Događaji

Jačanje prava djeteta

Prava 11 tisuća djece branit će osam skrbnika

Prava 11 tisuća djece branit će osam skrbnika

U mnoštvu polemika koje je pokrenuo novi Obiteljski zakon nesporno je tek da će najesen početi s radom Centar za posebno skrbništvo čiji će djelatnici braniti prava djece u razvodima i drugim sudskim postupcima iz područja obiteljskog prava. Posebni skrbnici novo su zanimanje u javnim službama, a zakonodavac je predvidio da to mogu biti samo osobe s položenim pravosudnim ispitom u radnom odnosu u spomenutim centrima.

S obzirom na velik broj razvoda i drugih sudskih postupaka u vezi s obiteljima u kojima je potrebno zaštititi prava djeteta, postavlja se pitanje koliko će se posebnih skrbnika osigurati za provođenje novog zakona. Tijekom javne rasprave o novom Obiteljskom zakonu od strane predlagača zakona, Ministarstva socijalne politike i mladih, spominjano je osam posebnih skrbnika koji bi trebali zadovoljiti potrebe na razini cijele države.

Na to su već stigle reakcije iz brojnih udruga, poput Autonomne ženske kuće, i iz odvjetničkih krugova, u kojima se upozorava da će tako mali broj skrbnika jednostavno kolabirati, a provođenje zakona zapeti. Odvjetnica Bojana Ivanišević ocjenjuje i da iz Obiteljskog zakona nije jasno koliki će i kakav biti angažman posebnih skrbnika.

- Osnovna ideja novog zakona, onako kako je to predstavio predlagač, jest jačanje prava djeteta. Jedna od važnih poluga za ostvarenje tog cilja su upravo posebni skrbnici, no iz teksta zakona nije jasno hoće li oni biti angažirani, primjerice, u svim brakorazvodnim postupcima, ili samo nekim, kada sud ocijeni da je to potrebno - kazala nam je Ivanišević.

Ona upozorava da se u Hrvatskoj samo tijekom prošle godine razvelo 5659 parova, pa ako se uzme da je u tim postupcima potrebno zaštititi prava oko 11.000 djece, postavlja se pitanje kako to i provesti.

U Komori socijalnih radnika također tekst Obiteljskog zakona ocjenjuju kao nedovoljno uputan kakva će biti uloga posebnih skrbnika i tko će taj posao uopće obavljati.

- Ministarstvo socijalne politike i mladih obvezalo se donijeti niz pravilnika koji će regulirati provedbu zakona, tako da ćemo se kao Komora očitovati o posebnim skrbnicama kada vidimo potrebne pravilnike - kaže nam Antun Ilijaš, predsjednik Komore socijalnih radnika.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.