Događaji

Javna rasprava - Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću

Barbara Dorić: Platforme neće otjerati turiste s Jadrana

Barbara Dorić: Platforme neće otjerati turiste s Jadrana

Treće po redu javno savjetovanje o Strateškoj studiji o vjerojatno značajnom utjecaju na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu održalo se danas u Zadru u velikoj vijećnici Zadarske županije.

Predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike, Barbara Dorić te direktor tvrtke IRES Ekologija, Mirko Mesarić pred pedesetak okupljenih predstavili su Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu i zaključke Strateške studije.

Najveći interesi koji vladaju, a ujedno i strahovi stanovnika ovog područja, vezani su uz teme ribarstva i turizma što je apsolutno razumljivo uzimajući u obzir činjenicu da se stvara percepcija da se netko u ovoj državi jučer sjetio da bi se sutra moglo bušiti u Jadranu.

U Jadranu se buši preko 40 godina ali nikada po ovako strogim kriterijima koji su danas ovdje predstavljeni. U tom je svjetlu Barbara Dorić naglasila kako ovaj projekt treba čim više komunicirati kako bi se sva javnost upoznala s koristima, a i zajednički razradili nedostatci. Prije nepune dvije godine bušiti se moglo i na otocima i u priobalju, a sada se uspostavio potpuno drugačiji regulatorni okvir, istaknula je Dorić.

Argumentirana javna rasprava 

Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću u Zadru polučilo je velik uspjeh i argumentiranu diskusiju.  Puna tri sata koliko je trajala javna rasprava svi prisutni imali su priliku iznjeti svoje stavove kao i dobiti odgovore na sva postavljena pitanja. Ekološke udruge su i ovaj put jasno istaknule svoj stav protiv istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu

- U Zadarskoj su županiji bušenja rađena na Dugom Otoku i Silbi, a novim regulatornim okvirom pobrinuli smo se kako se sve istražne radnje i eventualne eksploatacijske bušotine moraju izmaknuti od obale i otoka, što do sada nije bio slučaj,  te da ne smiju uopće narušavati vizure.

Platforme neće otjerati turiste s Jadrana, a ukoliko se u periodu istraživanja ne otrije isplativa količina uglikovodika ugovori se ukidaju, pojasnila je Dorić.

Voditelj tima izrađivača Studije i direktor tvrtke IRES Ekologija, Mirko Mesarić predstavio je zaključke studije koji se odnose na ekološke aspekte utjecaja na morski životinjski i biljni svijet te pojasnio kako će se prije svakog sljedećeg koraka morati raditi dodatne studije koje će određivati daljnje procese.

- Prije same eksploatacije  investitori su dužni provesti studiju utjecaja na okoliš u kojoj će se posebna pozornost posvetiti vidljivosti platforme s obale. Čak i da se nafta nađe i na šest kilometara od obale, platforma s koje bi se ta bušotina eksploatirala nalazit će se znatno dalje kako se ne bi vidjela s obale, izjavio je Mesarić.

Okupljene je također zanimalo potencijalno izlijevanje nafte koje bi moglo prouzročiti dugoročne posljedice na gospodarstvo i sam život svih stanovnika hrvatske obale, na što je Mesarić pojasnio da se akcidentne situacije događaju, rizici jesu prisutni, ali ih možemo kontrolirati i spriječiti.

Činjenica je da standardi sigurnosti i zaštite okoliša nikada nisu bili tako visoki te ukoliko i dođe do bilo kakve nesreće ona se može brzom reakcijom sanirati u samom nastajanju na način da nema značajne negativne posljedice. Pojašnjeno je da su investitori dužni osigurati adekvatnu opremu i resurse sukladno planu internih intervencija kako bi se osiguralo da se u istom trenutku može reagirati te su investitori dužni snositi sve troškove posljedica kao i eventualne gospodarske štete.

Predsjednica Uprave također je odgovorila na često postavljeno pitanje o korištenju obnovljivih izvora energije:

- Na žalost, još uvijek ne postoji tehnološko rješenje koje u potpunosti može nadomjestiti fosilna goriva. Obnovljivi izvori kao što su primjerice sunce i vjetar nisu konstantni  pa se elektro-energetski sustav nemože regulirati bez bazne elektrane".

Dorić je istaknula i činjenicu da Republika Hrvatska u skladu sa europskim regulativama potiče obnovljive izvore energije, a sve kako bi se do 2020. godine ostvario cilj od 20% potrošnje iz OIE.

Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću u Zadru polučilo je velik uspjeh i argumentiranu diskusiju.  Puna tri sata koliko je trajala javna rasprava svi prisutni imali su priliku iznjeti svoje stavove kao i dobiti odgovore na sva postavljena pitanja. Ekološke udruge su i ovaj put jasno istaknule svoj stav protiv istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu.

Sljedeće savjetovanje za javnost održati će se u Šibeniku 12. veljače 2015. godine s početkom u 11 sati, u prostorijama Gradske vijećnice, a sama javna rasprava otvorena je do 16.veljače 2015. godine.

Studija kao i sva prateća dokumentacija zajedno s obrascima za sudjelovanje u javnoj raspravi je dostupna javnosti na službenim web stranicama Ministarstva gospodarstva , a javnosti je za vrijeme trajanja javnog uvida i javne rasprave, u prostorijama Agencije za ugljikovodike, Miramarska cesta 24, 10000 Zagreb, radnim danom od 10 do 15 sati, omogućen javni uvid u Stratešku studiju i Okvirni plan i program.

Mišljenja prijedlozi i primjedbe o Studiji mogu se dati do zaključenja javne rasprave putem obrasca za sudjelovanje u savjetovanju na e-mail adresu: rudarstvo@mingo.hr ili na adresu  Ministarstva gospodarstva, Sektor za rudarstvo, Ulica grada Vukovara 78, Zagreb, s naznakom: "Javna rasprava o Strateškoj studiji o vjerojatnom značajnom utjecaju na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu".


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.