Događaji

U Glini skupovi Antifašističke lige i hrvatskih branitelja

U Glini skupovi Antifašističke lige i hrvatskih branitelja

Mirno, bez izgreda, kod Hrvatskog doma u Glini istodobno su održana dva skupa: Antifašistička liga održala je javnu sjednicu s koje je pozvala gradske vlasti da obilježe mjesta stradanja svih žrtava, a s drugoga je Koordinacija udruga iz Domovinskog rata pozvala da se suživot u Glini ne narušava takvim skupovima, koje smatra provokacijama.

Zbog nedavne odluke glinskoga Gradskog vijeća da se komemoracijski skupovi, uz polaganje vijenaca i paljenje svijeća, mogu održavati isključivo ispred križa na mjestu srušene crkve sv. Ivana Nepomuka i na grobljima, što znači da se ne mogu održavatie ispred Hrvatskog doma, na mjestu gdje je 1941. počinjen zločin nad Srbima, članovi Antifašističke lige Hrvatske upravo su na tome mjestu održali javnu sjednicu kojom su ujedno obilježili Međunarodni dan ljudskih prava.

"Na ovom su mjestu u pravoslavnoj crkvi ustaše 1941. godine ubile više stotina Srba. Poslije je ovdje izgrađen Spomen-dom, koji je nakon Domovinskog rata preimenovan u Hrvatski dom. Osim u Drugome svjetskom ratu, područje Gline je obilježeno stradanjima i 90-ih. Tu je ubijeno više od 290 Hrvata, a tijekom i nakon Oluje ubijeno je i mnogo srpskih civila. Zbog toga se moramo sjećati svih, a na ovom se mjestu sjećamo i žrtava koje su ovdje ubijene 1941. godine", rekla je Vesna Teršelič iz Centra za suočavanje s prošlošću - Documente.

Tu gradsku odluku u svom je govoru spomenuo i predsjednik Srpskoga narodnog vijeća Milorad Pupovac.

"Rečeno nam je da se unatoč odluci na ovom mjestu mogu održavati komemoracije, ali da to istodobno ne bi trebalo činiti. Mi smo ovdje da kažemo da to možemo i trebamo činiti. Zločin počinjen na ovom mjestu u ljeto 1941. godine jedan je od najstrašnijih zločina koji pokazuje prirodu i namjere režima NDH. Zbog toga je važno da politiku sjećanja temeljimo na priznanju zločina i klanjanju svim žrtvama", rekao je Pupovac.

Kako je rečeno na skupu, na kojem je sudjelovalo tridesetak osoba, gradsko Vijeće srpske nacionalne manjine podnijelo je Ministarstvu uprave zahtjev za provjeru te odluke. U odgovoru ministarstva stoji kako je riječ o odluci "lokalnoga, protokolarnog karaktera" te da ona ne ograničava mirno okupljanje na drugim mjestima.

Predstavnici gradskog Vijeća srpske nacionalne manjine s javne sjednice ponovno su pozvali glinske gradske vlasti da s jednakim pijetetom i poštovanjem prema svim žrtvama označe sva mjesta zločina te da se jasno distanciraju od ustaškog režima i da svoje buduće odluke temelje na antifašizmu kao ustavnoj vrijednosti.

Na drugoj strani ulice su se okupili predstavnici braniteljskih udruga i članovi obitelji poginulih.

"Zašto niste pomogli da se pronađu ubojice naših rođaka i susjeda? Pustite nas da mirno živimo s našim Srbima, Muslimanima i predstavnicima drugih nacionalnih manjina", rekao je Ivan Kuštrba.

Potpredsjednik glinskoga Gradskog vijeća Stjepan Tonković rekao je kako je "normalno da se počast mrtvima odaje na grobljima, mjestima njihova ukopa". "Da su otišli onamo, i ja bih im se pridružio. Ovako samo žele napraviti razdor među nama, koji ovdje mirno živimo", rekao je Tonković.

Nakon skupa tridesetak branitelja s hrvatskom zastavom uputilo se pred Hrvatski dom pjevajući domoljubne pjesme.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.