Odlučujući o privremenom puštanju optuženika na slobodu
Slučaj Šešelj: Povjerenje sudaca u Šešelja bilo je očito neutemeljeno
Očito je da je povjerenje raspravnog vijeća u optuženog ratnog zločinca Vojislava Šešelja neutemeljeno jer je on svojim ponašanjem po povratku u Srbiju kršio uvjete privremenog puštanja na slobodu, ocijenilo je tužiteljstvo Haaškog suda i pozvalo u ponedjeljak suce da optuženoga vrate u pritvor.
Odlučujući o privremenom puštanju optuženika na slobodu vijeće se vodilo "strogo humanitarnim razlozima" zbog "pogoršanja zdravstvenog stanja" optuženika, piše tužiteljstvo Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY).
Iz humanitarnih razloga optuženiku su propisani tek "minimalni uvjeti" koje mora poštivati: ne smije utjecati na svjedoke i žrtve ni priječiti sudski proces i dužan je pojaviti se pred sudom kada dobije takav poziv, navodi se u podnesku u koji su mediji dobili uvid.
Iz humanitarnih razloga raspravno vijeće zaključilo je da će Šešelj poštovati te uvjete i da je nepotrebno od njega izrijekom tražiti obećanje da će tako postupati, piše nadalje u podnesku.
"Međutim, očito je da je povjerenje raspravnog vijeća u Šešeljevo ponašanje neutemeljeno", piše tužiteljstvo.
Optuženi je "izričito izjavio da se neće vratiti na sud. Prijetio je ljudima koji surađuju s tužiteljstvom. Jasno je pokazao da njegovo zdravstveno stanje nije zapreka za davanje neprihvatljivih izjava u javnosti koje su huškačke i vrijeđaju zajednice žrtava", navodi se.
Optuženik je javnim izjavama doveo u pitanje procjenu vijeća o ozbiljnosti svoga zdravstvenog stanja, navodi tužiteljstvo i u fusnotama podneska citira izjave koje je Šešelj iznosio, mjesto i vrijeme kada ih je izrekao. Među tim izjava je i ona u kojoj čestita četnicima "dan oslobođenja srpskog Vukovara".
S obzirom da raspravno vijeće nije pratilo posljedice privremenog puštanja optuženog Šešelja na slobodu, obveza je tužiteljstva postaviti ta pitanja i zatražiti njegov povratak u pritvor, navodi se u tekstu.
Šešeljev povratak u pritvor potreban je ne samo "zbog integriteta sudskog procesa, već i da se osigura pošteno postupanje prema Srbiji", jer je ona raspravnom vijeću odgovorila da će osigurati potrebna jamstva ako Šešelj potvrdi da će poštivati nametnute uvjete.
Kao što je sudac Manidaya Niang napisao, odluka suda da pušti Šešelja bez takvih Šešeljevih potvrda stavlja srbijanske vlasti "u nepovoljan i nezahvalan položaj", podsjeća tužiteljstvo.
Tročlano sudsko vijeće u sastavu Flavia Lattanzi, Jean-Claude Antonetti i Manidaya Niang nije bilo jedinstveno u svojoj odluci o puštanju Šešelja na slobodu objavljenoj 6. studenoga. Sutkinja Lattanzi i sudac Antonetti glasovali su "za", a sudac Mandiaye Niang usprotivio se.
U zaključcima tužiteljstvo poziva raspravno vijeće da hitno sazove ročište na kojem će "potpuno i transparentno" raspraviti svoju odluku, poziva suce da opozovu Šešeljevo puštanje na slobodu, da razmotre Šešeljevo zdravstveno stanje i uvjete za neko buduće puštanje na slobodu.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković boravio je u petak, 13. prosinca u Rijeci gdje je sudjelovao na svečanoj primopredaji 3 nove brodice za Lučke kapetanije Pula, Rijeka i Senj.
-
Božićna čarolija preplavila je i Opću bolnicu Zadar. Bolnički je krug večeras zasjao u blagdanskom ruhu, stvarajući dašak čarobne atmosfere uoči najljepšeg kršćanskog blagdana, Božića.
-
Sljedećeg vikenda u Salima održati će se malo drugačiji advent od ostalih na kakve smo se navikli zadnjih godina. Lišen blještavila visokih cijena i ljudske pohlepe.
-
Ne propustite ovaj božićni spektakl i uživajte u bezvremenskim hitovima u Privlaci!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.