Događaji

Najranjivije skupine

Borba protiv siromaštva po europskim smjernicama

Borba protiv siromaštva po europskim smjernicama
Arhiva RTL

Dok je u Hrvatskoj sve veći broj građana koji se bore sa siromaštvom, Vlada je na posljednjoj sjednici donijela Program provedbe Strategije borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2014.-2016. Program je temeljen na strategiji usvojenoj u skladu s Europskom platformom protiv siromaštva i socijalne isključenosti, te iz prihvaćenih međunarodnih obaveza, piše Narodni list

U izradi programa sudjelovale su državne institucije, predstavnici lokalne i regionalne samouprave, poslodavaca, sindikata te organizacija civilnog društva i akademske zajednice.

Kako se navodi u obrazloženju, Strategija se temelji na prikazu postojećeg stanja siromaštva i socijalne isključenosti u RH, kao i uzrocima koji su doveli do toga stanja te daje društvenu i gospodarsku projekciju kao osnovu za daljnje djelovanje. Jasno se definiraju najranjivije skupine društva koje su izložene siromaštvu i socijalnoj isključenosti prema uzrocima, pri čemu su posebno apostrofirane četiri kategorije stanovništva koje su u najvećoj mjeri izložene riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, i to: djeca i mladi, starije osobe i umirovljenici, nezaposlene osobe i osobe s invaliditetom.

Strategija ističe tri osnovna prioriteta u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti, a to su osiguravanje uvjeta za uspješnu borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti te smanjenje nejednakosti u društvu, osiguravanje uvjeta za sprječavanje nastanka novih kategorija siromašnih kao i smanjenja broja siromašnih i socijalno isključenih osoba te uspostavljanje koordiniranog sustava potpore skupinama u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, kao i sustava praćenja i evaluacije.

Ciljevi programa

Uz te prioritete zadani su i glavni ciljevi koji se planiraju realizirati ovim programom provedbe, a to su obrazovanje i cjeloživotno učenje, zapošljavanje i pristup zapošljavanju, stanovanje i dostupnost energije, pristup socijalnim naknadama i uslugama, kao i pristup zdravstvenom sustavu, skrb o starijim osobama, borba protiv zaduženosti i financijska neovisnost te konačno uravnoteženi regionalni razvoj.

U obrazloženju programa navodi se kako će njegova provedba biti financirana sredstvima iz državnog proračuna te u velikoj mjeri i preko fondova Europske unije, međunarodnim fondovima i drugim sredstvima. U uvjetima ekonomske krize i loših demografskih trendova, navodi se, program je planiran uz realne procjene za moguću provedbu i nužno će ga biti prilagođavati promijenjenim okolnostima i standardima.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.