Događaji

Budimo svjesni

Poruka Svjetskoga dana zaštite okoliša - "Podignite glas, a ne razinu mora"

Poruka Svjetskoga dana zaštite okoliša -

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se danas, 5. lipnja, a njime Program Ujedinjenih naroda za okoliš diljem svijeta nastoji istaknuti glavne ekološke probleme i potaknuti ljude na odgovorno ponašanje prema okolišu u cilju održivog razvoja.

Ovu godinu UN je proglasio međunarodnom godinom malih otočnih država u razvoju, a poruka ovogodišnjega Svjetskog dana zaštite okoliša je "Podignite glas, a ne razinu mora".

Ministar Zmajlović: očuvani okoliš i priroda jedno od hrvatskih najvećih resursa i bogatstava

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović istaknuo je u povodu Svjetskoga dana zaštite okoliša kako su očuvani okoliš i priroda jedno je od hrvatskih najvećih resursa i bogatstava.

"Hrvatska je među 'top' tri države u Europi po kvaliteti mora, treći smo u Europi po bogatstvu vode, a možemo biti zadovoljni i kvalitetom zraka. Imamo 19 nacionalnih parkova i parkova prirode, a gotovo 30 posto Hrvatske je pod ekološkom mrežom Natura 2000", izjavio je za Hinu ministar Zmajlović.

Rekao je da smo na to iznimno ponosni, ali i upozorio kako ne smijemo zaboraviti da svako djelovanje čovjeka utječe na biljni i životinjski svijet, na stanje tla, zraka, vode i mora.

"Koliko su važni očuvani okoliš i priroda vidjelo se i tijekom katastrofalnih poplava koje su zadesile Slavoniju. Prirodna retencijska područja, poput Lonjskog polja, omogućuju da priroda za čovjeka odradi važan dio posla u borbi protiv poplava prihvaćanjem i zadržavanjem poplavnih voda", istaknuo je. Zato je naše opredjeljenje, poručio je Zmajlović ,održivi razvoj temeljen na suživotu čovjeka i prirode. I pritom nam nije cilj samo osigurati da zadržimo ovako dobro stanje, nego da ga i unaprijedimo gdje god je to moguće", poručio je Zmajlović.

Zelena akcija: ni ove godine, nažalost, baš i nemamo razloga za slavlje

"Ni ove godine povodom Dana zaštite okoliša, nažalost, baš i nemamo razloga za slavlje. Sustav gospodarenja otpadom i dalje ne funkcionira na zadovoljavajući način u većini gradova i općina, Vlada i dalje zagovara izgradnju štetne termoelektrane 'Plomin C', a najavljuje i crpljenje nafte u Jadranu, najavljuje se i izgradnja termoelektrane na ugljen u Pločama, a najgore je što je ogroman broj građana izravno osjetio razorne posljedice klimatskih promjena i loše politike upravljanja rijekama", istaknuo je u izjavi za Hinu Bernard Ivčić, predsjednik Zelene akcije, najveće hrvatske udruge za zaštitu okoliša.

Ivčić je rekao kako ih veseli što raste svijest građana o važnosti zaštite okoliša te je sve više onih koji zagovaraju energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, prevenciju nastanka otpada i recikliranje, te su i sami spremni dignuti glas protiv devastacije.

"Moramo raskinuti s praksom žrtvovanja okoliša i prirode za potrebe štetnih investicija, jer time ugrožavamo ne samo kvalitetu života građana već i resurse koji su nam dugoročno neophodni", poručio je predsjednik Zelene akcije.

WWF ovogodišnji Dan zaštite okoliša posvećuje očuvanju rijeka u Hrvatskoj i cijeloj regiji Dinarskog luka

Svjetska organizacija za zaštitu prirode World Wide Fund for Nature (WWF) ovogodišnji Svjetski dan zaštite okoliša posvetila je očuvanju rijeka u Hrvatskoj, ali i cijeloj regiji Dinarskoga luka. U suradnji sa stručnim tijelima za zaštitu prirode, WWF je uz pomoć nezavisnog stručnjaka, napravio analizu kojom je utvrdio koje su najvrjednije rijeke i riječni segmenti s obzirom na njihovo dobro i vrlo dobro stanje, visoku biološku raznolikost riba te prisutnost zaštićenih područja. Irma Popović Dujmović iz WWF-a rekla je da su u Hrvatskoj analizirane 82 rijeke i za njih više od 70 posto je utvrđeno da su od velike vrijednosti. U WWF-u ističu kako tom analizom žele pridonijeti boljim odlukama prilikom planiranja razvoja hidroenergetike te tako potaknuti hrvatsku Vladu da počne službeni proces identifikacije rijeka koje bi trebale biti izuzete iz planiranja hidroenergetskih projekata, kako su se članice Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav i opredijelile usvajajući Smjernice za održivu hidroenergetiku.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije UN-a u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

U Ministarstvu zaštite okoliša i prirode ističu kako je u proteklih četrdesetak godina ta manifestacija izrasla u jedan od najjačih mehanizama kojima UN podiže svijest ljudi o nužnosti uvrštavanja pitanja zaštite okoliša među goruće probleme današnjice i potiče ih da postanu aktivni dionici održivog i ravnomjernog razvitka te preuzmu odgovornost za očuvanje planeta.

Piše: Marina Bujan


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.