Događaji

Četiri hrvatske državljanke u IS

Treba li nam zakon protiv džihadista?

Treba li nam zakon protiv džihadista?

Četiri hrvatske državljanke nalaze se na području Islamske države, potvrdila je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

I dok se radi o ženama koje nisu tamo otišle kao borci, već udajom, ipak se postavlja pitanje treba li Hrvatskoj zakon koji bi spriječio odlaske potencijalnih džihadista na Bliski istok. Istodobno Turski je parlament sinoć odobrio zakon koji će vladi omogućiti donošenje odluke o sudjelovanju vojnih jedinica izvan turske granice u borbi protiv ekstremista Islamske države.

Nakon vijesti da je u zračnim napadima u Siriji ranjena i 27-ogodišnja Hrvatica, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić otkrila je kako su ukupno četiri hrvatske državljanke na području Islamske države. One nisu u borbi, već su se udale za borce ISIL-a, objasnila je ministrica naglasivši da se situacija svakodnevno prati.

"Htjela bih reći da njihovi roditelji imaju već dovoljno muke i briga tako da plediram da ih se previše ne uznemirava jer sa sigurnosnog stanovišta je to pokriveno, a o ostalome možete misliti kako je. Dakle, sva četiri slučaja pratimo", kaže Pusić. Da je situacija pod kontrolom uvjeravao je i predsjednik Ivo Josipović uz napomenu medijima da budu - obazrivi.

''Mi nemamo veliki broj naših građanki i građana koji su tamo. Naravno da pratimo, da službe prate situaciju i reagiraju na odgovarajući način. Ali evo, ja koristim priliku zamoliti vas medije. Budite u kontaktu i konzultirajte se o tome koje informacije jest dobro objaviti, a koje nije, jer i to utječe na našu sigurnost'', rekao je Josipović. Treba li potencijalne džihadiste iz Hrvatske spriječiti i zakonski? U ovom trenutku jedino Velika Britanija ima jasan plan kad je riječ o uzimanju putovnica onim građanima koji se bore na strani ISIL-a, dok se druge zemlje Europske unije još konzultiraju, može se čuti od ministrice Pusić. S druge strane, naši susjedi u BiH u lipnju su izmijenili kazneni zakon prema kojem se za sudjelovanje u borbama u inozemstvu njihovim građanima može izreći kazna i do deset godina zatvora.

"Nemamo za sada situaciju u kojoj imamo direktno borce. Imamo ovakvu o kojoj smo govorili, nemamo direktno borce. Pitanje je radi li se tu o ženama koje treba spasiti ili sankcionirati", poručuje ministrica. Radi se o pojedincima pa u ovom trenutku to nije veliki problem za Hrvatsku, smatra predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko.

"U svakom slučaju nije dobro da se ta jedna radikalna ideja, odnosno praksa, širi u ovom dijelu Europe", rekao je.A da bi se ova Islamska država prestala "širiti" intervenirao je turski parlament koji je sinoć odobrio zakon i vladi omogućio donošenje odluke o sudjelovanju vojnih jedinica izvan turske granice, odnosno u Iraku i Siriji, u borbi protiv ekstremista Islamske države. Američke vlasti pozdravile su odluku su izrazile zadovoljstvo zbog odluke, kako su rekli, važnog partnera u borbi protiv ISIL-ovaca.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.