Iran i šestorka složili se oko 4-mjesečnog produljenja pregovora
Novi datum do kojega treba postići dugoročni sporazum koji će riješiti desetogodišnje razmirice vezane uz nuklearne ambicije Teherana
Iran i šest svjetskih sila dogovorili su se u petak u Beču o četveromjesečnom produljenju pregovora o dugoročnom sporazumu oko iranskog nuklearnog programa kojim će se postupno okončati sankcije protiv Teherana u zamjenu za ograničenja u njihovu nuklearnom programu, objavili su diplomati bliski pregovorima.
Iran te SAD, Britanija, Francuska, Njemačka, Rusija i Kina postavili su ranije 20. srpnja kao datum do kojega treba postići dugoročni sporazum koji će riješiti desetogodišnje razmirice vezane uz nuklearne ambicije Teherana. No prema riječima diplomata, strane nisu mogle nadići značajne razlike u stajalištima oko glavnih pitanja.
"Postigli smo dogovor da se produže razgovori", kazao je visoki iranski dužnosnik pod uvjetom anonimnosti, dok je nekoliko zapadnih diplomata potvrdilo njegove riječi.
Po tim izvorima pregovori će se nastaviti u rujnu, a konačni sporazum trebao bi biti postignut do konca studenoga.
Uranij - ključni element
Opseg obogaćivanja uranija i dalje je ključan element pregovora, a američki državni tajnik John Kerry kazao je početkom tjedna, kada je postajalo sve izvjesnije da će dogovor biti nemoguće postići do 20. srpnja, kako je "posve jasno rečeno da je 19.000 centrifuga, koliko ih sada ima u programu, previše".
U intervjuu za New York Times iranski šef diplomacije Mohamad Džaval Zarif je rekao da bi Iran mogao program obogaćivanja uranija tijekom sedam godina zadržati na sadašnjoj razini, a visoki američki dužnosnik prošli tjedan je rekao da bi sadašnji program obogaćivanja uranija trebao biti zamrznut tijekom mnogo više godina.
Kerry se tijekom tjedna vratio u Washington na konzultacije s predsjednikom Barackom Obamom i Kongresom.
Šestorka pokušava spriječiti Iran da dosegne stupanj u kojem će moći proizvesti nuklearno oružje. Također želi čvrsta jamstva da je iranski nuklearni program civilni u zamjenu za ukidanje sankcija koje guše iransko gospodarstvo.
Iran sada koristi 10.000 centrifuga za pročišćavanje uranija na razine pogodne za korištenje u nuklearnim reaktorima. Još 9.000 centrifuga instalirano je, ali nije u funkciji.
Pregovarači su postigli prijelazni sporazum u studenome 2013. u Ženevi koji istječe 20. srpnja, a produljenje je bilo moguće uz pristanak obiju strana.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.