Događaji

Povećanje naknade

Mrsić otkrio koliku će povišicu dobiti svi koji rade za 1600 kuna

Mrsić otkrio koliku će povišicu dobiti svi koji rade za 1600 kuna

Stažisti koji sada rade za 1600 kuna od sljedeće bi godine mogli dobiti iznos i do visine minimalne neto plaće. Inicijativa je to s kojom Ministarstvo rada i mirovinskog sustava ide u bitku za proračun za sljedeću godinu, a to nam je potvrdio ministar Mirando Mrsić, pipe jutarnji.hr

- Pokrenut ćemo inicijativu povećanja naknade koju primaju mladi na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa do razine neto minimalne plaće. Sve će ovisiti o sredstvima koja će nam za to biti dodijeljena u proračunu za 2015. godinu, kao i o sredstvima EU, no vjerujem da se na tim mjerama neće štedjeti jer one već daju rezultate - ističe Mrsić.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), mjerom stažiranja bez zasnivanja radnog odnosa u ovoj je godini, zaključno sa 25. rujna, bilo obuhvaćeno ukupno 22.049 mladih. To je više nego u prošloj godini, kada je tu mjeru koristilo ukupno 19.322 nezaposlenih. Samo tijekom 2014. godine provedba te mjere proširena je, prema podacima HZZ-a, na 8273 novih mladih nezaposlenih.

Stručno osposobljavanje jedna je od ključnih Vladinih mjera za smanjenje nezaposlenosti mladih, po kojoj se Hrvatska nalazi na samom vrhu ljestvice EU. No, i tu je, prema podacima Eurostata, napravljen određeni pomak. Naime, podaci za kolovoz pokazuju da nas je s trećeg mjesta na ljestvici EU po nezaposlenosti mladih istisnula Italija, pa Hrvatska sad drži četvrto mjesto. Stopa nezaposlenosti mladih u Italiji u kolovozu je iznosila 44,2 posto, dok je u Hrvatskoj u drugom tromjesečju ona bila 43,9 posto.

- Iako treba biti oprezan s usporedbom tih podataka, oni su ipak naznaka pozitivnog trenda. Dobro je da se provode aktivne mjere politike zapošljavanja - kaže Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije.

I Mrsić ističe da se nezaposlenost mladih u posljednjih šest mjeseci u Hrvatskoj smanjila za sedam posto. U sljedećoj godini Hrvatskoj se otvara i dodatni financijski kanal za garancije za mlade, težak oko 60 milijuna eura, što će, uvjeren je Mrsić, omogućiti daljnje zapošljavanje.

Inače, nezaposlenost mladih problem je cijelog EU. U kolovozu je u Uniji nezaposleno bilo gotovo pet milijuna ljudi mlađih od 25 godina ili njih 21,6 posto. Najteže je stanje na tržištu rada Španjolske, u kojoj je stopa nezaposlenosti mladih u kolovozu dosegla 53,7 posto.

Hrvatska iza Grčke i Španjolske

Velika nezaposlenost i dalje ostaje jedan od temeljnih hrvatskih i europskih problema. Prema podacima Eurostata, u EU je u kolovozu bez posla bilo više od 24,6 milijuna ljudi, ili 11,5 posto radno aktivnih. Po stopi nezaposlenosti, onoj usklađenoj s metodologijom Međunarodne organizacije rada (ILO), Hrvatska je i u kolovozu držala treće mjesto na ljestvici EU. Naime, stopa nezpaoslenosti u nas je iznosila 16,5 posto. Više stope nezaposlenosti imale su jedino Grčka (27 posto; posljednji dostupan podatak je za lipanj) i Španjolska (24,4 posto). Najnižu nezaposlenost u klubu EU imale su Austrija, od samo 4,7 posto, i Njemačka, 4,9 posto.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.