Događaji

Akcijski plan Ministarstva zdravlja: Prevencijom do smanjenja kroničnih bolesti

Akcijski plan Ministarstva zdravlja: Prevencijom do smanjenja kroničnih bolesti

Zdrava prehrana, fizička aktivnost, poseban porez na cigarete i alkohol, više sati tjelesnog odgoja u školama- samo su neke od mjera novog Akcijskog plana kojim Ministarstvo zdravlja pokušava smanjiti smrtnost kod kroničnih nezaraznih bolesti.

Stanovništvo u Hrvatskoj treba se pokrenuti i živjeti zdravije- poručuje ministar koji će planirane aktivnosti prevencije provesti novcem iz posebnog zdravstvenog fonda.

"Pušila sam 13 godina, a sad ima dvije godine da sam slobodan čovjek" Primjer 30-ogodišnje Helvecije trebala bi slijediti cijela nacija. Barem onaj dio koji puši, a takvih je u Hrvatskoj gotovo 28 posto. Poznata je stara poslovica koja kaže "U zdravom tijelu zdrav duh", pa je uz dovoljno fizičke aktivnosti važna i zdrava prehrana.

"Koja ne mora nužno biti količinski nego kvaliteta hrane koja se unosi, što se unosi i naravno onaj fizički dio, bilo da je to hodanje, bicikliranje, ples, duge šetenje sa psom...bilo što što ima veze sa fizičkim, a pola sata dnevno konkretnih sklekova, trbušnjaka isto dobro dođe", kaže Helvecia. Dobro dođe, no nije tako česta pojava jer čak 60 posto građana ne sudjeluje ni u kakvom obliku tjelesne aktivnosti, a poražavajući podaci govore i kako nam je 24 posto stanovništva pretilo, dok godišnje od bolesti srca i krvnih žila umre oko 25 tisuća ljudi. Uznemirujuće brojke neke su građane ipak trgnule.

"Vježbam, poslije posla koliko stignem" "Vježbam, pokušavam se i pravilno hraniti" "Svaki dan trčim deset kilometara" "Krećem se, vodim računa o prehrani" "Ne, hranimo se nezdravo, pušimo" "Prije sam planinario, ali ne više" "Pet puta na dan jednem, ali male obroke i svaki drugi dan vježbam i šetam redovito, ujutro i popodne, kad imam vremena..."Kako bi potaknulo na aktivnost i zdrav život, ali i rasteretilo zdravstveni budžet od troškova liječenja kroničnih bolesti, Ministarstvo zdravlja pokreće Akcijski plan prevencije.

Treba smanjiti unos šećera, masnoća, paziti na kretanje, a plan, među ostalim mjerama, obuhvaća i povećanje sati tjelesnog odgoja u školama.

"Apeliramo na aktivni pristup cjelokupnog građanstva da nije samo sustava zdravstva taj koji brine za zdravlje nacije nego svaki od nas ponaosob. Moramo brinut o našem tijelu kao da je naš vlastiti hram", poručio je ministar Siniša Varga. Sve bi se mjere financirale uspostavom posebnog zdravstvenog fonda, za koji je preduvjet usvajanje Zakona o Zakladi za zdravlje koji, uz Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti, uskoro dolazi u saborsku proceduru.

"To sadržava sve aktivnosti civilnog društva jer smatramo da su udruge pacijenata izrazito bitne za promicanje zdravlja i zdravog načina života. Tu krećemo sa Zakonom za zdravlje, a onda kroz Akcijski plan za fondove koji se tiče direktno preventivnih zahvata unutar sustava zdravstva", kaže Varga. Mario Drlje iz Hrvatske udruge pacijenata Akcijski plan pozdravlja, no napominje kako je u zdravstu previše problema koje bi trebalo rješavati; od lista čekanja do prekovremenog rada. Nikad nije kasno brinuti o zdravlju, no ljudi počinju paziti tek kad obole, kaže Drlje koji u svjetlu zakona koji su u proceduri porčuje:

"Da se u Hrvatskoj mora sačuvati pravo na zdravlje za sve građane Hrvatske i na taj način zaštititi dostojanstvo u bolesti i umiranju", kaže Drlje. Akcijski plan objavljen je na stranicama Ministarstva zdravlja, a svoje prijedloge i primjedbe građani mogu iznijeti do 20. svibnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.