Istraga se godinama obustavlja i preusmjerava
BiH: Ubojstvo Leutara nerasvjetljeno i nakon 16 godina
Ivica Leutar, sin pokojnog doministra unutarnjih poslova Federacije BiH Joze Leutara koji je likvidiran u atentatu u središtu Sarajeva na današnji dan prije šesnaest godina, zatražio je od vlasti rasvjetljavanje okolnosti ubojstva njegova oca kazavši da se ta istraga godinama obustavlja i preusmjerava.
Izaslanstva obitelji Leutar, ministarstva unutarnjih poslova Federacije BiH i Federalne uprave policije te sarajevske organizacije HDZ-a BiH položila su u ponedjeljak vijence i zapalili svijeće ispred spomen obilježja u sarajevskom naselju Ciglane gdje je u ranim jutarnjim satima 16. ožujka 1999. godine eksplodirala naprava u vozilu u kojemu je bio doministar unutarnjih poslova FBiH Leutar. Od posljedica eksplozije Leutar je preminuo dvanaest dana kasnije u bolnici u Sarajevu.
Ivica Leutar je u izjavi za medije pozvao institucije vlasti da nakon 16 godina isprave nepravdu te ne dopuste ubojicama da budu na slobodi. Izrazio je zgražanje nad preusmjeravanjem i obustavljanjem istraga vezanih za ubojstvo njegova oca.
"Ja ne znam tko je to učinio mom pokojnom tati, ali svi znamo tko to preusmjerava i tko obustavlja istragu", izjavio je Leutar. Pojasnio je da bi otkrivanje onih koji obustavljaju istrage oko ubojstva dovelo do otkrivanja nalogodavaca i počinitelja atentata.
U sudskome procesu koji je vođen 2001. godine šest osoba, ukljujući generala HVO-a Ivana Andabaka, oslobođeno je optužbi za ubojstvo Joze Leutara. Nedavno je hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović ustvrdio da ga se pokušava povezati s likvidacijom bivšeg doministra unutarnjih poslova Federacije BiH Leutara. Po Čovićevim riječima u podmetanje dokaza su bili uključeni i pripadnici Federalne uprave policije, te je zatražio istragu oko toga.
Po navodima sarajevskog Dnevnog avaza, osuđenik Mensur Hodžić koji izdržava zatvorsku kaznu u Kazneno-popravnom domu Zenica, dostavio je nedavno istražnim tijelima BiH shemu s popisom osoba koje su navodno povezane s ubojstvom Joze Leutara i na koju je naknadno upisano i Čovićevo ime. Avazu se nakon objave ovoga dokumenta prošloga tjedna obratio i sam Hodžić tvrdeći da Čovićevo ime nije spominjao u velikoj shemi koju je dostavio.
Istragu oko ubojstva Joze Leutara je nedugo nakon ubojstva vodio i američki FBI. U siječnju ove godine Državno odvjetništvo BiH vratilo je sudski spis Županijskom državnom odvjetništvu u Sarajevu iz kojega su pak istaknuli da na njemu godinama u Državnom odvjetništvu BiH ništa nije rađeno.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.