Oduzimanje osobnih
Osobnu iskaznicu gubite ako nemate prebivalište
Zakon o prebivalištu koji je donesen 2012. godine donio je mnoge promjene, od kojih za hrvatske državljane koji rade u inozemstvu - drastično drukčije.
Naime, prema tom zakonu hrvatski državljani koji rade ili prebivaju u inozemstvu - više ne mogu imati hrvatsku osobnu iskaznicu, što je mnogima od njih izazvalo probleme. Veliki broj Hrvata koji žive i rade u inozemstvu cirkuliraju između dvije ili više država i u povratku u Hrvatsku osobna iskaznica im je važna za rješavanje bilo kakvih pitanja. Problem je tim veći za pojedine naše građane u zemljama koje imaju drukčija pravila i svoju osobnu ne izdaju bez državljanstva, čime su brojni naši građani ostavljeni bez ikakve osobne iskaznice - i one hrvatske i one zemlje u kojoj trenutno prebivaju.
Oduzimanje osobnih
Status prebivališta po novom zakonu trebalo je riješiti do roka koji je istekao 29. prosinca prošle godine, o čemu brojni hrvatski iseljenici, kao niti oni koji vani rade, nisu imali pojma i pri povratku u Hrvatsku ovih dana doživljavaju brojne probleme - između ostalog, oduzimanje osobne iskaznice i visoke kazne.
Problem je tim veći jer su ulaskom Hrvatske u Europsku uniju dobili mogućnost putovati po cijeloj Europi samo s osobnom iskaznicom države čiji državljani i jesu. Razumljiv je bijes hrvatskih iseljenika koji već godinama pomažu Hrvatskoj, a osim toga veliki broj njih ovdje ima imovinu, uredno plaća sve obaveze prema državi i državnim poduzećima, te oduzimanje osobne iskaznice doživljavaju kao da ih se vlastita država odriče.
Tim više jer se, kao i obično, zakon primjenjuje ovisno o instituciju u koju ste se došli raspitati. Mnogi su građani tako u policiji dobivali sasvim različite informacije, od onih da osobne iskaznice moraju poništiti do odmahivanja rukom i primjedbi kako ih ionako nitko neće provjeravati.
Ostaju i neriješena pitanja imovine u Hrvatskoj, primjerice kada iseljenik dođe u rodnu kuću u Hrvatskoj, koja je usput i u njegovom vlasništvu, treba li sada kad mu je oduzeta osobna iskaznica i nema prebivalište u Hrvatskoj, plaćati boravišnu taksu kao da je turist.
U ništa boljoj situaciji nisu niti Hrvati koji su u inozemstvo otišli privremeno, radi posla ili školovanja, iseljenicima u mirovini koji često pola godine žive u Hrvatskoj, a pola u inozemstvu. Što ako policija krene u provjeru prebivališta u mjesecima kad je taj umirovljenik primjerice kod djece u Njemačkoj, što su i radili kod svake nove prijave prebivališta nakon 1. siječnja prošle godine. Slijedi li takvima kazna jer ne "prebivaju" u tom trenutku u Hrvatskoj, moraju li se svakih par mjeseci javljati u policiju da su stigli ili odlaze na nekoliko mjeseci.
Zakonske odredbe
Odredbe zakona, kako ih pojašnjava Ministarstvo unutarnjih poslova na svojim internetskim stranicama, neodoljivo nameću zaključak da se Hrvatska pretvara u policijsku državu. No, iako će se neke od spornih odredbi vjerojatno mijenjati, po običaju aktualne Vlade čiji zakoni jedva izdrže i mjesec, dva bez naknadnih prepravki i izmjena, aktualnih se zakonskih odredbi treba pridržavati. Radi toga donosimo što i kako učiniti ako pitanje osobne iskaznice i prebivališta još niste riješili ili ako upravo sada krećete u inozemstvo.
Dakle, prebivalište je adresa gdje se građani trajno nastane radi ostvarivanja svojih obaveza i prava vezano uz životne interese, od ekonomskih, profesionalnih do socijalnih i obiteljskih. Boravište s druge strane je adresa na koju se građani prijavljuju privremeno, najviše do godinu dana, nakon čega se boravište može produžiti na još jednu godinu. Ukoliko na mjestu boravišta morate ostati duže od dvije godine, primjerice radi školovanja ili posla, boravište se može produžiti na rok do istekla obrazovanja ili posla.
Za one koji se iseljavaju iz Hrvatske, u slučaju da se žele u inozemstvu trajno nastaniti, dužni su prije odlaska odjaviti prebivalište u policiji. Može se doduše u roku 15 dana od useljenja u drugu državu odjaviti i potem konzularnog predstavništva.
Ukoliko privremeno odlazite iz Hrvatske, na dulje od godinu dana, zbog obrazovanja ili poslova koji nisu za stalno, dugotrajnih liječenja i slično, također ste dužni obavijestiti policiju. Mogućnost obavijesti preko konzulata postoji i u ovom slučaju, no zbog razloga privremenog boravka izvan Hrvatske dužni ste podnijeti odgovarajuću dokumentaciju.
Za izbivanje iz Hrvatske duže od pet godina, po isteku tih pet godina ponovno ste dužni prijaviti se policijskoj upravi u Hrvatskoj ili diplomatskom predstavništvu u stranoj zemlji. Ako u inozemstvu ostajete i duže, obaveza prijave skraćuje se na svake tri godine i svaki put morate priložiti dokumentaciju o razlozima boravka izvan RH.
Kad se poslije izbivanja ipak vratite u Hrvatsku, naravno, opet je obavezna prijava u policiju. Ukoliko ove upute ne slijedite, a ne dobije li od diplomatskih predstavništava, odnosno Ministarstva vanjskih poslova potvrdu da ste se prijavili vani, policija će izvršiti provjeru prebivate li na rečenoj adresi, nakon čega pokreće postupak prisilne odjave prebivališta. Odjavom prebivališta ne gubite državljanstvo, no ostajete bez prebivališta na području RH.
Za one koji su u inozemstvu bili duže od godinu dana i s danom 29. prosinca 2012., imali su obavezu javiti se policiji ili konzulatu do 29. prosinca 2013., a ukoliko to nisu učinili za njih su već pokrenuti postupci prisilne odjave i u prvoj prilici kada uđu u Hrvatsku oduzeti će im se osobna iskaznica. Također vam prijete i kazne do čak 15.000 kuna.
Policijska država
Krajnje su kontraverzne metode provjere koje policija vrši kako bi utvrdila prebiva li neka osoba na navedenoj adresi. Od tzv. terenske provjere koju obavljaju policijski službenici, koji će vam doći na vrata nekoliko puta, do provjeravanja jeste li prodali nekretninu na toj adresi, ispitivanja stanodavca, provjere bliže obitelji i njihova mjesta stanovanja.
Policija će u ovim postupcima čak provjeravati je li netko od uže obitelji zaposlen u mjestu prebivanja i pohađaju li djeca školu u tom mjestu, sudjeluje li netko od obitelji u sportskim, kulturnim i drugim aktivnostima. Doista, prava policijska država koja smatra da za pravo ima gurnuti nos svojih policajaca u doslovce bilo koji segment vašega života bez obzira što niste ni kriminalac, a ni terorist.
Narodni list
Vezane vijesti
-
Ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović u utorak je u Josipdolu rekao da nove osobne iskaznice "u ovom trenutku" neće sadržavati podatke o cijepljenju.
-
Izglasan je zakonodavni okvir kojim će u Hrvatskoj uskoro započeti proces izdavanja novih osobnih iskaznica koje će imati višefunkcionalnu zadaću.
-
-
Izdvojeno
-
Na disco rock’n’roll tulumu u centru Šibenika protutnjat će Buč Kesidi kroz svoje hitove, ali i predstaviti nove pjesme. Bend je nastao 2013. godine, a čine je gitarist Luka Racić i bubnjar Zoran Zarubica.
-
Uoči nadolazećih božićnih i novogodišnjih blagdana, a povodom 35. obljetnice od premijernog prikazivanja, u kinoteku u petak 13. prosinca - jedan od najistaknutijih i najvoljenijih filmova svih vremena
-
Djed Božićnjak dijeli poklone mališanima u Kazalištu lutaka Zadar, 22. prosinca u sklopu predstave "Betlehemska ovčica". Nakon predstave Djed Božićnjak će sa svojim malim pomoćnicima podijeliti poklone koje roditelji mogu donijeti u Kazalište
-
U ime Grada Novalje u četvrtak su u Bruxellesu Matej Gušćić, Marina Šćiran, Marin Badurina Tomić, Ante Dabo i Marina Dabo službeno primili prestižnu titulu Europskog grada sporta za 2025. godinu u kategoriji gradova do 25.000 stanovnika!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.