Nova faza borbe protiv ebole je medicinski istraživački rad
Sljedeća velika faza u borbi protiv ebole bit će medicinski istraživački rad kad UN rasporedi stotine zdravstvenih radnika da utvrde slijed zaraze dok virus prelazi s osobe na osobu, rekla je glavna direktorica Svjetske zdravstvene organizacije Margaret Chan.
Zdravstvene ekipe otputovat će u sve regije Gvineje, Sijere Leonea i Liberije kako bi identificirale svaku osobu koje je netko s virusom ebole mogao kontaktirati. Istodobno će se poduzimati napori za minimiziranje širenja zaraze, što uključuje liječenje svih oboljelih o specijaliziranim centrima i siguran ukop svih žrtava.
"Lovite virus. On živi u zaraženoj osobi pa vi idete u potjeru za svakim pojedinim slučajem, izolirate ga, a potom i sve ljude koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom", rekla je Chan tijekom posjeta zapadnoj Africi, gdje je u pratnji glavnog tajnika UN Bana Ki-moona.
"Nemate ebolu pod kontrolom sve dok ne znate gdje su svi lanci prijenosa bolest i dok novi slučajevi ne dolaze s već postojećih popisa kontakata. Uvijek se govori o mnedicinskom istraživačkom radu, a to će sad biti slučaj s ebolom", rekao je voditelj odjela WHO-a za ebolu Bruce Aylward.
U najgoroj epidemiji ebole u povijesti, od te je bolesti dosad umrlo 7518 ljudi od ukupno 19.340 potvrđenih slučajeva zaraze.
Ovih dana navršava se točno godina dana od prve smrti uzrokovane ebolom. Dvogodišnji dječačić Emile Ouamouno 28. prosinca 2013. umro je u zabačenom selu Meliandouu u Južnoj Gvineji nakon što je dobio visoku vrućicu, glavobolju i proljev. Njegova trogodišnja sestra, majka i baka umrle su nekoliko dana poslije njega, no ti prvi smrtni slučajevi ostali su nezabilježeni pa su zdravstveni djelatnici u Gvineji tek u ožujku počeli shvaćati da se događa nešto zabrinjavajuće.
U kolovozu je WHO proglasio epidemiju "zdravstvenom prijetnjom međunarodnih razmjera".
Peter Piot, ravnatelj londonske Škole za higijenu i tropsku medicinu, koji je bio dio tima koji je 1976. u DR Kongu (tadašnji Zair) otkrio dotad nepoznatu bolest ebolu, rekao je da postoji napredak u nastojanjima da se širenje virusa zaustavi, ali da će za razvoj cjepiva trebati vremena.
"To će biti epidemija s vrlo dugim i nemirnim repom... moramo biti spremni na dugu i ustrajnu borbu, vjerojatno do kraja 2015.", rekao je Piot za BBC u srijedu, dodavši da je razvoj cjepiva od presudne važnosti "kako bismo u slučaju nove epidemije, ili ako se ova epidemija dugo održi, imali spremno cjepivo".
Vezane vijesti
-
-
Japan bi, pod određenim uvjetima, mogao ponuditi lijek za ebolu koji još nema odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije kako bi se pomoglo u borbi protiv te bolesti u Africi
-
Lijek bi trebao biti dostupan tijekom idućih pet godina, a posebno je bitno saznati koliko vremena može proći nakon zaraze da bi lijek i dalje bio efikasan
-
Učinili su to ubrizgavanjem u pacijentovu spinalnu tekućinu lijeka tvrtke Ionis Pharmaceuticals, kojim je učinkovito snižena razina toksičnog proteina u mozgu.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.