ispravno koristiti to bogatstvo. Europska Okvirna direktiva o vodama, po kojoj Hrvatska mora ostvariti zadane ciljeve, zato daje sliku kako bi korištenje vode u Hrvatskoj trebalo izgledati u budućnosti.

Ne samo da vodno bogatstvo trebamo zaštititi od zagađenja, održati javni sustav u kojem stanovništvo koristi javne vodovode kao izvor vode za piće, već goleme količine vode treba i obuzdati. S jedne strane sustavima koji će nas zaštititi od poplava, ali ne na tzv. inženjerski način betoniranja riječnih obala, što je sustav koji u posljednje vrijeme napušta i većina razvijenih zemalja, već razumnim korištenjem inženjerstva i kopiranja prirodnih rješenja.

S druge strane, što je vrlo aktualno u Zadarskoj županiji, potrebno je veliku količinu vode kojom raspolažemo, usmjeriti u razvoj poljoprivrede koja u određenim mjesecima prima i previše padalina, da bi se u kritičnim mjesecima borila s neizdrživom sušom.

Europska direktiva

Koje su obveze, ali i prilike koje europska direktiva pruža Zadarskoj županiji, pojasnila je i iz primjera Slovenije voditeljica edukacije Mojca Hrabra, kao vanjski suradnik u projektu GuardEn i seminara u Razvojnoj agenciji Zadarske županije.

U edukacji su sudjelovali i predstavnici lokalnih institucija poput poljoprivredne savjetodavne službe, Parka prirode Vransko jezero, Zadarske županije, LAG Laure, Sveučilišta u Zadru i drugih.

Europska direktiva svodi se na tri temeljne grupe ciljeva, u korištenju voda, njihovoj zaštiti te u obrani od voda, dok upravljanje vodama razvrstava po tzv. slivovima. Po novoj sistematici i Zakonu o vodama, Hrvatska se dijeli na dva sliva - Jadranski i Dunavski, koji su izuzetno različiti i zahtijevaju sasvim drukčije pristupe u postizanju ciljeva. Također, dok je u Dunavskom slivu obrana od voda možda i najznačajniji aspekt nacionalnog plana, kojeg smo bili obavezni donijeti, u Jadranskom ta obrana od voda ima minimalnu ulogu. Važnost obrane od voda pokazuje se ovih dana u strašnim poplavama koje su zadesile Slavoniju i okolne zemlje, no u tom dijelu direktiva o vodama dodiruje se s drugim europskim obavezama, poput primjerice direktive o staništima, s kojom se naši planovi moraju uskladiti.

Jadranski sliv u sklopu kojeg je i Zadarska županija, daleko značajnije ciljeve ima u korištenju i zaštiti voda, za što u narednom razdoblju možemo iz europskih fondova povući vrlo značajna sredstva.

Dio postizanja ciljeva direktive ogleda se i u izgradnji odvodnih sustava kojima se poštivaju zahtjevi iz direktive za zaštitom vodnih resursa od zagađenja. Tu smo u izgradnji odvodnih sustava, pogotovo u Zadru, u značajnoj prednosti u odnosu na ostale gradove i županije, no posao sa zaštitom voda još je daleko od gotovog.

Također, i u dijelu korištenja voda, ne samo za piće i razvoj javnih vodovoda, već i za navodnjavanje, također možemo računati na pomoć EU. Zadarska će županija stoga u već aktiviranom projektu Baštica, kao i u potpuno novom projektu navodnjavanja koji se priprema, računati na europska sredstva. Kolika opasnost prijeti zalihama vode u Zadarskoj županiji pokazuje i jedno od istraživanja koje je provedeno na zadarskom Sveučilištu, a pokazuje da je područje Vranskog jezera u posljednjih deset godina postalo za pola stupnja toplije i s čak tri posto manje padalina. Takav razvoj događaja i zatopljenje dovodi do podizanja razine mora, zbog čega bi Vransko jezero u bliskoj budućnosti moglo postati u potpunosti slano i stoga izgubljeno za navodnjavanje, što bi bilo ravno katastrofi za sustav navodnjavanja koji bi trebao biti najveći u cijeloj Dalmaciji.

Zaostatak dvije godine

Prvi dio hrvatske prilagodbe europskoj Okvirnoj direktivi o vodama odrađen je još i prije pristupanja Europskoj uniji, što se tiče prilagodbe naših zakona i pripreme prvih planova za upravljanje područjima Jadranskog i Dunavskog sliva. No, nakon ulaska u Europsku uniju prilagodba direktivi i mogućnosti koje ona pruža u pogledu povlačenja značajnih sredstava iz europskih fondova, gotovo je u potpunosti zaustavljena.

Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.